Suv bonus suv bannery 1140x190 02
Thumb starsie auta na elektromobily prerabka transition one autozurnal.com 4 Thumb starsie auta na elektromobily prerabka transition one autozurnal.com 1 Thumb starsie auta na elektromobily prerabka transition one autozurnal.com 3 Thumb starsie auta na elektromobily prerabka transition one autozurnal.com 2

Francúzska firma výhodne prerobí staršie autá na elektromobily

Francúzska startupová firma Transition-One dokáže za pár tisíc eur premeniť staršie naftové autá na plnohodnotné elektromobily. Spolu so štátnymi dotáciami pomôže menej solventným Francúzom v emisiami posadnutej dobe.

Tlak na elektrifikáciu je v mnohých krajinách veľmi vysoký. Zákazy starších aút, najmä s dieselovým motorom, sú v kurze a situácia bude len a len "horšia". Zákazy už avizoval Brusel aj pre benzínové motory... Čo však majú robiť ľudia, ktorí auto do mesta chcú, potrebujú ho, no nie sú ochotní kúpiť si elektromobily za 30 tisíc eur? S riešenim prichádza Transition-One. Retrofitne osadia elektrický pohon do staršieho auta s dieselovým motorom a spravia z neho plnohodnotný elektromobil.

Zo staršieho auta elektromobil za menej ako deň

Celá paráda stojí 8500 eur. Spolu so štátnymi dotáciami, ktoré francúzska vláda na podporu elektromobility poskytuje, by však výsledna cena mohla klesnúť na prijateľných 5000 eur. Prerábka je zatiaľ vhodná pre staršie dieselové autá z produkcie Fiat Chrysler Automobiles, Volkswagen, Renault a tiež PSA (spomínajú modely Renault Twingo, Citroën C1, Peugeot 107, Fiat 500, Toyota Aygo a Volkswagen Polo). Transition-One svoju pýchu prezentuje na Renaulte Twingo druhej generácie. Balíček úprav sa skladá z elektromotora, batérii a úpravami prejde aj palubná doska. 

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku budeme čoskoro vyrábať batérie pre elektromobily

Renault Twingo elektromobil

Technológiu firma demonštruje na staršom, plne elektrickom Twingu druhej generácie s dojazdom 180 km.

Anymeric Libeau, ktorý za projektom stojí, hovorí: „Predávame techniku elektromobilov tým ľuďom, ktorí si nemôžu dovoliť úplne nové elektrické auto za viac ako 20 000 €. Obľúbené a predávané modely v Európe premieňame elektrické autá.“ Transition-One momentálne čaká na oficiálne povolenie francúzskych úradov. Po schválení by šlo o veľmi zaujímavú alternatívu, ako za pomerne málo peňazí dostať plnohodnotný elektromobil s dostatočným dojazdom pre mestské a prímestské podmienky. 

Transition One mení spaľovací agregát za nový elektromotor s celkovo piatimi batériami.

Spomínaný prototyp Renault Twingo II z roku 2009 má elektrický dojazd 180 km. Celkovo obsahuje päť batérii, z toho tri sú vpredu a dve vzadu (namiesto nádrže na palivo). "Balíček" berú od distribútora náhradných dielov Tesly a váži celkovo 120 kg. Prevodovka ostáva pôvodná a nabíjací port umiestnia namiesto hrdla palivovej nádrže. Prerábka trvá menej ako jeden deň. Bohužiaľ, výkon takto upraveného auta nepoznáme a nevieme ani to, ako riešia "spoluprácu" elektromotora s pôvodnou prevodovkou, ktorú podľa Digital Trends zachovajú.  

Uznanlivé hlasy, ale aj odporcovia

Šéf PSA, Carlos Tavares myšlienku retrofitných prerábok chváli, no prizvukuje potrebu regulácie na emisnej a bezpečnostnej úrovni pred  masovým rozšírením. Odporcovia zasa poukazujú na výrazne skrátenie dojazdu oproti pôvodným pohonným jednotkám, riziko poruchovosti a problémy so získaním schválení od regulačných inštitúcii. Anymeric Libeau však tvrdí, že na technológii pracoval 2 roky a takto prerobené autá su bezpečné. Už v blízkej budúcnosti očakáva, že od investorov získa čiastku 6 miliónov eur a postaví továreň s kapacitou 4000 prerobených vozidiel ročne. 

Zdroj: Digital Trends, Bloomberg