Kia 1140x190
Thumb 3c Thumb 1c Thumb 2c Thumb 4c Thumb 5c Thumb 6c Thumb 7c Thumb 8c Thumb 9c Thumb 10c Thumb 11c Thumb 12c Thumb 13c Thumb 14c Thumb 15c

Detroitský autosalón začal odhalením veľkého pick-upu

V hlavnom meste automobilového priemyslu USA uvidíme desiatky noviniek.

Spravodajstvo z autosalónu v Detroite štartujeme predstavením toho najamerickejšieho, čo americké cesty ponúkajú. Veľký pick-up Chevrolet Silverado prichádza v novej, štvrtej generácii. Konštruktéri auto opäť predĺžili, takže v kráľovskej verzii so štvordverovou kabínou pomaly atakuje šesťmetrovú hranicu.

Základom pick-upu je pevný oceľový rebrinový rám. Karoséria pozostáva z kombinácie ocele a hliníka. Práve hliník použitý na podvozku, dverách, kapote motora či na zadnom veku prispel k medzigeneračnému odľahčeniu auta o vyše 200 kilogramov.

Dôkaz, že pick-upy už dávno nie sú iba pracovnými autami, nájdeme v kabíne. Priestor pre posádku je teraz väčší a opäť o čosi luxusnejší. Chevrolet Silverado bol prvý pick-up, ktorý ponúkal na palube rýchly internet 4G LTE, ale aj funkcie Apple Car Play a Android Auto. Novinka prinesie viac asistenčných bezpečnostných systémov. O čo konkrétne pôjde, výrobca zatiaľ neprezradil. Predaj nového Silverada totiž odštartuje až niekedy v druhej polovici tohto roka.

V ponuke motorov nájdeme naftový šesťvalec Duramax s objemom 3,0 litra, ale nás Európanov viac fascinujú benzínové "vé-osmičky". Menšia má objem 5,3, väčšia dokonca 6,2 litra. Škoda, že zatiaľ nepoznáme hodnoty výkonu. Chevrolet sa pýši technológiami zameranými na zníženie spotreby paliva. Aj veľký osemvalec môže mať systém štart/stop a keď práve pracuje pod nízkou záťažou, funkčné sú iba štyri alebo šesť valcov.

V prípade naftového šesťvalca a benzínovej šesť-dvojky pomáha palivo šetriť aj vylepšená desaťstupňová automatická prevodovka Hydra-Matic.