Kia 1140x190
Thumb giulia swb zagato autozurnal Thumb alfa romeo giulia swb zagato 1 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 2 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 3 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 4 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 5 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 6 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 7 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 8 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 9 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 10 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 11 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 12 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 13 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 14 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 15 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 16 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 17 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 18 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 19 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 20 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 21 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 22 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 23 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 24 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 26 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 25 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 27 Thumb alfa romeo giulia swb zagato 28 Thumb alfa romeo giulia swb zagato

Alfa Romeo Giulia SWB Zagato: Parádne kupé s ikonickým motorom si užije len jeden štastlivec

Alfa Romeo dnes pre nadšencov a fanúšikov pripravila malý sviatok. A nie iba pre nich, ale pre všetkých, ktorí majú radi autá... Ukázala Giuliu SWB Zagato, dvojdverové kupé s retro nádychom, krásnym talianskym dizajnom a manuálnou prevodovkou.

Taliansky dizajnérsky dom Zagato predstavil kupé s karosériou z uhlíkových vlákien s názvom Alfa Romeo Giulia SWB Zagato, ktoré v útrobách skrýva potentný prepĺňaný šesťvalec s dvoma turbodúchadlami. Ide o oslavu 100 ročnej kolaborácie Zagata a ikonickej talianskej značky Alfa Romeo. Po technickej stránke to začalo práve novodobou Giuliou, ktorej platformu Giorgio v dielni Zagato skrátili pre potreby kompaktného dvojdverového kupé. Dizajn je typicky taliansky, s emotívnym podtónom a odkazmi na bohatú minulosť. 

Prednej časti dominuje prižmúrený pohľad s novou grafikou svetiel, ktorú poznáme zo sériových modelov Tonale a faceliftovanej Giulii/Stelvia. Mohutné plochy s otvormi na prívod vzduchu lemujú typický štít masky chladiča. Profil kupé charakterizuje dlhá kapota, krátka zadná časť a "bublinová" strecha z uhlíkových vlákien. Trochu bacuľatý zadok obsahuje tenkú lištu s diódovým osvetlením a masívny difúzor v spodnej časti nárazníka. 

Vzhľad vsádza na retro prvky, no po technickej stránke je Alfa Romeo Giulia SWB Zagato tým najlepším, čo sa v dnešnom svete rýchlych kupé dá nájsť. Okrem spomínaných uhlíkových vláken je technickou a technologickou lahôdkou talianske srdce pod kapotou. Zadné kolesá roztáča skrz 6-st. manuálnu prevodovku najnovšia evolúcia 2,9-litrového motora V6 s dvoma turbodúchadlami, ktorý poznáme napr. z Giulii QV. Ide však o verziu zo špičkového modelu GTAm. Technické špecifikácie Giulie SWB Zagato nie sú zverejnené, no ak sa pozrieme na motor v GTAm, vidíme o 22 kW (30 k) viac ako pri Giulii QV, a teda až 397 kW (540 k). 

Doteraz všetko ako má byť, no na záver asi mnohých sklamem... Aj keď je tento konkrétny kúsok pripravený vyraziť na cesty, Alfa Romeo Giulia SWB Zagato nebude sériovkou so všetkým, čo k tomu patrí. Zagato vyrobilo iba jeden kus. Poputuje do súkromnej zbierky nadšenca a zberateľa z Nemecka s hlbokou vášňou pre modely od Zagata a Alfy Romeo, ktorý na každodenné jazdenie používa svojráznu vysokovýkonnú Alfu Romeo SZ (Sprint Zagato) z roku 1990 a vlastní tiež ďalšie modely. 

Zagato doručilo Giuliu SWB novému majiteľovi po nafotení setu exkluzívnych fotiek na pretekárskej trati La Pista neďaleko rodiska Alfy Romeo. Zatiaľ sa nehovorí o tom, kto ju vlastní, no kupé so pripojí do zbierky áut, ktorá zahŕňa 8C Competizione, spomínané SZ z roku 1990 a niekoľko modelov Aston Martin s karosériou Zagato. Je zjavné, že bude v dobrých rukách.

Volant, displej, palubná doska a panel klimatizácie pochádza kompletne z Giulie. Zelené akcenty a niekoľko dekoratívnych prvkov z uhlíkových vlákien špecifických pre SWB pomáha odlíšeniu od štandardnej Giulie. Kupé ma samozrejme iba dve sedadlá.