Thumb img 0886 Thumb img 0944 Thumb img 0952 Thumb img 0955 Thumb img 0983 Thumb img 0904 Thumb img 0998 Thumb img 0970

Nissan X-Trail 1,6 DIG-T: Benzínové SUV

Najazdili sme prvé kilometre naprieč Slovenskom a zaznamenali dobrú spotrebu. Škoda, že benzínový turbomotor nemôže mať automatickú prevodovku či pohon 4x4.

V najnovšom dlhodobom teste budeme hľadať odpoveď na otázku, či si do Nissanu X-Trail vybrať benzínový alebo naftový motor. Nedávno modernizované SUV sme dostali najprv s prepĺňaným štvorvalcom 1,6 DIG-T, ktorý neskôr vymeníme za naftový dvojliter.

Jedna-šestka je jediný benzínový agregát v ponuke. Dosahuje výkon 120 kW (163 k) a kombinuje sa výhradne so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a pohonom predných kolies. Kto chce automat či štvorkolku, musí siahnuť po nafte. Pomerne silný benzínový motor môžete v X-Traili mať aj s najzákladnejšou výbavou, takže cena auta sa dá stlačiť pod hranicu 21 000 eur. Základná výbava v ponímaní Nissanu zahŕňa napríklad LED denné svietenie, 17-palcové zliatinové disky, manuálnu klimatizáciu, tempomat či rádio s CD prehrávačom a USB vstupom. Ako to už býva, získať na test podobný automobil je prakticky nemožné, a tak náš X-Trail vo vrcholnej verzii Tekna obsahuje prakticky všetko, čo výrobca ponúka. Vrátane výborných plne diódových predných svetlometov. Turbomotor 1,6 DIG-T debutoval v roku 2010. Má priame vstrekovanie benzínu, variabilné časovanie nasávacích i výfukových ventilov a relatívne malé turbodúchadlo. Teda všetky základné ingrediencie dnešných prepĺňaných motorov. Z užívateľského hľadiska je dôležitejší reťazový pohon rozvodov. Nissan síce počas celej životnosti auta nepredpisuje výmenu článkovej reťaze, mechanici by ju však mali pravidelne kontrolovať. V motore koluje 4,3 litra oleja špecifikácie 0W20.

Kulisa radenia by mohla mať kratšie dráhy.

 

Auto sme prevzali ako tak zabehnuté, s 3600 kilometrami na počítadle. Po najazdení prvých asi dvetisíc kilometrov môžeme povedať, že benzínová jedna-šestka má dve tváre. Vládze už pod hranicou 2000 1/min, no šofér musí rátať s pomalšou odozvou turbodúchadla. Skrátka po stlačení akcelerátora chvíľu trvá, kým dosiahne potrebný plniaci tlak a auto reálne zrýchli. Motoru omnoho viac vyhovuje rozsah 2000 až 4000 otáčok. Presne v tomto rozsahu produkuje najvyšší krútiaci moment 240 Nm a aj pocitovo je najsilnejší. Z uživateľského hľadiska je to veľmi príjemný motor, lebo ponúka plynulý záťah a to najlepšie zo svojho repertoáru predvedie už v strednom pásme otáčok.

Kabína po nedávnom facelifte pôsobí luxusnejšie. Obzvlášť sa nám páči nový volant.

Namerané zrýchlenie z pokoja na stovku za 9,2 sekundy nemá úplne výpovednú hodnotu, pretože auto ťaží dlhé sprevodovanie šesťstupňovej manuálnej prevodovky. Dôležitejšia je slušná pružnosť motora na tretí a štvrtý prevodový stupeň.

Hoci turbomotor 1,6 DIG-T poháňa aj športový Nissan Juke Nismo (samozrejme v modifikovanej podobe), pod kapotou rodinného SUV X-Trail je naladený skôr s ohľadom na čo najnižšiu spotrebu a emisie. O dlhom sprevodovaní šesťstupňového manuálu už bola reč. Najvyšší šiesty stupeň zrazí otáčky pri diaľničnom tempe 130 km/h na úroveň 2600/ min. Tempo 90 km/h na šestku znamená 1800 otáčok. Mestských 50 km/h sa dá udržiavať aj na štvrtý prevodový stupeň (1600 1/ min), ale pri potrebe zrýchliť odporúčame podradiť do trojky (2000 1/min). Počas prvých kilometrov za volantom vás môže prekvapiť pomalé padanie otáčok po uvoľnení plynového pedála.

Do schránky na nápoje medzi prednými sedadlami ústi klimatizácia, resp. kúrenie. Prívod vzduchu však môžete aj zastaviť.

Snaha konštruktérov nebola márna, pretože spotreba je výborná. SUV s vyššou stavbou karosérie, teda horšou aerodynamikou, a zimnými pneumatikami zvládlo trasu z Bratislavy do Zvolena za 6,8 l/100 km. Aj ďalšie výlety po severnej diaľnici D1 potvrdili, že X-Trail pri dodržaní rýchlostného limitu vie jazdiť po diaľnici do siedmich litrov.

Mimo mesta sa apetít zväčša pohybuje tesne nad šiestimi litrami a čisto mestská prevádza znamená odber 7 až 8,3 l/100 km. Záleží, či auto jazdí po obchvate alebo len v uliciach. Sme zvedaví, ako sa apetít bude vyvíjať s pribúdajúcimi kilometrami. V ďalších častiach sa podrobnejšie pozrieme na kabínu i podvozok.

 

Technické parametre
motor  1,6 DIG-T
zdvihový objem [cm3]  1618
výkon [kW/k]  120/163
pri otáčkach [1/min]  5600
krútiaci moment [Nm]  240
pri otáčkach [1/min]  2000-4000
maximálna rýchlosť [km/h]  200
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]  9,7
nameraná spotreba [l/100 km]  6,2-8,3
registračný poplatok [€]  360
batožinový priestor [l]  565
cena modelu od [€]  22 700