Vw limited 1140x190  1

DAF zvyšuje štandard v oblasti asistenčných systémov

Pridaním kompletnej zostavy nových vyspelých asistenčných systémov vodiča (ADAS) priamo z výroby holandský DAF Trucks ďalej zdokonaľuje bezpečnosť a komfort ovládania svojich nákladných vozidiel. Nové funkcie budú od januára 2024 súčasťou štandardnej výbavy všetkých modelov XB, XD, XF, XG a XG+.

Vyspelý systém núdzového brzdenia (AEBS) poslednej generácie je vybavený radarom i kamerou, ktoré signalizujú, ak sa pred vozidlom nachádzajú zraniteľní účastníci cestnej premávky. Ďalší radar sa stará o novú funkciu asistent rozjazdu – monitoruje priestor pred vozidlom pri malej rýchlosti. Záznam o udalostiach ukladá obraz a dáta, ak je aktivovaná výstraha AEBS. A asistent odbočenia, resp. otáčania upozorní vodiča, keď sa v mŕtvom uhle (vrátane celej dĺžky až k zadnej časti návesu) nachádzajú chodci, cyklisti alebo autá. Nebezpečným situáciám pomáha predchádzať systém varovania pri mimovoľnom vybočení z jazdného pruhu.

Navyše každé vozidlo DAF novej generácie bude mať funkciu rozpoznávania rýchlostných limitov s výstrahou prekročenia maximálnej povolenej rýchlosti. Nová zadná kamera zobrazuje na displeji v kabíne, čo sa deja za vozidlom. Asistent diaľkových svetiel (voliteľná výbava) automaticky stlmí diaľkové svetlá keď sa približujú alebo sa pred vami objavia iné vozidlá. Signalizácia núdzového zastavenia, ktorá je prevzatá z predchádzajúcich modelov DAF, blikajúcimi výstražnými svetlami upozorní ostatných účastníkov cestnej premávky, keď  vozidlo prudko spomalí.

Okrem toho pribudli funkcie zacielené na ľudský faktor: Detekcia ospalosti vyhodnocuje bdelosť vodiča a upozorňuje ho, aby si spravil prestávku. K dispozícii je tiež príprava na tzv. alkoholový zámok, ktorá uľahčí inštalovanie zariadenia na zisťovanie alkoholu v dychu vodiča ešte pred naštartovaním.

Patrick Dean, člen predstavenstva a hlavný inžinier spoločnosti DAF, k novinkám povedal: „DAF je na špičke v oblasti systémov aktívnej i pasívnej bezpečnosti. Bezkonkurenčný priamy a nepriamy výhľad, vynikajúca pevnosť kabíny a špičková ergonómia sú teraz spojené s kompletnou zostavou nových vyspelých asistenčných systémov pre vodiča. S novými technológiami, ktoré sa od januára stanú súčasťou štandardnej výbavy, nepochybne stanovujeme nový štandard bezpečnosti v našom odvetví.“