Suv bonus all bannery 1140x190 02
Thumb suzuki s cross 2022 Thumb 03 s cross exterior high Thumb 02 s cross exterior high Thumb 04 s cross exterior high Thumb 05 s cross exterior high Thumb 06 s cross exterior high Thumb 07 s cross exterior high Thumb 10 s cross exterior high Thumb 08 s cross exterior high Thumb 09 s cross exterior high Thumb 11 s cross exterior high Thumb 14 s cross interior high Thumb 15 s cross engine high Thumb 16 s cross shvsmildhybrid high Thumb 12 s cross exterior high Thumb 13 s cross interior high Thumb suzuki scross 2022 cennik Thumb suzuki scross

Nové Suzuki S-Cross prichádza s osvedčenou technikou a motorom 1.4 BoosterJet. Poznáme slovenské ceny!

Japonská značka dnes predstavila záhadnú novinka roka. Je ňou nový S-Cross.

Aj keď sa na prvý pohľad zmenilo veľa, nové Suzuki S-Cross je vo svojej podstate veľmi dôkladným faceliftom súčasnej generácie. Dostal modernejší vzhľad, no pod kabátom skrýva rovnakú platformu a tiež pohonnú jednotku, ktorú využíva aj výbehový model. Odkazy naň nájdete aj v interiéri novinky. Zvonku pôsobí S-Cross sebavedomejšie a vďaka prednému grilu aj agresívnejšie. Nájdeme v ňom aj kúsok vlajkovej lode, Suzuki Across. Zadná časť nasadila úplne nové svetlomety. Bočná silueta je však takmer totožná s predchodcom. Predné aj zadné svetlá kúskov na oficiálnych fotografiách využívajú LED technológiu. 

S rozmermi 4300 mm x 1785 mm x 1585 mm má nový S-Cross na chlp rovnaké rozmery ako predchodca. K dispozícii bude 8 lakov karosérie a kolesá s pneumatikami rozmeru 215/60 R16 a 215/55 R17 (podľa verzie). Totožný je aj rázvor osí kolies s hodnotou 2600 mm. Kufor má základný objem 430 l, no podľa prísnejšej metodiky merania VDA. A to je na kompaktný crossover výborná hodnota. S-Cross sa bude vyrábať v maďarskom závode Suzuki, odkiaľ bude putovať na trhy po celom svete.

Teší nás pohľad na úplne nový infotainment systém s uhlopriečkou 9 palcov a bezdrôtovou konektivitou Android Auto a Apple CarPlay. Súčasné prevedenie je už zastaralé. Novinka už na prvý pohľad poskytne oveľa kvalitnejšiu a atraktívnejšiu grafiku. Sedadlá, bočné obloženia dverí a základné tvary palubnej dosky vrátane volantu však preberá nový S-Cross od predchodcu. Odlišný je stredový tunel a "bižutéria" okolo. 

Pod kapotou "starý známy" BoosterJet Hybrid

Pri nasadení mild-hybridnej jednotky BoosterJet hybrid do súčasnej generácie S-Crossu a Vitary sme hovorili o novinike, dnes ho už môžeme považovať za "starého známeho". Nový S-Cross ho bez zmien preberá od predchodcu. Šepkalo sa o full-hybridnej pohonnej jednotke s objemom 1.5 l, no na tú (aspoň zatiaľ) nedošlo. Poďme si pripomenúť, ako 1.4 BoosterJet Hybrid s výkonom 95 kW/129 k funguje:

"Oproti pôvodnej verzii štvorvalcového 1.4 BoosterJetu (103 kW/140 k) sa mild-hybrid z technického hľadiska v mnohom líši. Už samotný spaľovací motor s priamym vstrekovaním paliva adoptoval zmeny, ktoré mu majú pomôcť k lepšej efektivite. Vstrekovací tlak paliva narástol z 200 na 350 barov, kompresný pomer z 9,9 na výsledných 10,9. Rozvodový mechanizmus poháňa naďalej reťaz. Vzhľadom na „spodovejší“ charakter motora Suzuki nasadilo dlhšie prevody.

48-voltový mild-hybridný systém tvorí integrovaný štartér generátor (motorgenerátor), ktorý zastupuje funckiu klasického alternátora. Okrem toho pracuje aj ako elektromotor, ktorý dokáže pomôcť spaľovaciemu motoru pri akcelerácii. Výsledkom je plynulejší nástup výkonu a viac krútiaceho momentu najmä v spodnom pásme otáčok, kedy turbo ešte nevyvíja dostatočný tlak. Motorgenerátor dokáže poskytnúť 10 kW (14 k) a najvyšší krútiaci moment 50 Nm. Suzuki uvádza, že v rozsahu 2000 až 3000 ot/min je k dispozícii 235 Nm krútiaceho momentu.

Motorgenerátor je ku kľukovému hriadeľu pripojený remeňom. Okrem toho sa 48-voltový mild-hybridný systém skladá z malej 0,38 kWh batérie a meniča napätia. K celkovej hmotnosti auta pridáva len 15 kg. Suzuki tvrdí, že priemerná spotreba hybridných modelov klesla o 15 %. Oproti tradičnému full-hybridu nedokáže malý motorgenerátor (elektromotor) v spolupráci s batériou s malou kapacitou poháňať auto bez podpory spaľovacieho motora.

Dokáže však rekuperovať pohybovú energiu, ktorú následne využíva na vlastný pohon, ale aj na napájanie palubných prístrojov či svetiel. Pre neskoršie využitie sa elektrina uskladňuje v spomínanom lítiovo-iónovom akumulátore. Dôležité je spomenúť, že mild-hybridná technológia neobmedzila batožinový priestor Vitary ani SX4 S-Cross."

Podrobne sme pôvodnú verziu 1.4 BoosterJetu a jeho modernizovanú, elektrifikovanú verziu otestovali v tomto porovnávacom teste. A keďže nový S-Cross preberá pohonnú jednotku bez zmien, dojmy z motorizácie sú aktuálne aj dnes.

Známy je aj systém pohonu všetkých kolies AllGrip s elektronicky ovládanou medzinápravovou spojkou. Už tradične ponúkne jazdné režimy  Auto, Sport, Snow a Lock. V závislosti na režime systém upravuje rozdelenie krútiaceho momentu medzi prednú a zadnú nápravu, odozvu motora a systému ESP. Nezlepšuje len priechodnosť terénom, ale aj jazdné vlastnosti na spevnených cestách. Základom však bude model s pohonom výlučne prednej nápravy, tak ako doteraz.

Suzuki vylepšilo palubné technológie S-Crossu a bezpečnostné asistenčné systémy. Nový systém Suzuki Safety Support využívá senzory na všetkých stranách vozidla. Vo výbave nechýba adaptívny tempomamt s funkciou stop & go, núdzové predkolízne brzdenie alebo 360° kamerový systém so štyrmi kamerami a 3D pohľadom. Z ďalších pomocníkov spomenieme udržiavanie v jazdnom pruhu, asistent rozjazdu do kopca, rozpoznávanie dopravných značiek a kontrolu mŕtvych uhlov, resp. kontrolu priestoru za vozidlom pri vyparkovaní.

Nový S-Cross je už aj na Slovensku v predaji, začína na cene 19 290 eur. K dispozíci je len s jedným motorom 1.4 BoosteJet, no s dvoma typmi 6-st prevodoviek (manuálna aj hydromeničový automat) a pohonom predných alebo všetkých kolies. Za verziu s automatom zaplatíte minimálne 22 290 eur, ale už vo výbave Premium. štvorkolka stojí tiež 22 290 eur a za automat doplatíte ďalších 1760 eur.

Viac informácii nájdete tu: https://www.suzuki.sk/automobily/modely/novy-s-cross