Thumb lm lifestylephoto ex image b 16 9 jpg 1 Thumb lm lifestylephoto ex image a 16 9 jpg 0 Thumb lm lifestylephoto ex image d 16 9 2 Thumb lm lifestylephoto int image a 16 9 jpg 3 Thumb lm lifestylephoto int image b 16 9 jpg 4 Thumb lm lifestylephoto int image c 16 9 5 Thumb lm lifestylephoto int image d 16 9 jpg 6 Thumb lm lifestylephoto int image e 16 9 jpg 7 Thumb lm lifestylephoto int image f 16 9 jpg 8 Thumb lm lifestylephoto int image g 16 9 jpg 9 Thumb lm lifestylephoto int image i 16 9 11 Thumb lm lifestylephoto int image h 16 9 jpg 10 Thumb lm lifestylephoto int image j 16 9 jpg 12 Thumb lm lifestylephoto int image k 16 9 13 Thumb lm lifestylephoto int image m 16 9 jpg 15 Thumb lm lifestylephoto int image l 16 9 jpg 14 Thumb lmp2041 17 Thumb lmp2052 18 Thumb lmp2062 19 Thumb lmp2072 20 Thumb lmp2091 21 Thumb lmp4007 22 Thumb lmp4008 23 Thumb lmp4016 24 Thumb lmp4017 25 Thumb lm lifestylephoto int image n 16 9 jpg 16

Nový Lexus LM je luxusné rodinné MPV s komfortom limuzíny. Dorazí aj do Európy!

Kto by to bol povedal, že práve Lexus bude jednou z posledných značiek v Európe, ktorá ponúkne klasický veľkopriestorový van, resp. MPV. Na trh príde už na jeseň 2023. Z hľadiska komfortu nemá mať konkurenciu. 

Model LM je pre Lexus v Európe úplne novým typom vozidla, ktoré podľa značky poskytuje maximálny luxus limuzíny vo formáte priestranného viacúčelového vozidla. LM štvrtým modelom s dizajnom Lexus Next Chapter a nasleduje po úspešne uvedených nových SUV NX a RX a plne elektrickom modeli RZ. Je poslednou fázou kompletnej obnovy modelovej zostavy, v rámci ktorej značka zaviedla nové platformy, nové pohonné jednotky a najnovšie technológie.

Ako naznačuje písmeno „L“ v jeho názve, LM je popri sedane LS, kupé a kabriolete LC a na trhoch východnej Európy aj SUV LX vlajkovým modelom značky Lexus. Pokiaľ ide o zážitok z jazdy, vodič si vďaka vysokej tuhosti a nízkemu ťažisku, ktoré ponúka globálna platforma GA-K, môže vychutnávať jazdu podobnú "klasickým" osobným autám.  

Toto nie je nejaká prerobená dodávka s novým účelom – model LM je v každom ohľade samostatné osobné vozidlo. Platforma GA-K je zhodná napr. s Lexusom NX a RX. Úplne nový Lexus LM bude v ponuke na európskych trhoch od jesene 2023.

V ponuke sú dve verzie, so štyrmi alebo siedmimi miestami na sedenie. V sedemmiestnom modeli je stredný rad sedadiel prioritný z hľadiska priestoru a dostupných funkcií a dodatočný tretí rad má k dispozícii tri sklopné sedadlá, ktoré sa dajú sklopiť, keď je potrebný väčší priestor pre náklad.

Štvormiestny model je vrcholom luxusu. Má len dve multifunkčné zadné sedadlá a množstvo prvkov a funkcií, ktoré zabezpečujú maximálne pohodlie a pôžitok z každej cesty. Patrí k nim deliaca priečka medzi prednou a zadnou časťou kabíny, v ktorej sa nachádza 48-palcový širokouhlý monitor a sklenený panel, ktorý sa dá stmaviť na zabezpečenie súkromia. Audiosystém s priestorovým zvukom Mark Levinson 3D Surround Sound na mieru má sústavu 23 reproduktorov. Komfort v kabíne umocňuje dômyselnejšie rozšírený systém regulácie teploty Lexus Climate Concierge, ktorý využíva tepelné snímače na zaistenie presnej kontroly a usmerňovania vyhrievania a vetrania.

Konštrukcia nových sedadiel v modeli LM zabraňuje kývaniu hlavy, vďaka čomu majú cestujúci stabilnú líniu zorného poľa, a zároveň zmierňuje nepríjemné nízkofrekvenčné vibrácie. Sedadlá zlepšujú držanie tela, zaisťujú bezpečnú oporu tela od panvy až po hrudník a poskytujú lepšie rozloženie tlaku na spodnú časť tela. Bočné pletivo pomáha lepšie držať telo na mieste a udržiava panvu vo vzpriamenej polohe, takže existuje menšie riziko, že cestujúci sa bude pri sedení hrbiť.

Hlbšia opierka hlavy v tvare vankúša poskytuje oporu skôr hornej časti chrbta než krku, čím napomáha udržiavať stabilitu jadra tela. Nastaviteľné otomany s predĺženou opierkou poskytujú oporu nohám. V štvormiestnej verzii modelu LM je možné obe zadné sedadlá sklopiť až do plne vodorovnej polohy, na spôsob lôžka v lietadle.

Pokračujte na druhej stránke článku.