Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 8811 111111111hhhh Thumb 85154 large toyota dala do aurisu malu jedna dvojku s turbom Thumb 85153 large toyota dala do aurisu malu jedna dvojku s turbom Thumb 85152 large toyota dala do aurisu malu jedna dvojku s turbom Thumb 85151 large toyota dala do aurisu malu jedna dvojku s turbom Thumb 85150 large toyota dala do aurisu malu jedna dvojku s turbom Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 85149 large toyota dala do aurisu malu jedna dvojku s turbom Thumb 85148 large toyota dala do aurisu malu jedna dvojku s turbom Thumb 85147 large toyota dala do aurisu malu jedna dvojku s turbom Thumb 85146 large toyota dala do aurisu malu jedna dvojku s turbom Thumb 85145 large toyota dala do aurisu malu jedna dvojku s turbom Thumb 85144 large toyota dala do aurisu malu jedna dvojku s turbom Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 85143 large toyota dala do aurisu malu jedna dvojku s turbom Thumb 85142 large toyota dala do aurisu malu jedna dvojku s turbom

Toyota namontovala do Aurisu jedna-dvojku s turbom (doplnené video)

V expozícii Toyoty sa veľkej pozornosti teší modernizovaný Auris. Japonci ho citeľne „poeurópštili“ a podľa nás bude podstatne vážnejším konkurentom pre Golf a spol. než doteraz. Na slovenský trh príde v lete.

Úpravy dizajnu zahŕňajú novú prednú časť a pozmenenú grafiku koncových svetiel. Auris stále vyzerá extravagantne a s novými prednými partiami aj trochu dynamickejšie.

Zásadnejšie zmeny sa udiali vo vnútri. Z palubnej dosky zmizla široká lesklá lišta, ktorú nahradil matný mäkčený plast. Multimediálny a navigačný systém prišiel o klasické mechanické tlačidlá. Dotykový displej teraz  obklopujú virtuálne tlačidlá, podobné ako v Peugeote 308. Ich odozva je bezproblémová. Toyota dokonca ponúka možnosť, nastaviť si citlivosť tlačidiel v niekoľkých krokoch. Ani v predprodukčných kusoch nechýba Slovenčina.

Pre svoj retro vzhľad veľakrát kritizované digitálne hodiny ostali, ale sú nižšie a celkovo lepšie zapracované do stredovej konzoly. My sme s nimi nikdy nemali problém. Páči sa nám, že tlačidlá pre nastavenie času sú hneď pod hodinkami.

Hoci Auris nemal problém s kvalitou interiéru ani predtým, po facelifte pôsobí rozhodne hodnotnejšie.

Toyota skúša Európanom brnknúť na city aj ponukou motorizácií. Japonci totiž v tichosti vyvinuli prepĺňaný zážihový štvorvalec 1.2T a do Aurisu namontovali aj naftovú jedna-šestku od BMW.

Turbodiesel 1.6 D-4D (82 kW/112 k, 270 Nm) už poznáme z Versa. V Aurise sa kombinuje so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Takto motorizovaný hatchback akceleruje z pokoja na stovku za 10,5 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 190 km/h. V priemere mu vraj stačí 4,1 litra nafty na sto kilometrov.

Prepĺňanú jedna-dvojku si Toyota vyvinula vo vlastnej réžii. Výkon 85 kW (112 k) dosahuje medzi 5200 a 5600 otáčkami za minútu, najvyšší krútiaci moment 185 Nm má šofér pod pravou nohou v širokom rozsahu od 1500 až do 4000 1/min.

Technická výbava novinky zahŕňa kompaktné turbodúchadlo s malou zotravčnosťou. Chladiaca sústava bola navrhnutá s ohľadom na rýchle ohrievanie studeného štvorvalca a účinné ochladzovanie výfukových plynov pri vyššej záťaži, čo predĺži životnosť katalyzátora. Nechýba ani priame vstrekovanie paliva D-4T.

Netradičný je vysoký stupeň kompresie: 10. Zvyšuje účinnosť motora, ale konštruktéri mali veľa práce s hľadaním vhodného tvaru piestov, aby nedochádzalo k samovoľnému zapaľovaniu zmesi, teda k takzvanému klepaniu.

Japonci tiež upriamujú našu pozornosť na systém variabilného časovania nasávacích a výfukových ventilov VVT-iW. Jeho logika vychádza z litrového trojvalca, montovaného do Ayga.

Časovanie ventilov umožňuje zmeny pracovných cyklov motora. Pri nízkom zaťažení ostávajú nasávacie ventily otvorené aj na začiatku kompresného zdvihu. Časť vzduchu sa tým pádom vráti do sacieho potrubia a piest spotrebuje pri zdvihu menej energie. Spotreba paliva má byť v konečnom dôsledku nižšia.

Toyota hovorí o Atkinsonovom cykle, hoci v prípade prepĺňaných motorov sa skracovanie kompresného zdvihu označuje skôr termínom Millerov cyklus. Každopádne, motor dokáže plynulo prepínať Atkinsonov a klasický Ottov cyklus.

Prepĺňaný štvorvalec 1.2T vznikal s ohľadom na čo najnižšiu spotrebu benzínu. Auris hatchback vybavený šesťstupňovou manuálnou prevodovkou podľa výrobcu v priemere spáli 4,7 litra benzínu na sto kilometrov. Z pokoja na 100 km/h akceleruje za 10,1 sekundy a vyvinie maximálnu rýchlosť 201 km/h.

Dynamiku verzie s príplatkovou bezstupňovou prevodovkou CVT zatiaľ nepoznáme. Bezstupňové ústrojenstvo ponúkne v športovom režime možnosť manuálneho radenia siedmich virtuálnych prevodových stupňov. 

Auris s novými motormi bude štandardne vybavený viacprvkovou zadnou nápravou. Vlečené ramená a torzná priečka ostávajú vyhradené pre verzie 1.33 VVT-i a 1.4 D-4D. Navyše, podvozok bol upravený s ohľadom na tichšiu a komfortnejšiu jazdu. Lepšiu odozvu vraj má aj elektrický posilňovač riadenia.

V palete motorizácií zostáva hybrid i klasická zážihová jedna-šestka Valvematic. Naopak, vypadol z nej vznetový dvojliter.