Suv bonus suv bannery 1140x190 02
Thumb mestske miniauta damoklov mec  autozurnal.com 1 Thumb mestske miniauta damoklov mec  autozurnal.com 2 Thumb mestske miniauta damoklov mec  autozurnal.com 3

Mestským miniautám hrozí zánik. Dôvod je bizarný

Aké autá sú najlepšie na jazdu po meste? Nie, nie sú to "mestské SUV", ale staré dobré mestské miniautá segmentu A. No nemajú to na ružiach ustlané. Okrem čoraz nižšieho záujmu ľudí im nepridávajú ani byrokrati Bruselu. Nad ich budúcou existenciou doslova visí Damoklov meč. Dôvod je veľmi bizarný. Autá s reálne nízkou spotrebou totiž skončia paradoxne kvôli emisiám.

Že vám to nejde do hlavy? Poďme si to rozobrať na drobné. V minulosti boli mestské miniautá mimoriadne obľúbenou náplasťou. Úspešne znižovali automobilkám flotilové emisie. Šepká sa, že aj trojičky VW Up!, Škoda Citigo a Seat Mii slúžili na celkové zníženie flotilových emisií aj napriek tomu, že automobilky spočiatku výrobného cyklu na miniautách nezarábali. A doteraz na jednom aute zarábajú smiešne peniaze v porovnaní s veľkými SUV, ako napr. Touareg a Audi Q7.

Nad mestskými supermini visí Damoklov meč

No doba sa zmenila, sprísnila. Automobilky sú pod obrovským tlakom na znižovanie emisií. V r. 2020 budú musieť zredukovať flotilové emisie CO2 na 95 g na kilometer. Ak to nedokážu, budú platiť obrovské pokuty. V roku 2030 je na pláne ďalší pokles flotilových emisií o 37,5 %. Bruselských "odborníkov" nezaujíma technická stránka veci a to, že spaľovacie motory majú svoje prirodzené obmedzenia. Milujú čísla a percentá. Automobilky sa teda musia prispôsobiť. Ako? No predsa elektrifikáciou všetkého možného a drahými technológiami, ktoré znižujú emisie. To však malým autám, ktoré často útočia cenou, nehrá do karát. Výrobcovia globálne nebudú pchať najdrahšiu technológiu do malých áut, lebo by z nich spravili reálne nepredajný tovar. No niektorí to skúsia. Sám som zvedavý, a akou cenou príde napr. taká Honda E. Je mi mimoriadne sympatická, no na základe technológii pod kapotou sa obávam veľmi vysokej základnej ceny. Sám veľký šéf koncernu VW v minulosti povedal, že ak by chceli splniť vysoké ciele flotilových emisií, silná polovica vyrábaných áut by nesmela mať spaľovací motor...

A práve preto sú mestké miniautá veľmi ohrozeným druhom na pokraji vyhynutia. Opel oznámil koniec Karlu a Adama, spomínané trojčatá Up!, Mii a Citigo sú na konci životného cyklu a otáznik visí aj nad Citroenom C1 a Peugeotom 108. „Nové pravidlá pre emisie CO2 znamenajú zakomponovanie technológii za tisíce eur,“ uviedol pre magazín Automotive News analytik Sanford C. Bernstein Max Warburton.

Mestké miniautá a tiež malé autá segmentu B znamenajú pre automobilky oveľa nižšiu maržu ako autá strednej triedy alebo veľké SUV. Drahé opatrenia na zníženie CO2 by ich výrazne predražili a marža by ostala rovnaká. Ľudia by ich nakoniec nekupovali. Podľa šéfa VW Herberta Diessa by technológia na splnenie emisných noriem pri VW Up! vyšla na 3500 eur! Diess tvrdí, že nové emisné ciele malé miniautá doslova zabijú. No a analytik Max Warburton dodáva, že trend môže postihnúť aj malé autá segmentu B, teda Polo, Fabiu atď.

Počítajme s tým, že automobilový trh prejde masívnou premenou. Nielen, že mestské miniautá pravdepodobne vyhynú a ak nie, budú len v elektrickej verzii. Nakoniec však trh príde o najlacnejšie autá a pre mnohých ľudí sa kúpa nového auta stane utópiou. Navyše, ťažké chvíle zažijú aj automobilky, ktoré vyrábajú primárne malé autá, ako napr. Fiat. Riešením by bolo masívne zlacnenie akumulátorov, s ktorým sa počíta okolo roku 2025, a tým nasadenie elektrifikácie aj do malých mestských miniáut. No s tým súvisí ďalší rad problémov, ktoré preberieme v niektorom z ďalších článkov.