Chevrolet Cruze SW vs. Kia Cee´d_sw: Sebavedomí Kórejci (odomknuté)

28.12.2012 Autor: Filip Garaj Foto: Tomáš Benedikovič 10 komentárov
Pošli stránku na: FacebookFacebook | TwitterTwitter | Vybrali.sme.skvybrali.sme.sk
29T
Veľký priestor a príťažlivá vizáž? Najsilnejší benzínový motor a šesťlitrová spotreba? Tieto kompaktné kombíky majú poriadnu guráž. Ktorý je lepší?

 

Kia cee‘d vzbudzuje v poslednom čase veľa pozornosti – nielen vďaka mohutnej reklamnej kampani. Druhá generácia má atraktívnejší vzhľad, kvalitnejší interiér a lepšie jazdí. Kombi Sportswagon je praktickejšie, ale nie na úkor dizajnu. Zložité krivky predchodcu sú minulosťou. Zadné partie novinky majú jednoduchšie oblé línie a pekné koncové svetlá s modernými diódami. Dynamickejší dojem navodzujú smerom dozadu sa zužujúce bočné okná. Strecha ale ostáva takmer rovná, aby neuberala miesto cestujúcim vzadu. Batožinový priestor s objemom 528 – 1.642 l sa mierne zmenšil. Chevrolet Cruze SW sa až tak netlačí do pozornosti. Nejde však o žiadneho chudáka. Jeho rodný list síce prezrádza kórejský pôvod, ale technika pochádza z Nemecka – od koncernového súrodenca Opel Astra. Chevy vyzerá na prvý pohľad mohutnejšie než Kia a nie je to iba dojem. Auto je vo všetkých smeroch väčšie. Najvýznamnejší rozdiel je v dĺžke, kde má Cruze SW 176 mm k dobru. Dynamickejšie tvarovaná zadná časť evokujúca skôr hatchback než kombi sa podpísala pod menší kufor. Chevrolet odvezie 500 až 1.478 l batožín.

 

Kia lepšie hospodári s priestorom

Ostávame v kufri, kde Kia získava ďalší bod za väčší nakladací otvor i možnosť dokúpenia organizéra batožinového priestoru (dostupný od stredného výbavového stupňa EX za 300 €, TX ho má sériovo). Tašky treba pri nakladaní do oboch modelov dvíhať rovnako vysoko – asi 610 mm nad vozovku. Cruze stráca pomerne nízko sa vyklápajúcim zadným vekom. Jedincom vysokým asi 1.85 m hrozí, že doň narazia čelom. So zadnými sedadlami Chevy sa manipuluje ľahko. Sklopiť sa dajú iba operadlá, čím však nevznikne celkom rovná plocha s dnom kufra. Kia vyžaduje telocvik. Najprv treba vyklopiť sedáky, potom zasunúť opierky hláv do najnižšej polohy a sklopiť operadlá. Odmenou za väčšiu námahu je rovná úložná plocha. Komu nepostačí kufor, môže využiť aj malé odkladacie priečinky pod podlahou. cee‘d_sw ich má väčšie a lepšie využiteľné. Chevrolet zasa ponúka šikovnú poličku na konzole za zadnými operadlami, ktorá drží roletku batožinového priestoru. Výsledok to však neovplyvní. Skladnejším kombi je paradoxne rozmerovo menšia Kia.

 

Kia cee’d_sw

Palubná doska je pekná a kvalitná, dotykový displej prehľadný.

Kia má väčší a lepšie využiteľný kufor s väčším nakladacím otvorom. Zadné sedadlá sú však nepohodlné a priestor pre nohy menší ako v Chevrolete.

Sedáky a operadlá treba sklopiť zvlášť. Vznikne tak celkom rovná plocha.Kapsy pod podlahou batožinového priestoru nie sú iba do počtu. Dobre využiteľný je najmä ten najhlbší.

Organizér z plastu a hliníka funguje spoľahlivo. Príplatok zaň stojí za zváženie.

 

Chevrolet poteší šoféra

Kam sa podeli centimetre navyše, ktoré favorizovali Cruze? Odpoveď hľadáme v kabíne. Chevrolet ju má vzdušnejšiu ale ani v jednom z áut sa nebudete tiesniť. Cruze ponúka vďaka dlhšiemu rázvoru (+35 mm) viac miesta na nohy, pohodlnejšie sedadlá a lepší posed za volantom. Kia má nepohodlné a plytké predné sedadlá i menej komfortnú zadnú lavicu. Šírka interiérov je prakticky rovnaká a vzadu sa pohodlne odvezú 2 dospelí. cee‘d_sw tromfne konkurenta iba miestom na hlavy. V Cruze sa strecha pomerne prudko zvažuje a 1 či 2 cm navyše by mu prospeli. Pekný dizajn nemá vplyv iba na priestor. Zásluhou splývajúcejšej zadnej časti sa koniec Cruze pri parkovaní ťažšie odhaduje, prekážajú pritom aj hrubé zadné stĺpiky. S Kiou sa nám parkovalo ľahšie, zavadzali nám skôr predné stĺpiky, ktoré obmedzujú výhľad šikmo dopredu viac ako v Chevrolete. V interiéroch cítiť, že medzi obomi autami je rozdiel asi polovica generácie. Kiu favorizujú prepracovanejšie detaily a kvalitnejšie materiály. Aj Cruze SW síce prišiel na trh iba nedávno, ale základný sedan má už 4 roky. Navyše v koncerne GM stelesňuje lacnejšiu alternatívu Astry, preto vnútri prevládajú jednoduchšie tvrdé plasty. Palubná doska ako celok však vyzerá stále dobre a robustne. Archaicky pôsobí iba grafika navigácie a multifunkčného displeja na prístrojovom paneli.

 

Chevrolet Cruze SW

Palubná doska vyvoláva napriek lacnejším plastom dojem robustnosti. Tyrkysové podsvietenie je typickým znakom Chevroletov.

 

Pravidelnejší tvar, ale menší objem i nakladací otvor. Väčšie rozmery Cruze sa prejavili v priestorovej ponuke vzadu, v oblasti nôh.

Sedadlá sú pohodlnejšie než v Kii. Krátka radiaca páka dobre padne do ruky.

Praktická vanička za zadnými operadlami poslúži napr. na odloženie kratšieho dáždnika.

 

Pýtajú viac

Obe kompaktné kombi testujeme s vrcholnými zážihovými motormi. Hoci dávajú podobné výkony, po technickej stránke sa dosť líšia. Kým cee‘d poháňa atmosferický štvorvalec s priamym vstrekovaním paliva 1.6 GDi (99 kW/135 k), Cruze používa agregát 1.4 Turbo 16V (103 kW/140 k), oba sú spriahnuté so 6-stupňovými manuálnymi prevodovkami. Prvý z nich už dôverne poznáme, veď ho netestujeme prvýkrát. Patrí medzi najlepších na trhu ale zaberá pozvoľnejšie a pre výraznejšiu dynamiku potrebuje vyššie otáčky. Krútiaci moment 164 Nm odvádza až pri 4.850 1/min. Turbomotor je podľa očakávania pružnejší a ťahať začína už pod hranicou 2.000 1/min, kým Kia potrebuje aspoň o 1.000 otáčok viac. Turbo odvádza krútiaci moment 200 Nm v rozsahu od 1.850 do 4.900 1/ min. Nie sú to pocity, stopky namerali Cruze o 0,5 s rýchlejšiu akceleráciu z 0 na 100 km/h. Chevrolet má navyše krajší zvukový prejav a presnejší chod radiacej páky v kulise. Alternatívou k motoru 1.4 Turbo 16V je jednoduchší 1,8 l agregát s atmosferickým nasávaním (104 kW/141 k).

 

Minca sa obráti, keď príde reč na palivovú spotrebu. Obaja výrobcovia síce smelo avizujú 6 l/100 km, ale sľub nesplnili. Tradičnou nevýhodou turbomotora je závislosť od štýlu šoférovania. Aj keď sme jazdili prísne ekonomicky, Cruze bol vo všetkých režimoch asi o 1 l smädnejší. Kia si vypýtala v priemere 6.7 l na 100 km, Chevy napriek dlhšiemu sprevodovaniu 7,6 l/100 km. Prepĺňanej poháňacej jednotke chýba priame vstrekovanie. Presnejšie dávkovanie benzínu by zrejme čiastočne znížilo jeho spotrebu. Dojazd na jedno natankovanie však ostal vzácne vyrovnaný, lebo Cruze má o 7 l väčšiu nádrž. Oba kombíky majú akčný rádius asi 790 km.

 

Cena a výbava
Model Chevrolet Cruze SW Kia cee’d_sw
Verzia 1.4 Turbo 16V LT Plus 1.6 GDi EX
Cena 16.750 € 16.390
Airbagy 6 6
Rádio s CD a MP3 S S
Klimatizácia manuálna manuálna
Štart/stop S 300€
Tempomat S S
Zliatinové disky 16“ 370 € (16“)
Navigačný systém - 1.090 €
Strešný nosič S S
Parkovacie senzory vzadu S 290 €
Kožený volant a rad. páka S S
Predné hmlovky S S
Prisvecovanie zákrut - S
Metalíza 490 € 430 €
Záruka 5 rokov 7 rokov/150.000 km
(prvé 3 roky bez
obmedzenia km)

 

Dobrý a ešte lepší

Asi 1.000 kilometrov dokázalo, že nielen cee‘d má veľmi dobre naladený podvozok. To isté platí aj o verzii kombi. Dlhší zadný previs a mierne iné rozloženie hmotnosti neubrali nič z jej nadania, skôr naopak. Tlmiče nepúšťajú karosériu do veľkých náklonov a auto sympaticky odoláva nedotáčavosti. Horší komfort daný tuhšími tlmičmi vykompenzovali pneumatiky s vyšším profilovým číslom. Zadná náprava nemá tendenciu odskakovať, ani keď je auto zaťažené iba vodičom a podvozok je solídne odhlučnený. Vadí preposilované riadenie. Chevrolet prekvapivo posúva latku ešte vyššie. Je agilnejší a má skvelo nakalibrované riadenie s elektromechanickým posilňovačom, ktorý vodiča informuje, čo sa deje s prednými kolesami. Daňou za lepšie jazdné vlastnosti je o čosi menšie pohodlie a horšie akusticky utlmená zadná náprava. Pod jazdné vlastnosti oboch kombi sa podpísali iné rozmery obutia. Cruze SW však vyznel ako šoférskejšie auto, cee‘d_ sw je pohodlnejší a lepšie utlmený.

 

Resumé

Tento porovnávací test nemá jednoznačného víťaza, lebo na prvý pohľad podobné kombíky nižšej strednej triedy ukázali dva rôzne charaktery. Srdce šoféra volí Chevrolet, v ktorom sa nám výborne jazdilo. Rozum preferuje Kiu aj napriek tomu, že po dovybavení má vyššiu cenu. Je to však praktickejšie a úspornejšie auto s modernejším interiérom. Dnešná doba impulzívnym rozhodnutiam nepraje, preto tesne vyhráva voľba rozumu, teda Kia cee‘d_sw.

 

 

Technické parametre
Motor 1.4 Turbo 16V 1.6 GDi
Zdvihový objem [cm3] 1364 1591
Výkon [kW/k] 103/140 99/135
pri otáčkach [1/min] 6000 6300
Krútiaci moment [Nm] 200 164
pri otáčkach [1/min] 1850-4900 4850
Udávaná priemerná spotreba [l/100 km] 5,7 6,3
Nameraná spotreba v meste [l/100 km] 9,3 8,2
Nameraná priemerná spotreba [l/100 km] 7,6 6,7
Emisie CO2 [g/km] 134 141
Otáčky pri 90 km/h [1/min]* 1800 2250
otáčky pri 130 km/h [1/min]* 2600 3250
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,5 10,2
Maximálna rýchlosť [km/h] 200 192
Prevádzková hmotnosť [kg] 1405 1316
Rozmery d/v/š [mm] 4681/1797/1521 4505/1780/1485
Rázvor náprav [mm] 2685 2650
Pneumatiky 215/50 R17 205/55 R16
Objem pal. nádrže [l] 60 53
Batožinový priestor [l] 500-1478 528-1642
Cena modelu od [€] 11.750 13.590

Video nie je mozne spustit

Súvisiace články

Komentáre(10)

 1. vinco hovorí:

  odkedy je chevrolet korejsky ???

 2. peter hovorí:

  kde má chevrolet vývoj a kde sa samotný Cruze vyyrába?
  Vývoj je v USA, Kórei a v Nemecku,
  predpokladám že autá pre európsky trh navrhujú v Európe.
  Pokial ide o výrobu, tak je to USA (len pre Am. trh + Camaro),
  3 závody v Kórei a 2 v Europe. Asi by bolo nelogické voziť autá vyrobené v Rusku či Poľsku do Azie a naopak.

  • vinco hovorí:

   to je jedno kde vyraba alebo kde ma vyvoj …

   chevrolet je AMERICKY vyrobca patriaci pod AMERICKY koncern GM …
   to ze chevrolet kupil skrachovane daewoo z neho korejskeho vyrobcu nerobi :-)

   • ppt hovorí:

    je to skor vynimka ako pravidlo, ale tu s tebou suhlasim. Chevrolet je americky, tak ako je Opel, resp. Vauxhall v UK..napriek tomu, ze su vyrabane v EU ci v Korei, stale je to americka firma…
    .
    preto mi vyjadrenie isteho cloveka vycarilo usmev, ked po kupe Oplel-u Astra povedal…stale som chcel kupit nemca a nakoniec sa mi to podarilo…nechcel som mu kazit nadsenie takym detailom, ze Opel nie je nemec, ale american, aj ked sa vyraba v nemecku :-)

  • Contemnol hovorí:

   Ked sa dobre pamatam, tak ked zena kupovala Sparka, hovorili jej, ze prave na taku verziu v takej farbe musi nejake tyzdne cakat, lebo sa vozia lodou z Korei. Takze mozno je to tak, ze Cruze vyrabaju vsade, lebo je to globalny model + ostatne modely podla toho, kde ake predaje ocakavaju. Co sa tyka toho Sparka, kupovala ho v r. 2011, vtedy to bolo tak, mozno odvtedy sa nieco zmenilo.

 3. vinco2 hovorí:

  Pre Európu sa Cruze SW vyrábajú v Kórei, kúpil som ho pred 3 mesiacmi. Ďalej v USA a v Austrálii ako Holden. GM zvažuje presun časti výroby do Nemecka, pre slabý odbyt Opelu.
  Auto bolo navrhované a testované v Nemecku.
  Dvojliter LTZ – zatiaľ maximálna spokojnosť, porovnateľná s Octaviou RS a o tretinu lacnejší.

  • imino hovorí:

   Akú máš dlhodobú spotrebu? Rozhodujem sa medzi 2litrom a 1.7d. Dá sa s 2litrovým motorom jazdiť medzimesto aj pod 5L?

Pridaj komentár

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

autozurnal.com je na Facebooku https://www.facebook.com/autozurnal