Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb hyundai seven auto mobility la 03 Thumb hyundai seven auto mobility la 04 Thumb hyundai seven auto mobility la 02 Thumb hyundai seven auto mobility la 01 Thumb hyundai seven key visual ext 03 Thumb hyundai seven key visual ext 01 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb hyundai seven key visual ext 02 Thumb hyundai seven key visual ext 04 Thumb hyundai seven key visual ext 07 Thumb hyundai seven key visual ext 06 Thumb hyundai seven key visual ext 05 Thumb hyundai seven key visual int 01 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb hyundai seven key visual ext sketch 01 Thumb hyundai seven key visual int 04 Thumb hyundai seven key visual int 03 Thumb hyundai seven key visual int 07 Thumb hyundai seven key visual int 09  1 Thumb hyundai seven key visual int 08 Thumb hyundai seven key visual int 09 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb hyundai seven key visual int 10 Thumb hyundai seven key visual int sketch 02 Thumb hyundai seven key visual int sketch 03 Thumb hyundai seven key visual int sketch 01

Hyundai SEVEN oficiálne: V sériovej podobe sa pretaví do modelu IONIQ 7

Hyundai 17. novembra 2021 na autosalóne AutoMobility LA predstavil koncept s názvom SEVEN. Názov odkazuje na blížiacu sa sériovú podobu, model IONIQ 7, ktorý bude veľkým elektrickým SUV a rozšíri elektrickú rodinu značky Hyundai.

SEVEN je tiež paralelou k 7-miestnemu prevedeniu interiéru s troma radmi sedadiel, ktoré dostane produkčná verzia nového veľkého SUV. Príchod väčšieho bračeka IONIQ-u 5 je predbežne naplánovaný na rok 2024.​

Po štúdii 45 z roku 2019 a koncepte Prophecy z roku 2020 prichádza štúdia SEVEN a otvára novú kapitolu značky IONIQ, ktorá je nového batériového elektrického vozidla (BEV) automobilky Hyundai. Tieto špecializované dizajnové a technologické inovácie sa zameriavajú viac na to, aby priniesli hodnotu pre zákazníkov než na priemyselné normy. Štúdia SEVEN je zároveň vyjadrením záväzku spoločnosti Hyundai k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2045.


Štúdia SEVEN má aerodynamicky čistú siluetu odlišnú od typického SUV. Nízka predná hrana kapoty, jednoduché krivky, samostatná aerodynamická línia strechy a predĺžený rázvor sú znakom odlíšenia od tradičných SUV poháňaných spaľovacími motormi. Čisté plochy minimalistických foriem štúdie SEVEN kontrastujú s výrazným postojom vzhľadom. Podporujú ho kolesá so zabudovanými aktívnymi vzduchovými klapkami, ktoré sa vysúvajú alebo zasúvajú v závislosti od požiadaviek na chladenie bŕzd alebo na nízky odpor vzduchu.

Za tmy je SEVEN ľahko rozpoznateľný podľa charakteristických svetiel IONIQ s parametrickými pixelmi, ktoré pri naštartovaní vytvárajú uvítaciu svetelnú sekvenciu. Parametrické pixely poskytujú spoločnú dizajnovú niť, spájajúcu digitálne a analógové prvky.

Koncept SEVEN stojí na platforme Electric-Global Modular Platform (E-GMP) vytvorenej špeciálne pre elektromobily využívajúce pohon na batérie (BEV). Stojí na nej aj Hyundai IONIQ 5. Charalterizuje ju extra dlhý rázvor a rovná podlaha E-GMP, ktoré prinášajú špecifické usporiadanie štedrého vnútorného priestoru pre posádku. Rázvor štúdie SEVEN dosahuje hodnotu až 3,2 metra a to vďaka jeho dizajnovému zámeru, ktorý posúva kolesá čo najviac do rohov karosérie, aby sa rázvor čo najviac predĺžil. Plochá podlaha umožnila automobilke vytvoriť alternatívu k tradičnému usporiadaniu sedadiel v radoch, čím vzniklo plynulejšie usporiadanie interiéru. Dvere bez stredového stĺpika vytvárajú veľkolepý vchod, aby odhalili útulný interiér s úplne novou dimenziou priestoru. Zjednodušená línia strechy, dlhý rázvor a plochá podlaha, ktorá siaha až do tretieho radu, otvárajú nové možnosti, ako si interiér zariadiť v duchu luxusného salónika.

Sedadlo vodiča je vybavené výsuvnou ovládacou pákou, ktorá sa skryje, keď sa nepoužíva. Bez potreby obvyklého vybavenia vodiča tak vzniká ultra tenký kokpit, ktorý dopĺňajú integrované obrazovky, čím sa nadobúda zážitok ako v obývačke. Usporiadanie sedadiel, na rozdiel od tradičných SUV, využíva otočné predné kreslá a zakrivené sedačkové zadné sedadlo. Toto usporiadanie sedadiel možno prispôsobiť v závislosti od režimu tradičnej alebo autonómnej jazdy. V sériovej podobe však bude interiér viac konvenčný.

Koncept SEVEN využíva stredovú konzolu Universal Island, špeciálne navrhnuté doplnky a multifunkčné grafické používateľské rozhranie Smart Hub. Keď sa Smart Hub a predné sedadlá skombinujú so zadným sedením ako na sedačke, stane sa zo štúdie SEVEN prostredie, v ktorom si zákazníci môžu užiť príjemné chvíle sami alebo v spoločnosti, pričom svetlo im poskytne náladové osvetlenie pri bočných dverách. Na cestách je k dispozícii vychladené občerstvenie z mini chladničky zabudovanej do štúdie SEVEN a špeciálne priehradky na starostlivosť o topánky osviežia obuv cestujúcich.

Strecha obsahuje panoramatickú obrazovku, ktorá nielen zobrazuje rôzny obsah podľa vkusu cestujúcich, ale mení aj celkovú atmosféru interiéru.

Hyundai aplikoval na exteriér vozidla SEVEN bionáter a v celom interiéri sa nachádzajú hygienicky recyklované a obnoviteľné materiály. Minerálna výplň, bambusové drevo a koberec, bio živica ako aj farba interiéru využívajú obnoviteľné zdroje, ktoré môžu znížiť znečistenie životného prostredia spôsobené výrobným procesom.

Hygienický systém prúdenia vzduchu sa inšpiruje sofistikovaným ovládaním prúdenia vzduchu v osobných lietadlách. Vo vertikálnom režime sa vzduch nasáva cez zabudované nasávacie otvory v strešných koľajničkách, z ktorých prúdi vzduch zhora nadol a odsáva sa cez vonkajší vetrací otvor umiestnený za zadnými kolesami. V horizontálnom režime prúdi vzduch od štíhlej palubnej dosky k zadným prieduchom.

Najdôležitejšie je, že tento systém sa môže aktivovať nezávisle od toho, či je vozidlo v pohybe alebo stojí, čím sa zníži vzájomná kontaminácia medzi cestujúcimi a izoluje sa prúdenie vzduchu medzi cestujúcimi vpredu a vzadu. UVC sterilizácia sa aktivuje, keď pasažieri vystúpia z vozidla. Ovládacia páka, odkladacia zásuvka prvého radu a reproduktory sa vysunú. Následné sa aktivujú zabudované dezinfekčné UVC svetlá, ktoré pomáhajú vyčistiť vnútorný priestor od baktérií a vírusov. Okrem toho sa v zadnom sedadle nachádzajú dezinfekčné odkladacie priehradky a konzola Smart Hub na osobné veci.

Vďaka platforme E-GMP bude štúdia SEVEN schopná poskytnúť veľmi dobrý dojazd a ultrarýchle nabíjanie. V reálnej situácii s 350 kW nabíjačkou sa štúdia SEVEN dokáže nabiť z 10 percent na 80 percent kapacity batérie za približne 20 minút. Koncept je tiež navrhnutý tak, aby dosiahol cieľový dojazd do vzdialenosti viac ako 480 km.