Suv bonus all bannery 1140x190 02
Thumb jeep avenger 3 Thumb jeep avenger 1 Thumb jeep avenger 4 Thumb jeep avenger 2 Thumb jeep avenger 5 Thumb jeep avenger 6 Thumb jeep avenger 7 Thumb jeep avenger 8 Thumb jeep avenger 9 Thumb jeep avenger 10 Thumb jeep avenger 11 Thumb jeep avenger 12 Thumb jeep avenger 13 Thumb jeep avenger 14 Thumb jeep avenger 15 Thumb jeep avenger 16 Thumb jeep avenger Thumb jeep avenger 4x4 concept 1 Thumb jeep avenger 4x4 concept 2 Thumb jeep avenger 4x4 concept 3 Thumb jeep avenger 4x4 concept 4 Thumb jeep avenger 4x4 concept Thumb img 2364 Thumb img 2366 Thumb img 2353 Thumb img 2350

Najmenší Jeep Avenger príde aj s pohonom 4x4. Poznáme prvé technické údaje

Na autosalóne v Paríži predstavila americká značka Jeep svoj najmenší model Avenger. Pôjde o jej vôbec prvý elektrický model a okrem "predokolky" ho budú vyrábať aj s pohonom všetkých kolies.

Aj keď sa podľa vydarených oficiálnych fotiek javí Avenger ako robustné SUV, v hierarchii značky sa zaradí pod kompaktný Jeep Renegade. Pôjde tak o malé mestské SUV a konkurenta napr. pre elektrickú Opel Mokku, Peugeot e-2008 a pod. Prečo spomíname práve elektrických konkurentov? Pretože Jeep Avenger vo svojich útrobách skrýva výlučne plne elektrický, batériový pohon. Ide vôbec prvý sériovo vyrábaný elektromobil značky.

Značka nám už Avenger ukázala na niekoľkých oficiálnych fotkách začiatkom septembra. Teraz však pridáva aj štúdiu verzie s pohonom 4x4. Zatiaľ čo žlto-zlatá "predokolka" na oficiálnych fotkách už oblieka sériový kabát, Avenger 4x4 Concept je zatiaľ štúdiou, ktorá má však k sériovej podobe veľmi blízko. Líšiť sa bude len v detailoch.

Jeep konečne odhalil technické údaje a parametre zaujímavého zástupcu triedy s vydareným, svalnatým vzhľadom. Karoséria meria na dĺžku len 4,08 metra, Avenger je tak o 16 cm kratší než Renegade. Pod kabátom ukrýva druhú generáciu 400V elektrického pohonu Stellantisu, už s výkonnejším elektromotorom 115 kW (156 k) a krútiacim momentom 260 Nm. Mimochodom, tento pohon dostal aj elektrický Peugeot e-308. Batéria s kapacitou 54 kWh vystačí na 400 - 550 km dojazdu, v závislosti od jazdného režimu. Najviac samozrejme prejde Avenger v mestských podmienkach. 

Pomocou 100 kW rýchlonabíjačky je možné vozidlo nabiť na 30 km dojazd iba za 3 minúty. Za 24 minút sa potom batéria nabije z 20 na 80%. Vzhľadom na to, že európski užívatelia malých mestských crossoverov prejdú denne v priemere 30 km, je pravdepodobné, že s vozidlom budú môcť bez nabíjania jazdiť niekoľko dní. Pomocou palubnej nabíjačky s výkonom 11 kW pre striedavý prúd a pripojeného Wallboxu či verejnej nabíjacej stanice je možné vozidlo nabiť z 0 na 100% za 5,5 hodiny.

Základný Avenger má elektromotor umiestnený vpredu a poháňa predné kolesá. Napriek tomu ponúka aj zaujímavé "terénne" atribúty, napr. svetlú výšku 200 mm a optimalizované terénne uhly (nájazdový, prejazdový, výjazdový). Systém Selec-Terrain ponúka na výber niekoľko jazdných režimov - Normal, Eco, Sport pre bežnú jazdu a špeciálne režimy Snow (sneh), Mud (blato) a Sand (piesok). O verzii s pohonom 4x4 zatiaľ veľa nevieme, no zadnú nápravu bude poháňať samostatný elektromotor. Avenger je postavený na druhej generácii elektrickej platformy eCMP skupiny Stellantis, ktorá je základom aj pre Peugeot e-208, Opel Mokka-e a Citroen e-C4. 

Verzia s pohonom predných kolies príde na náš trh v druhom kvartáli roka 2023. Zaujímavosťou je, že v Taliansku a Španielsku má byť Avenger v ponuke aj so spaľovacími motormi, keďže stojí na multienergetickej platforme, ktorá je schopná poňať všetky typy pohonu. V ostatných častiach Európy bude Jeep predávať len čisto elektrické verzie. Nový Avenger vyrábajú vo vysoko modernom závode Stellantis v poľských Tychách.