Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb baterkytttt Thumb fotka 12 300x225 Thumb fotka 22 300x225 Thumb fotka 33 300x225 Thumb fotka 4 300x225 Thumb baterky 2 650x370 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb fotka 51 650x487 Thumb 62825 large fotka 4 Thumb 62824 large fotka 33 Thumb 62823 large fotka 22 Thumb 62822 large fotka 12 Thumb 62821 large baterky 2 Continental premiumcontact 7 1024x597px sk Thumb 62820 large baterky Thumb 62819 large fotka 51 Thumb 58811 large baterkytttt

Toyota chce skoncovať s pochybnosťami o hybridoch

Trpezlivé vysvetľovanie a nižšie ceny akumulátorov majú zredukovať nedôveru motoristov voči hybridnému pohonu.

Toyota sa po šestnástich rokoch sériovej produkcie vozidiel s hybridným pohonom a 5,76 miliónoch predaných kusov považuje za priekopníka v kombinovaní spaľovacích a elektrických motorov. Ani taký dlhý čas však nevyvrátil mýty spojené s hybridným pohonom.

Donedávna väčšina súčasných hybridov Toyota využívala nikel- -metal hydridové akumulátory. Výnimkou bol akurát Prius Plug- -in s možnosťou dobíjať batérie aj z bežnej elektrickej siete 230 V. Bol to prvý sériový model tejto značky, ktorý dostal modernejšie lítiovo-iónové články. Práve batérie typu Li-ion dominujú v dôležitom ukazovateli, takzvanej špecifickej energii akumulátora, čo je pomer jeho kapacity a hmotnosti. Ľahšie lítiovo-iónové akumulátory postupne vytláčajú starších súrodencov aj z klasických hybridov a napríklad MPV Prius+ má v stredovom tuneli medzi prednými sedadlami namontovanú Li-ion batériu. Jej náplň tvorí elektrolyt obsahujúci estery kyseliny uhličitej. Výrobca garantuje jeho bezpečnosť aj v prípade havárie, pretože z poškodenej batérie nikdy nič nevytečie. V prípade požiaru sa však samotný akumulátor neodporúča vôbec hasiť, ale nechať vyhorieť. Potenciálni zákazníci vraj neriešia typ akumulátorov, skôr sa obávajú postupného poklesu ich kapacity. Takto to poznajú napríklad zo svojich telefónov či notebookov.

fotka 1fotka 2

fotka 3fotka 4

Toyota si stojí za svojim a tvrdí, že životnosť batérií sa rovná životnosti celého auta. Záruka na všetky komponenty hybridného pohonu, teda aj na batérie, predstavuje päť rokov alebo 100.000 najazdených kilometrov. Pod podmienkou, že majiteľ pristaví auto raz ročne alebo každých 15.000 kilometrov na servisnú prehliadku, môže záruka dosiahnuť až desať rokov. Toyota predĺži záruku po každej prehliadke vždy o jeden rok, resp. 15.000 km. Prehliadka pozostáva z kontroly prostredníctvom diagnostiky, kontroly výkonu hybridnej batérie, test izolácie a chladiaceho systému. V servisoch Toyota tento úkon trvá 45 minút a stojí 50 eur, v Lexuse 60 minút a stojí 100 eur. Japonci tým chcú zamedziť rýchlo klesajúcej zostatkovej hodnote hybridov a uľahčiť ich predaj druhým a ďalším majiteľom. Tí sa vďaka potvrdeniam o pravidelných prehliadkach nemusia obávať zlého stavu batérií.

baterky 2

Po slovenských a českých cestách v súčasnosti jazdí približne po tisíc Priusov a Lexusov s hybridným pohonom. Importér údajne riešil jedinú reklamáciu súvisiacu s hybridným poháňacím systémom. Za ostatných päť rokov si dvaja majitelia hybridov museli kúpiť novú sadu batérií. Toyota má ambíciu znižovať ich cenu, aby vzrástla dôveryhodnosť v hybridnú techniku. Napríklad cena nikel-metal hybridového akumulátora pre Toyotu Prius v roku 2005 dosahovala viac než 4.000 eur. V súčasnosti stojí asi 1.500 eur. Modernejšie lítiovoiónové články sú stále drahšie než ich starší súrodenci. Sada pre Prius+ má hodnotu približne 2.000 eur. Cenový rozdiel sa však stále zmenšuje.

fotka 5

 Najjednoduchší „automat“

Prevodovka e-CVT montovaná do hybridov značky Toyota pracuje na úplne inom princípe ako klasické bezstupňové ústrojenstvá CVT a mali by sme jej hovoriť skôr delič krútiaceho momentu. Ide o planétové súkolesie, podobné diferenciálu, s tým, že k jednému hriadeľu je pripojený spaľovací motor, k druhému hlavný elektromotor a tretí je prostredníctvom ďalšieho malého elektromotora spojený s kolesami. Tento systém dovolí spaľovaciemu agregátu väčšinu času bežať v ideálnych otáčkach. Prevodový pomer menia elektromotory, fungujúce tiež ako generátory. Elektromotory dosahujú vrchol krútiaceho momentu hneď po rozbehu, preto jeden z nich vždy rozbieha auto, kým spaľovací motor dosiahne dostatočné otáčky a tým aj silu. Na deliči krútiaceho momentu prakticky nie je, čo by sa pokazilo. Veľkú spoľahlivosť potvrdzujú aj skúsenosti majiteľov. Oproti tomu bezstupňové prevodovky občas trpia napríklad praskaním remeňov.

Advertisement