Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 2023 suzuki swift spyshots Thumb 2023 suzuki swift spyshots 3 Thumb 2023 suzuki swift spyshots 2

Nové Suzuki Swift 2023 už testujú

Nové Suzuki Swift by malo prísť budúci rok. Pôjde o evolúciu súčasnej generácie, drastické zmeny nečakajte. 

Nový Swift osvieži vody segmentu B (malé autá) a pôjde už o štvrtú generáciu populárneho mestského hatchbacku s nízkou hmotnosťou a z toho vyplývajúcich veľmi dobrých jazdných vlastností a ovládateľnosti so športovou príchuťou. Testovacie prototypy už jazdia a pod maskovacou fóliou skrývajú sériové tvary karosérie, ktorá sa až tak výrazne nezmení. Pôjde skôr o minoritné zmeny, základné tvary ostanú veľmi podobné súčasnému prevedeniu. Nový Swift však dostane kompletne prepracovanú prednú časť a detaily tiež odhalia zadné kľučky dverí, ktoré sa presunuli z nekonvenčného miesta hore pri C-stĺpiku na "klasiku", teda na bočný panel zadných dverí.  

Aj keď Suzuki výrazne spolupracuje s Toyotou, nový Swift nebude zdieľať podlahovú plošinu Yarisu a ani jej hybridné ústrojenstvo ako v prípade novej Mazdy 2. Nová generácia bude v réžii Suzuki a vznikne na základoch súčasnej generácie. Podľa prvých informácií má ísť skôr o evolúciu, a nie revolúciu. Týka sa to dizajnu aj techniky pod kapotou.

Odporúčame:

Suzuki Vitara 1.5 DualJet Hybrid 4x4: Jazdí ešte úspornejšie, ale prevodovka jej ubrala v teréne (VIDEO)

Očakávame mild-hybridné motorizácie so základom v spaľovacom atmosférickom štvorvalci 1.2 DualJet. V hre je aj vrcholné, športom okorenené prevedenie Swift Sport s prepĺňaným motorom 1.4 BoosterJet Hybrid. Otázne je nasadenie plne hybridného pohonu s 1.5 l spaľovacím motorom a 6-st. robotizovanou prevodovkou, ktorý poznáme z Vitary. Určite by znížil flotilové emisie a k mestsky zameranému Swiftu by sa hodil, no otázkou je to, či sa vôbec zmestí do kompaktného motorového priestoru Swiftu.

Žiaľ, technické podrobnosti sa dozvieme neskôr, nový Swift sa totiž len teraz ukázal na prvých fotkách, zahalený do maskovacej fólie a značka ešte žiadne dôležité oficiálne informácie nezverejnila. Vzhľadom na využitie platformy súčasného Swiftu však neočakávame plne elektrický model, ktorý by konkuroval Peugeotu e-208 alebo elektrickej Corse.

Swift v dnešnej dobe začína na cene 13 640 eur. Nová generácia, ktorá by mala na trh doraziť v priebehu roka 2023 pravdepodobne zdražie. Ceny negatívne ovplyvnia aj nové asistenčné systémy, ktoré musia mať autá v EÚ povinne v štandardnej výbave.

Prečítajte si tiež:

Úplne nové autá už musia mať povinne inteligentný obmedzovač rýchlosti ISA a ďalšie nové asistenčné systémy