Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb ako funguje motor skyactiv x mazda autozurnal.com 1 Thumb ako funguje motor skyactiv x mazda autozurnal.com 3 Thumb ako funguje motor skyactiv x mazda autozurnal.com 4 Thumb ako funguje motor skyactiv x mazda autozurnal.com 2

Mazda tvrdí, že motor SkyActiv-X nebude mať drahšiu údržbu

Mazda vyvinula prvý sériový motor, ktorý bude spaľovať benzín vznetovým princípom. Zapaľovacie sviečky si však ponechá pre "kontrolu" spaľovacieho procesu. Spolu s revolučnou (a pomerne zložitou) technológiou pod kapotou vyvstávajú otázky potencionálnych budúcich majiteľov: "Nebude motor SkyActiv-X poruchový a drahý na údržbu"? 

Vraj nebude... Tvrdí to pre Cars Guide Eiji Nakai, manažér zodpovedný za vývoj pohonnného ústrojenstva značky Mazda. Zákazníci, ktorý sa novej techniky obávajú, tak majú ostať pokojný. Nakai tvrdí, že nový motor SkyActiv-X nebude mať vyššie servisné náklady ani náklady na opravy ako tradičné spaľovacie motory. Podľa Nakai, Mazda pristupovala ku konštrukcii motora tak, aby sa správal ako "konvenčný" motor. Vieme, že dvojlitrový 4-valec 2,0 SkyActiv-X bude mať v novej Mazde 3 výkon 132 kW a krútiaci moment 224 Nm. Spotreba má byť podľa WLTP na úrovni 5,4 - 5,6 l/100km 

Prečítajte si tiež:
Test Mazda 3 Skyactiv D-116: Číslo 3 žije, aj s naftou

Európsku premiéru bude mať SkyActiv-X v novej Mazde 3.
To však neznamená, že motor SkyActiv-X nie je zložitejší ako atmosférické motory SkyActiv-G. Prvou vecou je prepĺňanie kompresorom. Ďalšou "novinkou" sú senzory tlaku pre každý jeden valec motora, ktoré posielajú dáta riadiacej jednotke a tá kontroluje spaľovací proces. Celkovo je softwarová časť nového motora veľmi komplexná a prepracovaná. Mazda tiež posilnila mechanické komponenty a steny motora, aby odolali vyšším tlakom a zaťaženiu. Výsledkom je to, že 2,0 l prepĺňaný motor SkyActiv-X nezdieľa žiadne komponenty s motormi SkyActiv-G najnovšej generácie. Samozrejme, vyššie sú aj náklady na výrobu takéhoto revolučného motora.

SkyActiv-X motor Mazda
Uvidíme, ako sa ukáže SkyActiv-X v praxi a či si vysokú účinnosť, nízku reálnu spotrebu a zaujímavé parametre užijú len prví majitelia, alebo následne aj kupujúci niekoľkoročných jazdeniek.

Ako funguje motor SkyActiv-X?

Motor SkyActiv-X mnohí nazývajú ako „vznetový motor spaľujúci benzín“. Nie je to však úplne správne pomenovanie. Neboli by to ľudia z Mazdy, aby nepriniesli vlastné riešenie a vylepšenie už existujúcich technológií. Základným princípom je v tomto prípade motor HCCI (Homogenous Charge Compression Ignition). Na jeho vývoji si v minulosti vylámali zuby GM, Nissan, Bosch a Hyundai. Zmes tu nezapaľujú sviečky, ale dôsledkom zvýšenej teploty a tlaku sa vznieti ako v dízlovom motore. Pracuje s mimoriadne chudobnou zmesou a palivo je benzín. Výhodou je efektivita motora, výkon a nízke emisie. Motor má však veľa nevýhod, ktoré bránili v jeho sériovom nasadení, napr. problém so studenými štartmi. Taktiež vysoké tlaky a teploty vo valci spolu so samovznietením dokážu mechanicky poškodiť komponenty motora.


Mazda prišla s riešením, ponechala zapaľovacie sviečky pre "kontrolu" spaľovacieho procesu. Svoj princíp pomenovali SPCCI (Spark Controlled Compression Ignition) – kompresné zapaľovanie kontrolované sviečkou. Japonci týmto krokom vyriešili dva najpodstatnejšie nevýhody a sporné body takéhoto typu motora – reguláciu teploty v spaľovacom priestore a problém so zapaľovaním zmesi v nízkych otáčkach a pri nízkej záťaži. Práve pri týchto podmienkach motor beží ako zážihový. Zmena medzi zážihovou a vznetovou fázou je podľa konštruktérov veľmi plynulá. Motor SkyActiv-X už nie je atmosférický, ale prepĺňaný kompresorom.