Kia 1140x190
Thumb 01 iveco e way ide na odbyt Thumb 02 iveco e way ide na odbyt

E-WAY ide na odbyt

Začiatkom roka si dopravný operátor Busitalia objednal flotilu 150 plne elektrických mestských autobusov IVECO E-WAY. Koncom januára IVECO BUS podpísal ďalšiu zmluvu, podľa ktorej dodá až 500 kĺbových verzií E-WAY flámskemu dopravnému podniku De Lijn.

IVECO BUS získal trojročnú rámcovú zmluvu na dodanie 150 elektrických mestských autobusov E-WAY s dĺžkou 12 m pre spoločnosť Busitalia. Je to doposiaľ najväčšia objednávka na autobusy E-WAY v Taliansku.

Busitalia je súčasťou FS Italiane Group, ktorá pôsobí predovšetkým v poskytovaní miestnej verejnej autobusovej doprave, a to aj prostredníctvom dcérskych spoločností. Poskytuje služby v Umbrii, Benátsku a Campanii a so spoločnosťou Qbuzz aj v holandských regiónoch Utrecht a Groningen-Drenthe. Busitalia patrí medzi významných hráčov v oblasti cestnej osobnej dopravy, má 5000 zamestnancov a 2700 autobusov.

Dvanásťmetrové autobusy E-WAY s nočným dobíjaním, ktoré bude Busitalia prevádzkovať, majú vo výbave klimatizáciu, USB zásuvky, priestor pre invalidný vozík a tiež zadnú kameru. Dve rôzne usporiadania sedadiel poskytujú veľkú prepravnú kapacita bez toho, aby to negatívne ovplyvnilo dojazd na jedno nabitie. Autobusy pre mestskú hromadnú dopravu majú 28 miest na sedenie, konfigurácia s 32 sedadlami je zasa optimálna pre prímestskú dopravu. Elektrické autobusy pre spoločnosť Busitalia budú dodané v rokoch 2023 až 2025. Prvých 18 vozidiel, ktoré podľa harmonogramu odovzdá výrobca v júli 2023, zaradia na linky MHDv mestách Padova a Rovigo.

Ďalšiu rámcovú zmluvu podpísal IVECO BUS s flámskym dopravným podnikom De Lijn, ktorý si v prvom kroku objednal 65 kĺbových elektrických autobusov E-WAY a potom budú nasledovať ďalšie várky až do celkového počtu 500 kusov. Vozidlá nasadia v niekoľkých mestách vo Flámsku, pričom dodávky sa začnú v roku 2024 a môžu pokračovať v priebehu nasledujúcich šiestich rokov.

Osemnásťmetrové autobusy pre De Lijn budú vybavené vysokovýkonnou súpravou batérií z novej fabriky FPT Industrial ePowertrain v Turíne, ktorá je plne vyhradená na výrobu elektrických pohonných jednotiek Iveco Group. Je to prvý 100 % uhlíkovo neutrálny závod Iveco. Kĺbový E-WAY má dojazd viac ako 300 km, nabíja sa v depe cez zástrčku CCS2. Pre De Lijn je vo vyhotovení so svetlým interiérom, sedadlami čalúnenými umelou kožou, s imitáciou drevenej podlahy, optimalizovanou klimatizáciou, portami pre USB, LED osvetlením, tromi modernými XL monitormi s informáciami v reálnom čase a s elektrickou rampou pre kočíky, resp. invalidné vozíky. Zákazka v hodnote 48 miliónov eur je financovaná z investičných zdrojov spoločnosti De Lijn.

„Tento nový kontrakt nasleduje po nedávnej dohode so spoločnosťou Busitalia a zvyšuje počet našich objednaných e-busov až na 2000 – pre 60 zákazníkov v 14 rôznych európskych krajinách,“ povedal k najnovším objednávkam Domenico Nucera, prezident autobusovej obchodnej jednotky v Iveco Group.