Kia 1140x190
Thumb j d power 2021 Thumb lexus ls Thumb porsche 911 Thumb subaru forester Thumb toyota highlander Thumb jd power 2021 us loyalty study mass Thumb jd power 2021 us loyalty study premium

J. D. Power 2021: Tieto značky majú najvernejších zákazníkov. Dominujú japonské automobilky

Globálna analytická spoločnosť  J. D. Power zverejnila nový rebríček vernosti zákazníkov 2021 U.S. Automotive Brand Loyalty Study. Prvá priečka v kategórii prémiových značiek patrí už po tretíkrát Lexusu. v kategórii masových značiek vyhralo Subaru.

Rebríček zostavili na základe informácií o nákupe automobilov od júna 2020 do mája 2021 a cieľom bolo zistiť, koľko vodičov si pri kúpe nového modelu vybralo rovnakú značku. Údaje v databáze Power Information Network zohľadňovali všetky ročníky a modely predané a kúpené v danom období na americkom trhu. Rebríček zostavili po tretíkrát.

Prečítajte si tiež:

Driver Power 2021: S týmito autami sú majitelia najspokojnejší. Dominujú kórejské a japonské kúsky

V prémiovom segmente si v tomto smere najlepšie počínala značka Lexus, pre ktorú sa pri výbere nového auta opätovne rozhodlo 51,6 percent kupujúcich. Znamená to, že v priebehu 12 mesiacov majitelia automobilov Lexus najčastejšie vymieňali svoje auto za vozidlo rovnakej značky v kategórii luxusných značiek na americkom trhu. Japonská značka debutovala na americkom trhu v roku 1989 a ponúkla zákazníkom nielen luxusný sedan LS, ale aj dovtedy nevídanú kvalitu obsluhy v autosalónoch. Je založená na tradičnej japonskej pohostinnosti Omotenashi a Lexus ju dodržiava dodnes. Druhé miesto v tohtoročnom rebríčku J. D. Power v prémiovej triede obsadilo Porsche, ktorého modely si vybralo  50,2 percent majiteľov tejto značky. Tretie miesto patrí značke Mercedes-Benz (47 percent), na ďalších sa umiestnili BMW a Audi.

Okrem prémiovej triedy hodnotí J.D. Power značky aj v tzv. "masovej" kategórii. Všimnite si, že ich zákazníci sú celkovo pri výbere nového auta vernejší, ako v prípade prémiovej kategórie (hlavne pri značkách na prvých priečkach). V zostave obľúbených značiek tohtoročného rebríčka U.S. Automotive Brand Loyalty Study dominovali japonské značky. K automobilom tej istej značky sa najčastejšie vracali zákazníci Subaru (61,8 percent). Druhé miesto obsadila Toyota (61,1 percent). Stupienok víťazov uzatvára Honda (59,3 percent), ktorá je štvrtou najčastejšie kupovanou značkou v Spojených štátoch. Na ďalších miestach sa umiestnili značky domácich výrobcov – RAM (56,8 percent) a líder amerického trhu Ford (53,9 percent).