VIDEO TEST: Konkurencia naposledy zaútočila na Golf 6

21.09.2012 Autor: Michal Karpat, Filip Garaj, Ľudovít Glasnák Foto: Tomáš Benedikovič 28 komentárov
Pošli stránku na: FacebookFacebook | TwitterTwitter | Vybrali.sme.skvybrali.sme.sk
hlavnyT
Pozrite si porovnávací test kompaktných áut. Proti VW Golf VI sme postavili dva nové kúsky, o ktorých sa veľa hovorí – Hyundai i30 a Kiu cee’d. Šancu na reparát dostal aj Ford Focus., tentoraz so zážihovým motorom.

 

 

Toto je jeden z posledných testov bestselleru VW Golf 6, ktorý nedávno dostal nasledovníka. Šestka má typicky nemecký interiér, je však prehľadný a ľahko sa v ňom orientuje. V tomto aute nám vyhovuje hlboký posed. Vodič sa v ňom cíti pohodlne opretý v operadle a nad konkurentmi vyniká hlavne sklonom volantu a ideálnou pozíciou voči polohe sedenia. Len keby tie sedačky neboli také príšerne mäkké. Skúšali sme verziu so základným typom sedadiel, ktoré pôsobia veľmi molitanovým dojmom. Decentné bočné vedenie na bežné jazdenie stačí, ale keby sme si kupovali Golf my, určite by sme siahli po niektorej z vyšších výbav s pevnejšími a tuhšie čalúnenými sedadlami. Základné by sme nechceli ani zadarmo. Niektorým postavám môže život komplikovať široká stredová konzola. Konštruktéri zrejme počítali s tým, že sa o ňu bude koleno pravidelne opierať a preto jej hranu zaoblili.

 

Súvisiace články:

Kia cee´d 1.4 CRDi: Presvedčil aj doma

Hyundai i30: Na jednu nádrž do Chorvátska a späť!

Hyundai i30 1.4 MPI Classic: Čaro základu odhalené

Ford Focus kombi 1.6 EcoBoost: Nebojte sa benzínu

VW Golf 6 stavil na istotu

 

 

Kam s pravým kolenom premýšľame aj v Kii. Tentoraz je kameňom úrazu prechod palubnej dosky do stredovej konzoly. Tieto problémy budú mať iba vodiči vyššieho vzrastu, ale stojí za to sa na tento detail pred kúpou sústrediť. Najspokojnejší sme s posedom v Hyundai i30. Hoci jeho predné sedadlá nevyšli z meraní ako najväčšie, vďaka tvarovaniu do nich človek doslova zapadne a centimetre navyše mu nebudú chýbať v žiadnom ohľade. Sedí sa v nich hlboko, sťa v mäkkom objatí sedačky. Samotný posed, uchytenie volantu a pozícia sedačky voči nemu pripomínajú nemecké autá.

 

 

Dobrý posed a najväčšie predné kreslá ponúka Focus. Poteší aj ich tvar a široký rozsah nastavovania. K ideálnemu pocitu nám v ňom však opäť chýbala kulisa prevodovky umiestnená viac vpredu. Hlavne nižší jedinec, ktorý má sedačku posunutú bližšie k čelnému sklu, musí pri radení 2.,4., prípadne 6. stupňa nepríjemne vykrúcať ruku. Prvý pocit za volantom Kie cee´d nás rozčaroval. Do hlavy nám nešlo viacero protikladov. Prečo má napr. športovejší z dvojice kórejských hatchbackov vyšší posed a plytšie sedačky. V aute sa sedí neprirodzene vysoko, sedák má aj v najnižšej polohe pomerne šikmý sklon a vodič nemá pocit, že by bol jeho súčasťou až do takej miery ako v i30. Hoci rozmerovo sú sedáky cee´da dlhšie, kvôli sklonu a vyššej polohe sa zdajú byť kratšie. Navyše Kia použila tvrdšiu a menej kvalitnú kožu než Hyundai. Zdá sa mi, že vedenie koncernu Hyundai chcelo niektorými detailmi úmyselne zdegradovať cee´d a tak si poistiť úspech i30.

 

Lenže Peter Schreyer urobil z Kie zvonka aj zvnútra o toľko atraktívnejšie auto, že v konečnom dôsledku vám slabšie detaily prestanú prekážať. Cee´d pôsobí hodnotnejším a luxusnejším dojmom. Možno preto, že kokpit pripomíná vlajkovú loď Optima. Má pomerne konzervatívne tvary, ovládače na správnych miestach a orientuje sa na vodiča. Volant je však vo vyšších výbavách obsypaný 15 tlačidlami, čo je priveľa. Kia vyhráva počtom displejov. Multifunkčný nájdete na prístrojovom paneli, ďalšie patria klimatizácii, rádiu, teplomeru vonkajšej teploty, hodinám a palubnému počítaču. Hyundai je zvonka samá vlnka a vnútri je tiež prečačkaný. Logické rozmiestnenie ukazovateľov i ovládačov však robí radosť aj v ňom. Volant nepatrí sice medzi najkrajšie, ale dobre sa drží. Golf je klasika, ktorá funguje. Všetky ovládače sú tam, kde by ste ich podvedome hľadali. Rýchlo v ňom nadobudnete pocit, že v tomto aute ste už sedeli, hoci to tak nie je. Focus má tvarovo odvážny a prehľadný kokpit. Pripadáte si v ňom ako v kozmickej lodi. Ovládanie rádia i palubného počítača na volante si vyžaduje dlhé prsty, aby ste na tlačidlá dosiahli. V spleti malých spínačov na stredovej konzole sa naučíte orientovať, lebo sú medzi nimi veľké medzery. Pod stredovou konzolou nám ale chýbal veľký odkladací priestor, aký ponúka VW, Kia aj Hyundai, kam by si vodič mohol odložiť telefón, peňaženku a kľúče.

 

Ford Focus

Rozmerovo najväčšie predné sedačky v teste. Priestor pre zadných pasažierov je najmenší zo štvorice.

Focus v dobrom slova zmysle pripomína kokpit monopostu. Vodič je doslova zasunutý do palubnej dosky a pravou nohou sa musí naťahovať za akcelerátorom.

 

Kufor je široký, ale plytký (363/316 l – bez rezrvy alebo s ňou).

PLUSY:

 • Najlepšie ovládateľné auto v teste.
 • Po stránke materiálov najviac prepracovaný interiér.

MÍNUSY:

 • Veľký a veľmi členený volant.
 • Stiesnený interiér v pomere k veľkosti auta.

 

 

Postrehy nášho hosťa Petra Jureňu

V Golfe Petrovi prekážali iba mäkké sedačky, inak bol s jeho interiérom spokojný. Vyzdvihol rozmiestnenie prvkov, ich viditeľnosť aj bezproblémové ovládanie. Oceňuje jednoduchosť, prehľadnosť a praktickosť pre každodenný život. Hyundai hrá podľa neho veľmi na imidž, ale páči sa mu tiež ergonómia a veľké tlačidlá. Pochválil aj predné sedačky. Naopak kritiku uštedril predným sedadlám cee´da. Kvôli zlému sklonu sedáka ho už po 10 minútach bolela pravá noha. Peter je pomerne nízkej postavy a prekážalo mu to isté čo mne – sklon sedáka, ktorého predná časť sa nedá znížiť a vodičom nižšieho vzrastu to nemusí vyhovovať. Sám by som nižší sklon sedáka tiež prijal, ale nemám problém ani s jeho súčasnou polohou. Okrem toho teraz dlhodobo testujem cee´d v strednej výbave s látkovými sedadlami, ktoré sú poddajnejšie než kožené, zvlášť v prednej časti a ochotnejšie sa prispôsobujú nohám.

 

Peter Jureňa

 

Najviac sa Peťo rozhovoril v kokpite Focusa. Prekážal mu priveľmi členitý veniec volantu aj v ňom utopené tlačidlá. Vodiči kratšími prstami sa musia za nimi naťahovať, čo odpútava ich pozornosť od šoférovania, lebo očami kontrolujú, či prsty naťahujú správnym smerom. Tlačidlá tak míňajú svoj zmysel. Posed za volantom mu pripomína monopost. Akcelerátor leží dosť ďaleko. Aby naň noha dosiahla, musí obchádzať stredový tunel. Zvyšné 2 pedále ležia zase nepomerne vysoko voči akcelerátoru. Naopak, Peter pochválil výduchy ventilácie. Focus je jediné zo skúšaných áut, v ktorom vodičovi nefúka chladný vzduch rovno do očí.

 

Hyundai i30

Predné sedadlá sú výborné. Ponúkajú komfort aj podržia telo. Vodič aj spolujazdec sa doslova ponoria do ich objatia. Vzadu Hyundai boduje miestom na hlavu.

Interiéru v zásade niet čo vyčítať, okrem prezdobeného dizajnu.
Batožinový priestor musí uspokojiť každú rodinu (378 l).

PLUSY:

 • Jedna z najlepších cenových ponúk na trhu.
 • Komfort pruženia.

MÍNUSY:

 • Slabé xenónové aj diaľkové svetlá.
 • Mať niektoré prvky vo výbave neznamená, že fungujú rovnako ako v nemeckých autách.

 

Za stredovým stĺpikom

Imidž jedného z najpriestrannejších kompaktov si Kia cee‘d drží aj po nástupe 2. generácie. Potvrdili to pocity aj merania. Už pocitovo spoza volnatu sa zdá byť väčším autom než predchodca. Kvôli dĺžke karosérie mi v dlhodobo testovanom aute chýbajú zadné parkovacie senzory. Chybičkou krásy je menej miesta na hlavy vzadu. Kufor má objem 380 l a pre zväčšenie jeho kapacity treba najprv vyklopiť zadné sedáky a až potom operadlá. Veľkú plochu naruší schod. Rovnaká platforma i rázvor 2.650 mm dávajú tušiť, že Hyundai za Kiou nezaostane. V pozdĺžnom smere sú oba modely rovnako priestranné. Hyundai je však kvôli inému tvarovaniu výplní dverí vnútri trochu užší, rozdiely sú však minimálne. Stratené body za šírku doháňa asi o 20 mm vyšším miestom nad hlavami vzadu (k dispozícii sme mali verziu s panoramatickou sklenenou strechou). Kufor má takmer rovnaký objem 378 l. Vďaka medzipodlahe možno sklopením zadných sedákov a operadiel vytvoriť rovné dno. Jednoducho a účelne tvarované výplne dverí v Golfe šetria miesto, ale nemecké auto za korejskými aj tak zaostáva. Stále platí, že do VW sa pohodlne vmestia 4 dospelí, ale Kia a Hyundai pojmú aj piatich. Golfu by prospel dlhší rázvor ako súčasných 2.578 mm. Dočkáme sa ho už v novej generácii. 350 l batožinový priestor stelesňuje priemer v triede. Zväčšiť ho možno sklopením zadných operadiel. Zvonka veľký, vnútri… Ford Focus namiesto väčšej vzdušnosti posádku „objíma“, akoby s ním tvorila jedno telo. Tento prístup môže niekomu vyhovovať, inému nie. Platí však, že vpredu je Focus zo 4 porovnávaných kompaktov najtesnejší. Priestorovo má najbližšie ku Golfu, ale rázvorom osí kolies 2.648 mm viacej konkuruje korejským modelom. Na batožinu je s medzipodlahou k dispozícii iba 316 l.

 

Kórejský oriešok

Je na čase rozlúsknuť, ktorý z týchto dvoch modelov je pre mňa číslo jeden. Poďme si naprv pomenovať základné rozdiely medzi oboma modelmi.

 

Hyundai boduje lepšou cenou, lepším posedom za volantom, tvarom aj komfortom sedačiek a tiež lepšie tvarovanými, a teda aspoň pre mňa prispôsobenými lakťovými opierkami vo dverách. Hyundai má celú plochu lakťovej opierky mäkko čalúnenú a tlačidlá na ovládanie okien posunuté do zvislého panelu podľa vzoru Golfa. Mimochodom, neviem si pomôcť, ale Golf a predošlý Focus vidím v tomto aute na viacerých miestach. Kia musela mať tlačidlá na ovládanie okien vo dverách a tým sa musela lakťová opierka zredukovať na veľmi malú plochu a navyše sa posunúť dozadu. Zámerne som použil slovo musela, pretože od ľudí z fabriky som sa dozvedel, že nariadením z najvyšších miest koncernu niektoré prvky Kia jednoducho musela mať horšie riešené než Hyundai. Výhrady k predným sedadlách som už spomínal. Hyundai ponúka vzadu viac miesta pre hlavy pasažierov, Kia zase na šírku. Hyundai dáva na vozidlo 5-ročnú záruku bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov a 5 rokov zvýhodnených služieb.

 

 

Kia je známa 7-ročnou zárukou (ako sa v praxi uplatňuje vám už v budúcom vydaní prezradí majiteľ prvej generácie cee´da, ktorý má už nabehaných 145.000 km), z toho 5 na celé auto a zvyšné 2 na motor a prevodovku. V porovnaní s Golfom, ktorý sa drží 2 rokov je to stále pekné číslo. Ford tento rok na Slovensku spustil predĺženú 4-ročnú záruku na všetky modely. Kia u mňa boduje krajším exteriérom a tiež štylisticky čistejším a prehľadnejším interiérom. Viac sa mi tiež páčia prvky, s ktorými je vodič najčastejšie v kontakte. Konkrétne volant a radiaca páka. Prednosť dávam tiež športovejšiemu naladeniu pruženia modelu cee´d. V neposlednom rade som Slovák a snažím sa podporovať všetko čo vznikne na Slovensku (hoci Kia je tiež len súčasť konecrnu Hyundai-Kia, aby sme značke Hyundai nekrivdili), preto z tejto dvojice by som si vybral Kiu cee´d.

 

 

Hoci je drahšia, za krajší exteriér aj interiér a lepšie jazdné vlastnosti by mi stálo priplatiť niekoľko sto eur navyše. Motory a prevodovky sú úplne identické, čo potvrdzujú aj veľmi podobné spotreby paliva. Hyundai si odpil menej iba vďaka tomu, že v čase testu bol lepšie zabehnutý.

 

mk

 

Motory

Sen o vznetovom agregáte sa v rodinnom aute neraz rozplynie pri pohľade do cenníka a prerátaní návratnosti investície. Príjemný ťah z nízkych otáčok a rozumnú spotrebu však už ponúkajú aj zážihové agregáty. Nad konkurenciou v našom teste jasne vyčnieval VW Golf s turbomotorom 1.4 TSI (90 kW/ 122 k). Nemci priviedli downsizing takmer k dokonalosti – malý agregát s priamym vstrekovaním paliva ťahá už pod hranicou 2.000 1/ min, príjemne znie a uspokojí sa s nízkou spotrebou Smerom na Liptov to bolo 7,5 l/100 km, zatiaľ čo konkurenti spotrebovali od 8,4 do 8,7 l/100 km. Z jeho nádrže aj podstatne menej ubudlo. Pri návrate sa vmestil do 7 l/100km, ale konkurenti boli prekvapivo úspornejší. Kórejský duel v spotrebe vyhral i30 so 6,7 l/100 km, cee‘d si vypýtal 6,9 l/ 100 km.

 

Atmosferický motor sa pod kapotou Focusa trápi. K dispozícii sme pritom mali navýkonnejší štvorvalec 1.6 Ti- VCT (92 kW/125 k). Tento agregát však stačí nanajvýš na presuny po meste. K lepšej dynamike mu nepomohol ani fakt, že Focus bol druhým najľahším autom v teste (pohotovostná hmotnosť 1.201 kg). K jeho silným stránkam patrí mimoriadne tichý chod a nízka spotreba. Pri ceste do Bratislavy dosiahol 6,6 l/100 km, teda najmenej. Výsledok mohol byť ešte lepší, nebyť iba 5-stupňovej prevodovky, ktorá zvyšovala jeho otáčky najmä na diaľnici. Riešením môže byť nový prepĺňaný trojvalec 1.0 EcoBoost (92 kW/125 k). Nový agregát sa pod kapotou Focusa objavil iba nedávno a v čase nášho testu ešte nebol k dispozícii. Tí, ktorí ho už skúšali tvrdia, že autu dodáva podstatne lepšiu dynamiku. O reálnej spotrebe tohto agregátu veľa nevieme, ale nemala by byť vyššia než v motore s atmosferickým nasávaním. Dôležité tiež je, že podľa neoficiálnych informácií by mal dokonca stáť rovnaké peniaze ako 1.6 Ti-VCT (!).

 

 

Motor 1.4 TSI na plnej čiare presvedčil spotrebou aj dynamikou. Bol najživší v stredných aj vysokých otáčkách a výborne zaberal odspodu, čo bola výhoda najmä v kopcoch. Druhou stranou mince je komplikovanejšia konštrukcia turbomotora a jeho známe problémy s rozvodovou reťazou. Výrobca tvrdí, že sa mu ich už podarilo odstrániť, no stále sa vyskytujú kusy s prasknutými rozvodmi. Tieto problémy zrejme definitívne zlikviduje až nová generácia agregátov TSI v Golfe 7, kde rozvodovú reťaz nahradí remeň. Ani dlhšie sprevodovanie 6-stupňového manuálu sa negatívne nepodpísalo na dynamike. Golf točí pri vyšších rýchlostiach najmenej spomedzi konkurentov – pri 100 km/h je to 2.100 a pri 130 km/h 3.000 1/min. Kia a Hyundai točili 2.500 a 2.600 1/ min, resp. 3.500 a 3.700 1/min. Focus bol kvôli 5 prevodovým stupňom na tom najhoršie. Pri 100 km/h jeho otáčkomer ukázal 2.600 1/min a pri 140 km/h až 3.750 1/min. Koncern Hyundai-Kia zatiaľ „ľudové turbomotory“ neponúka.

 

Proti nemeckému TSI sme postavili atmosferické agregáty 1,6 GDi (99 kW/ 135 k). Treba uznať, že v porovnaní so staršími kórejskými motormi má ich výkonová krivka priaznivejší tvar. Ručičku otáčkomera už preto kvôli dobrému ťahu netreba vyháňať nad 5.000 1/min. Živú reakciu motora pocítite už nad 3.000 1/min. Výkon 99 kW/135 k by sme ale tejto poháňacej jednotke nehádali. Rovnaký motor 1.6 GDi poháňal Hyundai i30 aj Kiu cee‘d. Rozdiely v dynamike prinieslo iné sprevodovanie 6-stupňovej manuálnej prevodovky. Živšia sa všetkým testovacím jazdcom zdala Kia, pritom však na diaľnici aj okresnej ceste prekvapujúco točila máličko menej než Hyundai.

 

Kia cee´d

Športovo ladený cee´d prekvapí vyšším posedom a hlavne pomerne šikmým sedákom, ktorý môže kratším vodičom prekážať. Priestor na zadných sedadlách sa radí medzi najväčšie v triede.

Jednoduchý, ale prehľadný kokpit s ovládacím panelom natočeným na vodiča má od nás palec hore.
Kde namerali technici Kie 2 l objemu navyše v porovnaní s i30 nevieme (380 l).

 

PLUSY:

 • Naladenie podvozka.
 • Vnútorný priestor.

MÍNUSY:

 • Sklon sedákov predných sedadiel.
 • Uhol sklonu volantu, lakťová opierka.

 

Reparát pre Ford

Ford za konkurenciou zväčša pokrivkával, až kým neprišlo na hodnotenie jazdných vlastností. Túto disciplínu suverénne vyhral. Kým jazda v aute so vznetovým motorom nás sklamala, Focus s ľahkým benzínovým agregátom jazdí výborne. Pritom z miery ho nevyvedú ani menej kvalitné vozovky. Ford je aj na nich nepomerne istejší a suverénnejší. Pri hľadaní hranice adhézie si môžete dovoliť podstatne viacej ho provokovať. Najviac sa k jeho jazdným vlastnostiam približuje cee‘d. Kia tiež poslušne reaguje na povely volantom, o čom sme sa presvedčili počas slalomu na letisku. Tuhšie naladené pruženie však už nedokáže tak účinne pohlcovať nerovnosti vozovky a zadná časť má občas tendenciu odskočiť. Posilňovač riadenia ponúka možnosť nastaviť si jeho účinok. Z možností Comfort, Normal a Sport používame tretiu, ktorá najlepšie pasuje k charakteru podvozka.

 

Na prvý dojem pôsobí trochu umelo, ale presnosť riadenia a odozva od predných kolies je nepomerne lepšia než v predošlej generácii. Určite je spomedzi korejských áut najcitlivejšia a viacej sa nám páči než vo francúzskych a japonských modeloch (s výnimkou Hondy Civic). Hyundai má komfortnejšie naladený podvozok a preto sa v slalome viacej nakláňal a neraz aj rozhojdal. Napriek tomu je to zábavný model. Je agilný a ochotne rýchlo mení smer. Celkovo sa ukázal ako veľmi vhodný na naše cesty. Ani jeden Kórejec teda nesklamal. Oba modely urobili obrovský pokrok v jazdných vlastnostiach i ovládateľnosti. Kia je športovejšia so všetkým čo k tomu patrí, Hyundai zasa pohodlnejší. Pri presadaní z jedneho auta do druhého vám v nich ale stále niečo chýba k tomu, aby ste ich mohli označiť za rovnocenné s nemeckými modelmi.

 

Torzná tuhosť karosérie je už porovnateľná, rozdiel cítiť v detailoch. V nemeckých autách sa napr. na nerovnostiach v zákrutách menej otriasa tyč riadenia a obapodvozky pôsobia celkovo robustnejším a odolnejším dojmom. Možno sa mýlim, ale mám pocit, že Golf a Focus vydržia viacej prehreškov našich ciest. Prvému z nich sťažilo hodnotenie jazdných vlastností obutie. Kým ostatní jazdili na 17-palcových kolesách s nízkoprofilovými pneumatikami, VW znevýhodňovali „pätnástky“ obuté do pneumatík rozmeru 195/65. Nuž a tak nečudo, že sa predná časť v slalome viacej ponárala. Škoda, lebo inak by Golf univerzálnymi jazdnými vlastnostmi dokázal potrápiť aj Focus.

 

Volkswagen Golf

Základné predné sedadlá sú príliš mäkké. Vzadu je na pohľad menej miesta pre kolená než v Kii, ale vďaka vyššiemu posedu sa tam aj tak sedí pohodlnejšie.

Poloha volantu voči sedadlu je výborná.
Batožinový priestor ponúka len priemerný objem (350 l), ale vďaka jeho výške a dĺžke sa do neho dobre nakladá.

PLUSY:

 • Cenou aj výbavou konkuruje Kórejcom
 • Po všetkých stránkach najvyváženejšie auto

MÍNUSY:

 • Priveľmi mäkké základné sedačky
 • 15-palcové obutie testovaného modelu

 

Jureňa o jazdných vlastnostiach

Podľa Petra je Focus absolútnym víťazom v reakciách na volant. Aj podvozok sa mu veľmi páčil, podľa neho by zniesol porovnanie s ďaleko športovejšími autami. Kia milo prekvapila držaním stopy a kontrolou pohybov karosérie. Golf v slalome a dynamických disciplínach zameraných na podvozok trpí na 15-palcové kolesá, ktoré ho v porovnaní s ostatnými (17-palcové) dosť znevýhodňujú. Pri bežnom jazdení po cestách je však úroveň jeho jazdných vlastností stále na vysokej úrovni. Úplny majster je v komforte. Týmto smerom je orientovaný aj Hyundai. Na pozdĺžnych nerovnostiach sa rád pohojdá, ale nie je to na škodu. Hyundai je autom na vyslovene rodinné cesty s patričnou dávkou hravosti a veľmi príťažlivej agility. Dynamickejším vodičom však Peter odporúča Kiu.

 

Pohľad do cenníka

Touto rubrikou obvykle začíname, ale dnes ňou končíme. Kiu aj Hyundai sme testovali v najvyššej výbave. Hyundai s motorom 1.6 GDi dostanete vo výbave Style za 16.990 €, Kiu cee´d s najvyšším výbavovým stupňom TX od 18.490 €. Teraz aj vrátane sady zimných pneumatik zdarma. Objektívne treba priznat, že Hyundai priťal neprekonateľnú cenu a momentálne je jednou z najlepších ponúk na trhu. Nás ale bude zaujímať, za čo chce importér toto auto predávat o rok a či ho predajcovia nezačnú za chvíľu dotovať. Kia je objektívne drahšia, v jeje prípade mi ale nedá nepripomenúť, že toto auto dáva našim ľuďom prácu.

 

Viem, to konečného klienta nemusí zaujímať a sám som zvedavý, do akej miery  si ľudia budú ochotní priplatiť za krajší dizajn a dlhšiu záruku. Hyundai zase k 5-ročnej záruke ponúka balík služeb. Sme zvedaví, ktorá značka má u Slovákov silnejší cveng… Pri vŕtaní sa v cenníkoch nás príjemne prekvapilo, že Golf sa cenou akciového modelu 1.4 TSI Premium (18.350 €) s takmer identickou výbavou  radí dokonca pod Kiu. Cenu Ford odmietame komentovať, protože u neho sa ponuky tak akčne menia, že kým uveřejníme tento test, zverejená cena už nebude pravdivá. Preto v prípade Forda je lepšie si zájsť k predajcovi a informovať sa o aktuálnej ponuke v danom čase.

 

 

Resumé

Zhodli sme sa v názore, že keby sme si vyberali z týchto rodinných áut, na prvom mieste by bol VW Golf. Zub času sa už síce na ňom podpísal, ale v žiadnej disciplíne výrazne nezaostal. Malým turbomotorom ju dokonca deklasoval. Keby taký motor poháňal Kiu cee´d, zvíťazilo by pravdepodobne auto z Kórey, resp. Žiliny, kde cee´d vyrábajú. Na druhom mieste by sme si teda vybrali Kiu, hoci je drahšia než Hyundai a máme výhrady voči niektorým detailom jej interiéru. Dôležitý je však aj estetický dojem a pre nás jazdné vlastnosti. V oboch týchto disciplinách sa nám viac pozdáva cee´d, takže preto on… To však neznamená, že i30 je horšie auto. Hyundai je vhodnejší na tzv. rodinné jazdenie, pre vodičov obľubujúcich nadpriemerný jazdný komfort. Po všetkých stránkach je to výborne vyladené auto, ktoré interiérom a priestrannosťou predčí aj Volkswagen. Navyše s veľmi agresívnou cenovou politikou. Treba objektívne priznať, že Hyundai je momentálne najlepšia ponuka na trhu. Ford Focus nie je podľa nás auto pre každého. Dokáže nadchnúť jazdnými vlastnosťami a niekoho aj interiérom. Ten je však v porovnaní s konkurenciou trochu tesný. Keď sa rozhodnete pre Focus, vyberte si 1.0 EcoBoost alebo 1.6 EcoBoost. Na staré motory s atmosferickým nasávaním radšej zabudnite.

 

Technické parametre vozidla
Model Ford Focus Ford Focus Hyundai i30 Kia cee´d VW Golf
Motor 1.6 Duratec Ti-VCT 1.0 EcoBoost 1.6 GDi 1.6 GDi 1.4 TSi
Zdvihový objem [cm³] 1596 999 1591 1591 1390
Výkon [kW/k] 92/125 92/125 99/1235 99/135 90/122
Pri otáčkach [1/min] 6000 6300 6300 5000
Krútiaci moment [Nm] 170 159 164 164 200
Pri otáčkach [1/min] 4000 1400-4500 4850 4850 1500 – 4000
Prevodovka 5M 6M 6M 6M 6M
Maximálna rýchlosť [km/h] 196 193 195 195 200
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 10,9 11,3 9,9 9,9 9,5
Nameraná spotreba [l/100 km] 6,6/8,7 - 6,7/8,4 6,9/8,6 7,5/7,0
Stav tachometra [km] 2735 - 7050 2582 8200
Kombinovaná spotreba podľa výrobcu [l/100 km] 5,9 5,0 5,7 5,8 6,2
Emisie CO2 [g/km] 136 114 134 135 144
Dĺžka [mm] 4358 4358 4300 4310 4199
Pneumatiky Continental - Hankook Hankook Continental
-//- typ ContiSportContact3 - VentusPrime VentusPrime EcoContact 3
-//- rozmer 215/55 R17 - 225/45 R17 225/45 R17 195/65 R15
Šírka [mm] 2010 2010 1780 1780 1786
Výška [mm] 1484 1484 1470 1470 1480
Rázvor náprav [mm] 2648 2648 2650 2650 2578
Objem palivovej nádrže [l] 55 55 53 53 55
Objem batožinového priestoru [l] 363/277* 363/277* 378 380 350
Cena testovaných modelov v porovnateľnej výbave [€] ** - 12.990 (základná cena) 16.990 18.490 18.350

*So sadou na opravu pneumatiky/s plnohodnotnou rezervou
** Ceny testovaných modelov Hyundai i30 a Kia cee´d patria najvyšším výbavám, ale bez príplatkov. Tejto zostave výbavy takmer do bodky zodpovedá Volkswagen Golf s akciovým balíkom Premium. Cenu modelu Ford Focus vynechávame, pretože Ford veľmi často mení akcie a trafiť sa s daným modelom do niektorej z nich je niekedy náročné. V prípade Forda je preto lepšie sa vždy informovať v danej chvíli priamo u predajcu.

Video nie je mozne spustit

Súvisiace články

Komentáre(28)

 1. Fred hovorí:

  Dobrý deň,

  ďakujem za veľmi dobrý test. Chcel by som sa opýtať autorov testu na jednu poznámku, ktorú som čítal pri hodnotení i30 v tomto teste, a to, že negatívom je “mať niektoré prvky vo výbave neznamená, že fungujú rovnako ako v nemeckých autách”. Môžete špecifikovať o aké prvky išlo a prečo nefungovali? Mám totižto záujem o i30 a tento komentár ma prekvapil.

  • michal.karpat hovorí:

   Dobry den prajem. Dakujem za reakciu. Mal som tym na mysli, ze napr. xenonove svetla nesvietia ako xenony na Golfe, Focuse alebo Astre. Rovnako dialkove svetla su slabe. Dalej navigacia ma sice peknu grafiku, ale mapy su derave a samotna navigacia casto pouziva divne preferencie trate pri navigovani. Takze, hoci Korejci ponukaju mnohe prvky vybavy rovnake ako Golf ci Focus, aby sa im vyrovnali, nie vzdy plnia tak dobre svoju funkciu ako v konkurencnych autach. To plati rovnko pre Hyundai aj Kiu.

   • Fred hovorí:

    Ďakujem za odpoveď. Ešte by som sa opýtal na panoramatickú strechu, ktorú ste mali v testovanom aute. nebol problém aj s tou? O ňu mám tiež záujem, ale mám obavy o kvalitu vyhotovenia – predsa len je to podstatný zásah do konštrukcie karosérie (a asi aj tuhosti). Nevŕzgala na nerovnostiach? Prípadne ak sa môžete vyjadriť k samotnému ovládaniu a funkčnosti.

    Vopred ďakujem.

 2. petkal hovorí:

  Pozdravujem pán Karpat,
  zvažujem kúpu kombi a preto je pre mňa práve takýto porovnávací test výhodný, no a favoritom, hlavne kvôli cene, je stále nový i30cw 1.6 GDI. Aj vy, aj Rasťo Chvála ste si motor pochvaľovali, v úvahách som už v tak nepochopiteľnej rovine, že sa zamýšľam, či by som mal priplatiť za navigačný panel s cúvačkou alebo nie. Jediná fičúrka v style, okrem príplatkového laku, nad ktorou uvažujem. V tomto smere by som si nechal rád poradiť, ak sa to necháte nahovoriť :-) . Neviem, či v kvalite rádia je vôbec nejaký rozdiel a či to kvôli tej cúvačke má význam, ak teda navigácia je taká, aká je. Som teraz trochu zvyklaný. A ešte jedna otázka, v tlačenej verzii Autožurnálu som sa dočítal pri porovnaní kie a hyundaia, že hyundai ponúka 5 rokov preventívnych servisných prehliadok zdarma, na stránka má hyundai len 5% zľavu na náhradné diely a práce.
  Zle tomu rozumiem

 3. petkal hovorí:

  Na konci mi vypadol otáznik.
  Inak, ďakujem.

  • michal.karpat hovorí:

   Ja osobne by som si za kameru priplatil. Ta je naozaj skvela, idealne v kombinacii so senzormi. Vyborne meni clonu, ostry obraz, super. Ak ist do toho systemu, tak kvoli kamere sa urcite oplati a navigacia je vecou softwaru, ktory casom hadam busu vylepsovat a bude sa dat nahrat novsia verzia. Volal som importerovi ako je s novymi verziami softwaru a cakam na odpoved. Ked mi pride, doplnim. Vraj je uz na spadnutie aj slovenska mutacia navigacie. S tymi preventivnymi prehliadkami je to tak ako pisete. To je moja chyba, za ktoru sa ospravedlnujem. Na Slovensku su len zvyhodnene. Ja som vychadzal zo zahranicnych udajov este z medzinarodnej prezentacie, pretoze u Korejcov vacsinou tieto vyhody platili na vsetky EU krajiny rovnako. V pripade tejto casti “zaruky” si to ale kazda krajina prisposobuje. U nas su servisne prehliadky iba zvyhodnene. Pravdepodobne aj z toho dovodu, ze mame podstatne lepsie ceny ako ostatne krajiny. Dileri idu s cenou uplne na dno, na autach zarabaju minimum a keby este aj na servise nezarobili, tak by mohli kseft zatvorit. Takze v Nemecku a inde si mozu dovolit ponukat servis zdarma, lebo tam sa im to vrati na vyssej obstaravacej cene. Zatial tolko

   • petkal hovorí:

    No, teraz zisťujem, že hádam ste sa ani nepomýlili, pozrel som stránku http://www.i30.sk a vyzerá to tak, že nejaké kondičné prehliadky počas piatich rokov tam sú, nie sú to asi ale klasické garančky s výmenou oleja a spotrebného materiálu….., je to asi skôr pozretie auta….

 4. petkal hovorí:

  Vdaka,
  vycerpavajaca a jasna odpoved, riesiaca dilemu.
  Ako samotna porovnavacka.
  Napriek tomu, ze som si vybral tretie auto v poradi :-)

  • michal.karpat hovorí:

   Este dodatok k tej navigacii. Update softwaru sa robi 2x rocne. Obdobne je to s mapami dodavanymi od spol NAVTEQ. Ohladom slovenskeho jazyka mame zatial nepotvrdene informacie z fabriky, ze by mala byt v najnovsich navigaciach, ale nepotrvrdili nam to z Hyundai Motor Europe.

 5. gabo hovorí:

  Dobrý deň, mám otázku ako je to s prevodovkou u i30, vraj je na 6 pri 130 km/h na veľmi vysokých otáčkach. A ešte by som sa chcel opýtať že spomínali ste že má i30 slabé xenony oproti golfu. Chcem sa teda opýtať či sú lepšie aspoň ako základné svetlá v i30, alebo v golfe? A ešte´v akých druhoch výbavy je rozdiel vo fungovaní oproti golfu čo bolo hodnotené ako -. Ďakujem za odpoveď.

  • michal.karpat hovorí:

   Vsetko k motorom sa docitate v aktualnom letnom dvojcisle Autozurnalu, vratane otacok. Zakladne svetlomety som vlastne zatial ani neskusal, lebo obe verzie 1.6 CRDi aj 1.6 GDi som mal k dispozícii len v najvyssej vybave so vsetkymi priplatkovymi prvkami, ktore sa daju objednat. Ked sme vyrabali test, Golf aj Focus boli vybaveni zakladnymi svetlami a Kia a Hyundai xenonovymi. Osobne som ale nemal pocit, ze Kia a Hyudai maju svetelne navrch. Teraz mam na test Golf Cabrio so xenonovymi svetlami a to je uplne ina pesnicka. Korejci sa privelmi hrali s dizajnom svetiel. Viac sa mali sustredit na svetelny vykon.

   • gabo hovorí:

    Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem opýtať či kia ceed má také isté xenóny alebo má lepšie ako i30? A ešte k mínusom čo ste spomínali v článku že pri i30 niektoré prvky výbavy nefungujú rovnako ako pri nemeckých autách, tam ste mali čo všetko na mysli? Ďakujem za odpoveď.

 6. Certik47 hovorí:

  Dobry den, niekde som cital ze i30 kombi ma podvozok naladeny vcelku inak ako hatchback. Vedeli by ste porovnat jazdne vlastnosti
  hatchbacku a kombi (t.j. ci chvala na hatchback plati podobne aj na kombi verziu)? Osobne sa zaujimam o i30 kombi s motorom 1.6 GDI vo verzii Style. Tiez by som sa chcel opytat, ci parkovacia kamera ma zmysel aj bez navigacie? Ak tomu spravne rozumiem, tak v tom pripade sa obraz ukaze v spatnom zrkadle namiesto na monitore, takze bude asi vyrazne mensi). Dakujem velmi pekne za odpoved na obe otazky.

  • Certik47 hovorí:

   Dobry den. Este som sa zabudol spytat, ze co si myslite o volbe 1.6 MPI vs 1.6 GDI? Zaujimalo by ma, ci si nemyslite ze technologia priameho vstreku neznizuje spolahlivost GDI? a tiez ze aky velky je pocitovo rozdiel medzi tymito dvoma motormi – krutiaci moment mi pride podobny (presne krivky priebehu ale nemam); vykon GDI je o trochu vyssi a spotreba (aspon papierovo) len o malo nizsia?
   Dakujem este raz za odpovede.

  • michal.karpat hovorí:

   Pozdravujem Vas,
   porovnat jazdne vlastnosti kombika s hatchbackom zatial neviem, lebo s kombikom som este nejazdil. Mame ho testovat zaciatkom septembra, tak potom budem vediet viac.
   Bez navigacie sa obraz kamery zobrazuje v spatnom zrkadle – obraz je samozrejme mensi, s menej kvalitnym rozlisenim, ale podla mna to je len otazka zvyku. Mal som dve testovacie auta s takouto obrazovkou a dalo sa podla nej orientovat. Vplyvu priameho vstreku na spolahlivost nie je zatial dovod sa obavat. Zatial som sa nestretol s problemom tohto druhu. K rozdielu medzi 1.6 MPI a 1.6 GDi sa neviem vyjadrit, lebo 1.6 MPI sme nemali na ziadnej akcii k dispozicii

 7. milan hovorí:

  pekny test, trochu ma prekvapilo, ze golf VI stale dokaze motat tak zasadne hlavu konkurentom…
  Osobne ma velmi sklamal focus – hlavne subjektivne- dizajnom, a naopak prekvapila Kia, ktora sa mi z tejto stvorice pozdava najviac. Mal som moznost sediet v jednej z najvyssich vybav a spravila na mna dobry dojem, hlavne pri porovnani s predchodcom, ktory som mal dlhsi cas ako sluzobne auto.

 8. jozef hovorí:

  Zdravim. chcem sa spytat, ze ci budete porovnavat aj novy civic alebo hondy celkovo. inac nechapem ako moze niekto co i len rozmyslat o kupe hyunday alebo kii. to je taka nekvalita ze az.

 9. nick hovorí:

  Mam jednu otazku
  Ktore auto sa vam zdalo najlepsie/najhorsie odhlucnene ?
  Dik

  • michal.karpat hovorí:

   Najlepsie odhlucnene sa mi zdali Focus a Golf. U Hyundaia som si uz pri prvch testovacich jazdach v Spanielsku uvedomil prenikanie hluku od podvozka cez bocne dvere. Na novom hrubozrnnom asfalte mi to vyslovene vadilo. Podla mna slabe tesnenie dveri. Podobny problem ma aj Kia, hoci v porovnani s predoslou generaciou su obe auta podstatne lepsie odhlucnene.

 10. buzol hovorí:

  Michal,
  myslim, ze by v buducnosti bolo vhodne merat zrychlenie a brzdnu drahu.

  Dik.

  • autozurnal hovorí:

   Buzol,
   dovol aby som ta najprv privital na nasej stranke. Som rad, ze si nas nasiel:-)
   Co sa tyka testov a merani. Kedysi sme ako jedina redakcia na Slovensku robili porovnavacie testy s vlastnymi meraniami, ktore sme si platili u firmy Slovdekra. Len aby si mal predstavu – meranie zrychlenia, brzd a vnutorneho hluku nas stali v tom case 8000 Sk na jedno auto. Vzhladom na zhorsujucu sa ekonomicku situaciu v biznise sme merania v roku 2009 stopli – jednoducho sme si nemohli dovolit davat tolke peniaze na na merania – to nehovorim o palivach, honoraroch atd. Momentalne by bola riesenim telemetria, ale to je investicia na cakacke. Najprv musime este zainvestovat do dalsej filmovacej techniky a potom bude priestor venovat sa aj tomuto. Mas ale pravdu, ze minimalne zrychlenie by sme mohli aspon orientacne zmerat aj inym sposobom a urcite pri najblizsom porovn. teste tak aj urobime. Pri tomto teste sme sa sustredili na dojmy, snazili sme sa co najviac s autami najazdit po roznych povrchoch a motory otestovat v roznych rezimoch. V podstate jeden a pol dna sme s nimi stale jazdili, hrabali sa v nich a popri tom nieco tocili. Takze asi tolko maly pohlad do zakulisia. V kazdom pripade vdaka za pripomienku. Budem sa tym zaoberat.

 11. dudo hovorí:

  Test je dobrý ale občas bi ste mohli testovať a porovnávať aj iné značky ako tie tzv. domáce . Čo takto video test Fiatu Bravo multiair zo cedom ,golfom a podobne. Testovanie talianskych sa asi u nás a v čechách nenosí. Hold biznis je biznis.

  • michal.karpat hovorí:

   Noo, to nam trochu krivdite. Praveze my sme dost nakloneni talianskym autam. Len tak zo srandy skuste pozriet kolko materialov o Fiate mame na stranke za uplynuly rok.Ci uz testov, prvych jazd alebo inych materialov. Bravo zial nema nic dlho nove a ziadne take auto uz dlho nebolo v testovacom parku importera. Ani faceliftovane Punto sa uz netestovalo, lebo Fiat sa pripravoval na zmenu struktury a neprihlasovali nove auta. Teraz sa idu pustit do prezentacie 500L, takze minimalne s tymto autom sa budete u nas stretavat castejsie. Ma prist aj facelift Brava. Vo februari ideme testovat nove motory, takze bude o com.

 12. milan hovorí:

  musim dat Autozurnalu za pravdu. Fiatom sa venuje dost nato, ako zle sa predavaju na slovensku a ako ludi v podstate nezaujimaju. Urcite viac ako nemenovany dennik s Rastom Chvalom a subjektivne viac ako dva ceske weby dokopy.
  Bravo je pre mna dizajnovy kral vo svojej triede a hned by som ho menil za moje stilo, ale treba uznat,ze slovensky trh a jeho neschopne vedenie Fiatu (+predajcovia) mu zatlkli klince do rakvy uz davno.
  tiez by ma velm potesila porovnavacka brava s niektorym z konkurentov ale verim tomu, co pise Michal, ze ziadne volne bravo importer nebude mat, ked on nie je zaujem.

Pridaj komentár

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

autozurnal.com je na Facebooku https://www.facebook.com/autozurnal