Kia 1140x190
Thumb hyundai giugiaro  6 Thumb hyundai giugiaro  1 Thumb hyundai giugiaro  5 Thumb hyundai giugiaro  4 Thumb ponycoupeconcept 2 Thumb ponycoupeconcept Thumb hyundai giugiaro

Hyundai požiadal Giugiara oživiť Pony Coupé

Kórejská automobilka oslovila dizajnérsku legendu Giorgetta Giuguiara aby vytvoril novú verziu niekdajšieho koncepčného vozidla, ktorým vstúpila na európsky kontinent.

Hyundai Motor Company a talianska dizajnérska kancelária GFG Style – so zakladateľom Giorgettom Giugiarom a jeho synom Fabriziom – pracujú na novej generácii atraktívneho vozidla Hyundai Pony Coupé (bude to novodobá vývojová štúdia auta, ktoré nebude určené do predaja) z roku 1974. Mladý Giorgio ju vtedy postavil na európsku premiéru kórejskej značky na autosalóne v Turíne. Jej nové vydanie uzrie svetlo sveta na jar budúceho roku.

Hyundai oznámil tento plán na dizajnérskom stretnutí v Seoule, na ktorom sa zúčastnili Giorgetto a Fabrizio Giugiaro, šéfdizajnér skupiny Hyundai - Luc Donkerwolke a SangYup Lee, výkonný viceprezident a šéf globálneho dizajnérskeho centra Hyundai Motor.

„Tešíme sa na spoluprácu s Giorgettom a Fabriziom aj ich dizajnérskou kanceláriou GFG Style na tomto výnimočnom dizajnérskom projekte. Nebude mať iba historickú hodnotu ale stelesní výmenu medzi kultúrami, ktorá môže pripraviť v budúcnosti cestu ďalším spoluprácam,“ povedal Luc Donkerwolke.

„Pôvodný Pony a koncept Pony Coupé patria k zriedkavým kreáciám, ktoré ovplyvnili dizajn viacerých sériových a koncepčných vozidiel, medzi nimi aj náš ocenený Ioniq 5 a pozornosť vzbudzujúci N Vision 74. Pretože pôvodný koncept už neexistuje, požiadali sme Giorgetta Giugiara, aby na základe našej dizajnérskej filozofie Shaping the future with legacy, po slovensky budúcnosť tvoríme s dedičstvom, ho postavil nanovo,“ prehlásil SangYup Lee.

V roku 1974 keď Hyundai Motor stál na začiatku automobilovej výroby, objednalo si vedenie automobilky u Giugiara prvý samostatný a zároveň aj prvý sériový model Hyundai. Korea vtedy nemala žiadne návrhárske štúdio automobilového dizajn a stylingu. Giugiaro preto dostal zákazku  navrhnúť a postaviť 5 prototypov, medzi nimi aj jedno kupé. Počas realizácie projektu sa Hyundai rozhodol Pony a Pony Coupé vystaviť na autosalóne v Turíne a tak zvýrazniť debut značky na svetový trh.

Auto s výrazne klinovitou prednou časťou, okrúhlymi reflektormi a geometrickými líniami karosérie podobných Origami bol Pony Coupé predurčený pre severoamerický aj európsky trh. Projekt ale pred začiatkom produkcie kvôli nepriaznivej hospodárskej situácii v roku 1981 zastavili.

„Keď som navrhoval Hyundai Pony, bol som ešte mladý dizajnér na začiatku svojej kariéry. Bol som hrdý nato, že som mohol navrhnúť vozidlo pre podnik a krajinu, ktorá sa chcela presadiť na globálnom trhu, o ktorý sa tvrdo bojovalo. Teraz sa cítim byť hlboko poctený prosbou opäť navrhnúť novodobý koncept Hyundai Pony pre súčasnú generáciu motoristov ako poctu histórii značky,“ povedal Giorgetto Giugiaro.