Vw limited 1140x190  1

Nissan bude menšou automobilkou. Pripravuje reštrukturalizáciu

Nissan stojí pred veľkou reštrukturalizáciou. Značku, ktorá sa v poslednom čase zmieta v problémoch, čaká prehodnotenie a zmena cieľov predaja. Podľa zdrojov blízkych vedeniu automobilky je nevyhnutné "zoštíhlieť". 

Odporúčame:

Carlos Ghosn utiekol z Japonska pred politickým prenasledovaním

Dlhodobé ekonomické problémy Nissanu sú zrejmé. Nepomohla ani nedávna kauza s Carlosom Ghosnom, bývalým šéfom Nissanu, ktorý utiekol z Japonska pred "politickým prenasledovaním". Súčasná situácia s pandémiou koronavírusom problémovú situáciu japonskej značky ešte viac prehlbuje.

Nissan sa zmení, ozdraví ho reštrukturalizácia

Zdroje blízke automobilke podľa Reuters tvrdia, že Nissan drastický obmedzí ciele ročných predajov o milión vozidiel. Obmedzenie predajov zo 6 miliónov na 5 miliónov vozidiel ročne je súčasťou masívneho reštrukturalizačného plánu značky, vďaka ktorému sa má Nissan odraziť od dna. Plán predávať 6 miliónov vozidiel ročne zaviedli za šéfovania CEO Hiroto Saikawa. Ešte skoršie chcel Carlos Ghosn Nissan vyšvihnúť na ročný predaj 8 miliónov vozidiel. Nissan sa tak zmení, po osekaní predajov pôjde o menšiu značku ako doteraz. 

Odporúčame:

Nissan je vo veľkej kríze. Aké sú dôsledky?

Ozdravný reštrukturalizačný plán má trvať do marca 2023. Spolu s nižšími predajmi značka zoštíhli na viacerých frontoch. Podľa Reuters tri až štyri výrobné závody Nissan zatvorí a o 10 % zníži počet pracovných miest. Cieľový plán predaja 5 miliónov vozidiel ročne môže byť v reáli ešte nižší, nakoľko automobilový priemysel sa zmieta v ekonomických pazúroch koronavírusu. Nissan pravdepodobne predal v uplynulom finančnom roku, ktorý sa skončil 31. marca 2020, zhruba 5 miliónov áut. Tohtoročný výhľad je oveľa pesimistickejší.

"Nissan sa roky snažil o ročný objem predaja na úrovni 7 - 8 miliónov vozidiel. No nikdy nedokázal predať oveľa viac ako 5 miliónov áut," uviedol jeden zo zdrojov. Dodal, že vzhľadom na aktuálnu situáciu vo svete už automobilka nemôže uvažovať o dosiahnutí pôvodného cieľa. Do úvahy tak pripadá revízia plánov smerom nadol, čo sa premietne do výroby v rokoch 2020 - 22. Nissanu by v ozdravení mohli pomôcť aj plánované nové generácie celosvetovo obľúbeného crossovera Qashqai a SUV X-Trail.

Zdroj: Reuters, motor1.com, TASR