Kia 1140x190
Thumb 1cdl Thumb 1cdl 650x365 Thumb 71777 large 11111111cdl Thumb 71776 large 1cdl

Cadillac premenili na pojazdnú vírivku. Chcú stanoviť rýchlostný rekord

Keď Kanaďania Phil Weicker a Duncan Forster objavili zúbožený Cadillac de Ville z roku 1969, kúpili ho a pustili sa do opráv. Lenže reštaurovanie veterána nemalo klasický scenár. Kupé prišlo najprv o strechu a vzápätí aj o interiér. Ten nahradila sklolaminátová vaňa s tryskami. Onedlho bolo auto plné vody.

Bývalí spolužiaci si zaspomínali na minulosť, keď Chevrolet Malibu pretvorili na bazén. Rovnaký osud postihol aj luxusný Cadillac. Z kupé vznikla pojazdná vírivka.

Bazén pojme približne 5.000 litrov vody. Čerpadlá, filtre a ďalšie komponenty, napomáhajúce ku komfortnému kúpaniu, sú uložené v kufri. Teplotu vody cca 39 stupňov Celzia udržiava teplo vyprodukované poháňacou jednotkou. Ňou je pôvodný zážihový osemvalec OHV s objemom 7,7 litra (v ponuke bol aj 8,2 l agregát). Šofér riadi auto priamo z bazéna. Tradičný volant doplnilo ovládanie trojstupňovej automatickej prevodovky, bŕzd a akcelerátora, vyvedené na ľavú stranu.

Hotové vozidlo dostalo názov Carpool DeVille, ale projekt tým neskončil. Konštruktéri oslovili širokú verejnosť prostredníctvom servera “kickstarter” s cieľom, vyzbierať 10.000 dolárov (asi 7.390 eur). Peniaze mali slúžiť na ďalšie úpravy auta, jeho prevoz a na zaplatenie štartovného. Phil s Duncanom sa rozhodli odštartovať na slávnom festivale rýchlosti v Bonneville a stanoviť rýchlostný rekord v novej kategórii víriviek.

1CDL

Po Zemi zrejme chodí veľa recesistov, pretože na konto kamarátov pribudlo 11.251 dolárov (8.320 eur). Carpool DeVille vďaka štedrým sponzorom dostane bezpečnostný rám i sedačku pre jazdca a začiatkom augusta vyštartuje na soľných pláňach v Bonneville.

Cieľom konštruktérov je dosiahnuť trojcifernú rýchlosť, čo by znamenalo minimálne sto míľ za hodinu (160 km/h). “Nemáme priestor, kde by sme to mohli vyskúšať. Reálmu rýchlosť sa dozvieme až v Bonneville,” povedal pre CBS News Phil Wicker.