Kia 1140x190
Thumb mazda 6 2023 Thumb mazda6 215

Nová Mazda 6 bude iná, ako sme čakali a dúfali

Platformy s pohonom zadných kolies a motorom vpredu pozdĺžne sa nedočká... Tým pádom nebudú ani radové šesťvalce.

Súčasná generácia Mazdy 6 s kódovým označením GJ (neskôr GL) je tu s nami od roku 2012. Za ten čas stihla dva veľké facelifty a po tom poslednom bolo potešujúcou správou, že úplne nová generácia presedlá na "prémiovejšie" základy. Malo ísť o spoločnú platformu novej Mazdy 6 a od CX-5 väčšieho SUV, ktoré dorazí aj do Európy. A zatiaľ čo v prípade nedávno predstavenej a uvedenej Mazdy CX-60 sme sa špičkového technického základu dočkali, nová Mazda 6 bude iná...

Odporúčame:

Mazda CX-60 oficiálne: Špičkové SUV s prémiovou príchuťou mieri do Európy

Mazda nedávno potvrdila, že nová Šestka nebude stáť na základoch Mazdy CX-60. Ba čo viac, ostane pri tradičnej platforme súčasnej Šestky (alebo SUV CX-5) so základom v pohone predných kolies a s motorom vpredu priečne. "Bolo by pekné mať platformu s motorom vpredu a pohonom zadných kolies pre nástupcu súčasnej Mazdy 6, v spolupráci so šesťvalcovými motormi. Chceli by sme ju, no v týchto časoch je najdôležitejšie predávať SUV modely...," povedal európsky šéf vývoja Mazdy Joachim Kunz pre magazín Autocar.  Ďalej spomína, že trh sedanov sa postupne stenčuje a ľudia namiesto nich dávajú prednosť SUV autám. Preto Mazda do vývoja kompletne novej Šestky neinvestovala. 

Nová Mazda 6 tak nedostane ani chystané radové šesťvalce SkyActiv-X a SkyActiv-D s objemom 3.3 a 3.0 l. Radový šesťvalec sa totiž pod prednú kapotu priečne nezmestí... V Európe si tak budeme musieť vystačiť so šesťvalcovou Mazdou CX-60, aj to len v naftovej verzii. Benzínový šesťvalec na naše trhy podľa najnovších informácií nedorazí, namiesto neho bude hlavnou motorizáciou plug-in hybridný štvorvalec, ktorý vďaka spolupráci s elektromotorom vyvinie parádnych 241 kW (328 k) a 500 Nm.

Nová Mazda 6 by mala byť "len" faceliftom súčasného prevedenia. Stále však ide o skvelé auto, aj keď má základy z roku 2012.

Poďme však späť k novej Mazde 6. Aj keď nebude taká, ako sme dúfali, oficiálne by mala doraziť ešte v tomto roku. Podľa najnovších informácií má zdieľať techniku so súčasným prevedením a dokonca nemusí ísť ani o novú generáciu, ale dôkladný facelift! Koniec koncov, súčasná Šestka je stále skvelým autom s výbornými jazdnými vlastnosťami a mnohým imponuje aj atmosférickým benzínovým srdcom s objemom 2,5 l.  

PS: Na úvodnej snímke článku je 3D ilustrácia možnej podoby novej Mazdy 6 od Sugar Design, nie oficiálna fotka automobilky.

Zdroj: drive.com