Suv bonus electric bannery 1140x190 02
Thumb 400z 1 Thumb img 0040 Thumb img 0041 Thumb img 0042 Thumb 400z 2 Thumb 400z 3

Nové "Zetko" ukázalo sériový vzhľad. Od prototypu sa líši minimálne (VIDEO)

Nissan 370Z dostane nástupcu po dlhých 12 rokoch. Pravdepodobne ponesie meno 400Z, pod kapotou bude mať čistokrvný spaľovací šesťvalec s dvoma turbami a taktiež manuálnu prevodovku! Zatiaľ sme oficiálne spoznali prototyp s názvom Z Proto. Dnes je rad na uniknuté zábery sériovej podoby nového športového kupé s pohonom zadných kolies. Od prototypu sa takmer nelíši.

Zábery vznikli údaje pri transporte sériového Nissanu Z novej generácie do Los Angeles, kde si dva kusy majú prevziať a striedať motoristickí novinári. Jeho tvary odpovedajú prototypu Z Proto a líšia sa iba v detailoch. Najväčšou zmenou je decentný spojler na zadnom veku kufra. Karoséria je dlhá je 4382 mm, široká 1850 mm a vysoká 1310 mm. To znamená, že oproti 370Z je nové Zetko dlhšie približne o 12 cm a zároveň o chlp širšie a nižšie. Silueta jasne hovorí, že ide o pravé Z auto a pripomína novodobé Nissany 350Z a 370Z. Kapota a plne diódové LED svetlá zasa dizajnom odkazujú na pôvodné Zetko. Zozadu zaujmú svetlá, inšpirované 300ZX. Nissan Z Proto jazdil na 19-palcových kolesách s rozmermi vpredu 255/40R19 a vzadu 285/35R19. Rovnaké rozmery má zachovať aj sériová produkčná verzia, na ktorú sa práve pozeráte.


Pod kabátom je prototyp Nissanu Z čistokrvným kupé zo "starej školy". To znamená, že žiadnu formu elektrifikácie tu nenájdete. Twin-turbo benzínový motor s objemom 3.0 l má produkovať krásnych 294 kW (400 k), ktoré putujú cez 6-stupňový manuál výlučne na zadné kolesá! Na finálnu hodnotu výkonu si však ešte musíme počkať, keďže inžinieri ladia celok tak, aby poskytoval perfektné vyváženie medzi max. výkonom, riadením a samotným podvozkom nového Zetka. Vzhľadom na očakávané meno produkčnej verzie 400Z je pravdepodobné stádo rovných 400 plnokrvníkov, no môže to byť aj viac. Technické podrobnosti zatiaľ nepoznáme. Okrem manuálnej prevodovky bude k dispozícii aj automat, ktorý malo aj jedno z dvoch odfotených áut na uniknutých záberoch.

Nové "Zetko" však prichádza aj s trpkou príchuťou, najmä pre fanúšikov z Európy. Nissan ho v minulosti plánoval uviesť ako globálny model. Vyzeralo to nádejné, no do Európy nakoniec s najväčšou pravdepodobnosťou nedôjde. Emisná politika dá zbohom ďalšiemu športovému autu, ktoré mohlo oživiť trh svojím charakterom. Podľa Autoexpressu a oficiálneho stanoviska značky, Nissan vylúčil predaj produkčnej verzie (400Z) na európskych trhoch. Väz mu zlomila emisná hystéria a politika EÚ. "Náplasťou" je vyhlásenie, že Nissan sa chce v Európe sústrediť na ziskové crossover modely a rozvíjať stratégiu elektrifikácie modelového portfólia.

Zdroj: 400zclub.com