Suv bonus suv bannery 1140x190 02
Thumb nissan ariya test Thumb content nissan ariya autozurnal.com 4 Thumb content ariya interior image  center console off Thumb content nissan ariya technicke udaje Thumb content nissan ariya autozurnal.com 5 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 6 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 7 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 11 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 12 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 18 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 20 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 21 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 23 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 30 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 31 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 32 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 33 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 34 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 35 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 37 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 38 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 40 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 42 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 43 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 44 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 45 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 46 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 47 Thumb content nissan ariya autozurnal.com 49

Nissan Ariya podstupuje záverečné testy (VIDEO)

Nissan ladí svoj nový elektrický klenot Ariya pri záverečných testoch v rodnom Japonsku na testovacej základni v Hokkaide.  


Pri testoch spolupracujú európske a japonské tímy značky. Nissan tvrdí, že už teraz dosiahli level komfortu a pohodlia jazdy, ktorý prekonáva svojich priamych konkurentov. Po finálnom vyladení má byť Ariya ešte pohodlnejšia, a zároveň má ísť o auto, ktoré budete šoférovať radi vďaka výborným jazdným vlastnostiam. Točivý asfaltový okruh na skúšobnom mieste Hokkaido je navrhnutý tak, aby simuloval cesty, ktoré sa bežne nachádzajú v iných regiónoch vrátane Európy. Pre ďalšie hodnotenie Ariyu testujú aj lokálne, aby preukázala výkonové schopnosti vozidla v európskom jazdnom prostredí, ako sú úzke zákruty, rýchle diaľnice a horské cesty.

Toto o Nissane Ariya vieme

Nissan Ariya je moderným elektromobilom, ktorý má špecifický dizajnový jazyk, no na svoje korene nezabúda. Pôsobí veľmi moderne, no zároveň nie príliš šialene a uletene. Svedčí jej to. Dizajn kombinuje oblé línie s ostro rezanými vzhľadovými detailmi. Prepracované poňatie prednej masky bude na niektorých trhoch podsvietené 20 LED diódami. Nissan tiež upozorňuje na bočný profil, ktorý v rámci doby nadobúda charakter crossover-kupé s plynule sa zvažujúcou strechou a elegantnejším poňatím.

Prečítajte si tiež:

Nový Nissan X-Trail 2021 má byť rodinným klenotom

Nissan Ariya na dĺžku meria 4595, na šírku 1850 mm a vysoký je 1660 mm. Rázvor osí kolies má 2775 mm. Veľkým konkurentom mu bude chystaný elektrický crossover Volkswagenu, model ID.4. Ariyu postavili na aliančnej platforme určenej výlučne pre elektromobily. K dispozícii bude s pohonom zadných alebo všetkých kolies. Stojí na 19 a 20-palcových kolesách. 

V interiéri vládne minimalizmus a jednoduché tvary, ktoré elektrickému crossoveru svedčia. Väčšina ovládacích prvkov sa však presunula na displeje a dotykové plochy. Fyzických ovládačov je minimum. Nissan vyzdvihuje farebné podanie dvoch displejov s uhlopriečkou 12,3 palcov (digitálny prístrojový panel a stredový displej infotainmentu) a tiež veľký, plnofarebný head-up displej, ktorý má patriť medzi najlepšie v triede. 

Päť verzií pohonu

Nissan Ariya bude k dispozícii v dvoch výkonových verziách, a z hľadiska ponúknutého výkonu nepôjde o skromného zástupcu. Základom je verzia s pohonom zadných kolies, jedným elektromotorom s výkonom 160 kW (218 k), 300 Nm krútiaceho momentu a batériou s kapacitou 63 kWh. Výkonnejšia verzia zadokolky s výkonom 178 kW (242 k) a 300 Nm dostane batériu s použiteľnou kapacitou 87 kWh. Dvojmotorové štvorkolky budú na výber tri, a to s výkonmi 205 kW ( 279 k), 225 kW (306 k) a vrcholná verzia Performance s 290 kW (394 k). Dve silnejšie verzie dostanú väčšiu batériu s kapacitou 87 kWh, slabšia 63 kWh. Verzia Performance zrýchľuje na stovku za 5,1 s.

Kombinovaný dojazd Ariye je podľa špecifikácie 360 - 500 km. Najviac prejde jednomotorová verzia so 178 kW a batériou s kapacitou 87 kWh. Viac technických detailov nájdete v záverečnej tabuľke.

Nissan Ariya podporuje domáce nabíjanie s výkonom 7,4 kW,a  to pre verziu s batériou o kapacite 63 kWh. S väčšou 87 kWh batériou dostanete aj silnejšiu palubnú nabíjačku s výkonom 22 kW. Rýchlonabíjanie zvládne výkonom až 130 kW.

Vďaka trom jazdným režimom STANDARD, SPORT a ECO (modely e-4ORCE zahŕňajú ďalší režim SNOW) majú vodiči možnosť prispôsobiť si jazdu podľa aktuálnych podmienok na ceste. Ariya má podľa značky supertuhú karosériu a rozloženie hmotnosti medzi nápravy v pomere 50:50. Batería je uložená v podlahe a pomáha znižovať ťažisko, z čoho ťažia jazdné vlastnosti. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 1,8 - 2,3 t (podľa verzie).

Samozrejmosťou je plejáda bezpečnostných a asistenčných systémov, na čele s vylepšeným čiastočne autonómnym ProPilot s adaptívným tempomatom a udržiavaním v jazdnom pruhu. Ariyu budete môcť ovládať aj hlasom, napr. pre nastavenie klimatizácie, výber skladby alebo aktualizáciu údajov navigácie. 

Ceny zatiaľ nepoznáme, no do predaja sa Ariya dostane ešte v roku 2021.

Nissan Ariya

Technické údaje