Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb hendikepovan  pilot a llovera dokon il dakar 1 Thumb hendikepovan  pilot a llovera dokon il dakar 3 Thumb hendikepovan  pilot a llovera dokon il dakar 2 Thumb hendikepovan  pilot a llovera dokon il dakar 4 Thumb hendikepovan  pilot a llovera dokon il dakar 5 Thumb hendikepovan  pilot a llovera dokon il dakar 7 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb hendikepovan  pilot a llovera dokon il dakar 6

Hendikepovaný pilot kamiónu dokončil DAKAR!

V piatok 19. januára sa skončil 46. maratón Rallye DAKAR. Jeden z najťažších ročníkov v histórii absolvoval aj pilot z Andorry, vozíčkar Albert Llovera. Jazdec ostravského tímu FeshFesh obsadil v kategórii kamiónov 17. miesto.

Masaker, šialená drina, nesmierne náročné… Aj takýmito slovami hodnotili tohtoročné etapy legendárnej Rallye Dakar jej účastníci – bez ohľadu na to, či súťažili na motocykli, v aute alebo v kategórii truckov.

Ostravský tím FeshFesh postavil na štart dva kamióny, ale do cieľa 12-etapového testu vytrvalosti, húževnatosti a odolnosti ľudí i techniky sa podarilo prísť iba andorskému jazdcovi Albertovi Lloverovi s navigátorkou Margot Llobera a mechanikom Marcom Torresom. Na špeciále Ford Cargo EVO I obsadili 17. miesto, i keď pre nedokončenie dvoch etáp museli čerpať tzv. žolíka. Ten umožňuje posádkam, ktoré postretol nejaký problém, v súťaži pokračovať, ale už nie sú oficiálne klasifikovaní.

„To, že Albert, ktorý je od svojich 18 rokov na invalidnom vozíku, absolvoval takmer 8500 kilometrov naprieč Saudskou Arábiou, je neskutočný úspech. Navyše na 17. pozícii, hoci to nie je v rámci oficiálnej klasifikácie. Aké náročné to bolo svedčí fakt, že zo štartového poľa 47 kamiónov dokončilo rely v oficiálnej klasifikácii len 11,“ hodnotil výsledok Tomáš Vrátný, šéf tímu FeshFesh. „Klobúk dolu pred Albertom, rovnako ako pred všetkými, ktorým sa to tento rok podarilo. Pretože prejsť takým peklom, aké organizátori na jazdcov nachystali, je víťazstvo samo o sebe.“

„Bol to môj deviaty Dakar, šesť štartov som absolvoval v kamióne a z toho štyri s tímom FeshFesh. Tento ročník bol bezkonkurenčne najťažší a nebyť skvelého zázemia, neviem, ako by som si s tým poradil,“ hovorí 56-ročný Albert Llovera, ktorý má kamión Ford Cargo upravenýna ručné uvládanie. „Tento rok mi veľmi pomohla i moja posádka. Margot bola výborná v navigácii a Marc so mnou pozorne sledoval trasu. Technických problémov sme, našťastie, nemali veľa, kamión bol na súťaž perfektne pripravený,“ chváli Albert Llovera svoju posádku aj celý tím FeshFesh.

Druhým vozidlom nasadeným do súťaže bola Tatra Jamals litovskou posádkou Vaidotas Paškevičius, Albert Veliamovič a Gytis Gaspariunas. Na konci tretej etapy nastali problémy s chladením a došlo k strate chladiacej kvapaliny. Posádka sa snažila dostať vozidlo zo zajatia pieskových dún, ale pritom sa zadrel motor. „Aj toto sa na rely stáva. Neteší ma to, ale taký je život. Naši mechanici vyslobodzovali vozidlo z dún prakticky 3 dni, napokon ho pomohli vytiahnuť dva asistenčné kamióny, ktoré poskytol organizátor. Takže našťastie si našu tatrovku odvezieme naspäť a v dielni ju dáme dohromady,“ dodáva Tomáš Vrátný.

Vedúci tímu Tomáš Vrátný so svojou posádkou Bartlomiej Boba a Jaromír Martinec sa tentoraz Dakaru nezúčastnil zo zdravotných dôvodov. Má však za sebou úspešný minulý rok, keď Rallye Dakar 2023 dokončili na 9. priečke a navyše získali titul vicemajstrov sveta v šampionáte FIA v diaľkových rely.