Thumb tben8318 Thumb tben8329 Thumb tben8334 Thumb tben8325 Thumb tben8339 Thumb tben8362 Thumb tben8367 Thumb tben8376 Thumb tben8377 Thumb tben8385 Thumb tben8395 Thumb tben8432

Najlepší Hyundai: Hyundai Santa Fe 2.2 CRDi

Náš dlhodobý test nového Hyundai Santa Fe je na konci. V redakcii slúžil 3 mesiace a za ten čas sme najazdili 12000 km. Absolvovali sme s ním dlhé cesty po Slovensku aj do zahraničia a vyskúšali sme si aj život v meste. Poďme teda bilancovať.

Priznám sa, že Santa Fe patrí medzi autá, s ktorými sa mi veľmi ťažko lúčilo. Podľa mňa je to veľmi komplexné auto, ktoré dokáže výborne zlúčiť úlohu služobného aj rodinného presúvadla. Dokonca na veľmi vysokej úrovni. Dokonalým spôsobom sa hodí k môjmu štýlu života. Pohodlne odvezie celú moju veľkú rodinu aj na dlhšie výlety. Vnútornou výbavou dobre poslúži pre naše pracovné účely nakrúcania. Kameraman si vie sám bez pomoci vodiča odsunúť sedadlo spolujazdca dopredu (vďaka tlačidlám na vnútornej strane operadla) a vytvoriť tak viac životného priestoru na nakrúcanie. Buď staticky cez otvorenú panoramatickú strechu alebo za jazdy cez okná. Cez štyri USB vstupy a jednu 220 V zásuvku vieme dobíjať počas jazdy a výroby techniku. A v neposlednom rade veľmi komfortne zvláda presuny po Slovensku a Európe, pri ktorých mi ovládanie auta uľahčujú a pozor na mňa dávajú vyspelé asistenčné systémy.

Na rozdiel od predchodcu senzory tlaku v pneumatikách bezchybne fungujú aj pri mínusových teplotách.

Motor, nová automatická prevodovka (spotreba paliva/ad blue)

Santa Fe sa ponúka s dvomi naftovými motormi. Základ tvorí 2.0 CRDi (110 kW/150 k), nad ním je potom 2.0 CRDi (136 kW/185 k) v kombinácii s 8-stupňovým automatom. Väčšina zákazníkov sa ale rozhodne pre 2.2 CRDi (147 kW/ 200 k), ktorý sa štandardne dodáva s 8-stupňovou automatickou prevodovkou z vlastnej dielne koncernu Hyundai. Ide o agregát z predošlej generácie, len upravený s ohľadom na nové emisné normy, ktoré začnú platiť od septembra tohto roka. Aby ich splnil, pomáha si vstrekovaním chemického roztoku močoviny (Ad Blue). Benzínový motor v ponuke na Slovensku v ponuke chýba, pretože historicky si ho v minulosti kúpili len dvaja ľudia. Navyše, trend rastúceho podielu benzínových motorov sa stále týka najmä menších segmentov.

Prísadu Ad Blue odporúčame dolievať po prejdení každých 10000 km.

Zákazníci veľkých SUV naďalej preferujú naftové motory, ktoré z pohľadu ekonomiky prevádzky dávajú stále väčší zmysel. Vylepšená naftová 2.2-ka je opäť o niečo kultivovanejšia v porovnaní s rovnakým motorom pred modernizáciou a vďaka novej 8-stupňovej automatickej prevodovke hlavne citeľne úspornejšia. Na dlhých trasách po diaľnici sme s plne obsadeným autom 7 pasažiermi a ich batožinou dosiahli priemer 7,5 až 7,8 l nafty na 100 Km. V meste sa spotreba pohybovala okolo 8,3 l/100 km. V priemere tak Hyundai Santa Fe na spotrebe klesol o 0,6 až 1,0 liter. Roztok Ad Blue som za celý test dolieval len raz. Na začiatku testu pri 8000 km a pred koncom pri 18000 km. Vždy som si nechal rezervu aspoň štvrtinku nádrže. Čiže, ak nechcete riskovať, Ad Blue odporúčam dopĺňať každých 10000 km. Celá nádrž vám vydrží na 12000 až 14000 km, v závislosti od štýlu jazdy. Počas testu som niekoľkokrát zaregistroval aj vypaľovanie časticového filtra. Auto na to neupozorňuje kontrolkou, ale spoznáte to podľa vyšších otáčok motora na voľnobehu ako zvyčajne a zvláštneho smradu, ktorý ide z výfuku. S motorom výborne ladí nová 8-stupňová automatická prevodovka, ktorá radí v porovnaní s predošlou 6-stupňovou o poznanie jemnejšie, rýchlejšie a popri lepšej spotrebe prispieva aj k vyššej kultúre jazdy. Občas síce zbytočne často podraďuje a menej pracuje s mohutným krútiacim momentom motora. Na druhej strane ale citlivo reaguje na každú zmenu tlaku na akcelerátor a nechá sa pekne ovládať plynom.

O tepelný komfort pasažierov v druhom  aj treťom rade je vďaka výduchom na podlahe dostatočne postarané.

Sedadlo spolujazdca je elektricky ovládateľné aj zo zadného sedadla. Vďaka tlačidlám na ľavej strane operadla.

Pohyb pasažierov v druhom rade uľahčuje rovná podlaha. Auto je vybavené štyrmi USB vstupmi aj meničom napätia na 220 V.

Pohon 4x4

Vlastnosti auta na snehu a v sťažených adhéznych podmienkach som si vyskúšal viackrát počas aktuálnej zimy. Štvorkolka si hovorí HTRAC, ale ide o jednoduchší systém štvorkolky než má Genesis, odvodený od predošlého modelu Santa Fe s elektronicky ovládanou medzinápravovou spojkou. Systém dáva jasný prím predným kolesám a zadnými si pomáha hlavne v istejšom prenose krútiaceho momentu na cestu, aby auto menej šmýkalo, menej vynášalo v zákrutách a bez problémov sa prehrabalo cez hrubú vrstvu snehu alebo blato. A to je aj dobre, že si zachováva prirodzene nedotáčavý charakter ako autá s predným pohonom, pretože šoférov nezvyknutých na 4x4 a zadný náhon aspoň tento systém ničím neprekvapí, nevystraší. Druhou stranou mince jednoduchosti tohto systému ale je, že nie je to vyslovene šoférska štvorkolka, ktorá by vedela efektívne prerozdeľovať krútiaci moment na samostatné kolesá a strážiť tak neutrálne správanie sa auta. Väčšina majiteľov tohto SUV však nebude cítiť potrebu driftovať na snehu ako ja. Úplne im postačí ak ich auto bezpečne prevedie horským priechodom v snehovej fujavici, vyvezie k chate alebo k horskému hotelu po zasneženej ceste. V tomto smere je pohon 4x4 nového Santa Fe spoľahlivý. Medzinápravová spojka sa ani pri neustálom zábere v ťažkých podmienkach neprehrieva a s autom sme sa dostali všade kam sme chceli, alebo sa odvážili. Prenos krútiaceho na jednotlivé nápravy riadi elektronika. V prípade potreby viete rozdelenie krútiaceho momentu pevne uzamknúť tlačidlom Lock na pomer 50:50. Čo sa týka výbavy do terénu chválim, že Santa Fe je vybavené aj asistentom pre klesanie z kopca, ktorého už viacerí výrobcovia v tomto segmente postupne vypúšťajú z ponuky. Pri klesaní z kopca so šmykľavým povrchom však vie táto elektronická pomôcka veľa zachrániť. Nielen v teréne, ale aj na klasickej asfaltovej ceste.

Naftový agregát 2.2 CRDi dodáva veľkému rodinnému SUV dostatok dynamiky. S predstihom už dnes spĺňa nové prísnejšie emisné normy, ktoré začnú platiť v septembri tohto roka. Spotreba sa pohybovala od 7,5 do 8,5 l/100 km. Pohon 4x4 s medzinápravovou spojkou aktívne prerozdeľuje krútiaci moment medzi prednú a zadnú nápravu. Dozadu vie preniesť od 35 do 50%.

Jazdné vlastnosti

Medzi najväčšie prednosti nového Santa Fe určite patria jazdné vlastnosti prázdneho aj plne naloženého auta. V porovnaní s predošlou generáciou Santa Fe zapracovalo na jazdnom komforte a kultúre filtrovania nerovností. Defekty ciest vyhladzuje plavnejšie a pohodlnejšie než kompaktný Tucson. Na druhej strane pruženie precízne stráži pohyby karosérie v zákrutách aj pri rýchlej jazde na diaľnici. Príjemne som bol prekvapený najmä stabilitou a istotou, ktorá ide od zadnej nápravy pri plne naloženom aute. Záťaž autu vôbec neprekáža. Naplnené Santa Fe sa správa na ceste natoľko suverénne, akoby by bolo vopred dimenzované na pravidelné jazdy so siedmimi pasažiermi alebo množstvom batožiny na palube. Vôbec mi nechýbalo, že Santa Fe sa nedodáva s adaptívnymi tlmičmi. Štandardné mechanické sú tak dobre vyladené, že nie je čo riešiť. A ešte je tu jedna vec, ktorú je dôležité vyzdvihnúť - mimoriadne tuhá karoséria, ktorá dáva základ výborným jazdným vlastnostiam veľkého SUV. Na úzkych cestách a v meste je Santa Fe zase príjemne obratné. Spoza volantu pôsobí ako o triedu menšie auto. Z auta je výborný výhľad, vďaka bohato preskleným plochám a tenkým predným A stĺpikom. Veľký palec hore dávam kamerovému systému, ktorý zobrazením detailov predných aj zadných kolies veľmi pomáha pri parkovaní. Efektívne uľahčuje triafanie sa medzi koľajničky na autoumyvárke aj parkovanie pri obrubníkoch. Vďaka kamerám ostali krásne 19-palcové disky kolies po celých 20000 km nedotknuté.

motor 2,2 CRDi
zdvihový objem [cm3] 2199
výkon [kW/k] 147/200
pri otáčkach [1/min] 3800
krútiaci moment [Nm] 440
pri otáčkach [1/min] 1750-2750
maximálna rýchlosť [km/h] 203
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 9,4
nameraná spotreba [l/100 km] 7,5-7,8
pohotovostná hmotnosť [kg] 1895-2020
objem batožin. priestoru [l] 547-1625
cena modelu od [€] 44.990