Kia 1140x190
Thumb mercedes eqe suv premiera Thumb eqe suv technicke udaje Thumb 22c0288 003 Thumb 22c0288 001 Thumb 22c0288 007 Thumb 22c0288 008 Thumb 22c0288 009 Thumb 22c0288 012 Thumb 22c0288 013 Thumb 22c0288 015 Thumb 22c0288 014 Thumb 22c0288 028 Thumb 22c0288 035 Thumb 22c0288 032 Thumb 22c0288 031 Thumb 22c0288 036 Thumb 22c0288 037 Thumb 22c0291 011 Thumb 22c0291 002 Thumb 22c0291 028 Thumb 22c0291 061 Thumb 22c0291 060 Thumb 22c0291 034 Thumb 22c0291 062 Thumb 22c0291 063 Thumb dwp eqe suv memedia titel Thumb 22c0291 064

Nový Mercedes-Benz EQE SUV oficiálne

Nový Mercedes EQE SUV je všestranný, crossoverový variant odvodený od manažérskeho sedanu EQE. Rovnako ako tento sedan, aj SUV verzia je k dispozícii s inováciami z modelu EQS a zároveň je dynamickejšia ako EQS SUV. EQE SUV patrí podľa značky k najpriestrannejším zástupcom svojej triedy. Je pritom kompaktnejšie ako EQE sedan a rázvor s dĺžkou 3 030 milimetrov je o deväť centimetrov kratší. Vonkajšie rozmery sú 4 863/1 940/1 686 milimetrov (d x š x v). EQE SUV ako štvrtý model po dvoch sedanoch EQS a EQE, ako aj EQS SUV používa novú, čisto elektrickú platformu.

Modulárna koncepcia pohonu umožňuje pri EQE SUV veľké spektrum maximálnych celkových hnacích výkonov od 215 kW (292 k) do 300 kW (408 k). V závislosti od výbavy a konfigurácie vozidla dosahujú európske vozidlá dojazdy až 590 km podľa WLTP. Lítium-iónový akumulátor v EQE SUV pozostáva z desiatich modulov. Vo vlastnej réžii vyvinutý inovatívny softvér na manažovanie akumulátora umožňuje aktualizácie vzduchom (OTA). Vďaka nim zostane manažment energie EQE SUV aktuálny počas celého životného cyklu.

Aktuálna generácia asistenčných jazdných systémov zahŕňa množstvo funkcií, ktoré podporujú vodiča. Súčasťou všeobecnej sériovej výbavy EQE SUV sú okrem iného asistent ATTENTION ASSIST, aktívny asistent brzdenia, aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu, parkovací balík s cúvacou kamerou a asistent sledovania povolenej rýchlosti. Stav a aktivita systémov sú celoplošne zobrazené na ukazovateli asistenčných systémov na displeji vodiča. Ďalšie prvky výbavy sú dostupné v balíku asistenčných systémov a v balíku asistenčných jazdných systémov plus.

Prečítajte si tiež:

Nový Mercedes-AMG C 63 S podrobne: Šialený výkon, štvorvalec, hybrid a vysoká hmotnosť

Podvozok novej triedy EQE SUV zahŕňa nápravu so štyrmi ramenami vpredu a nápravu s priestorovým zavesením kolies vzadu. Mercedes tvrdí, vďaka relatívne krátkemu rázvoru s dĺžkou 3 030 milimetrov a príslušnému nastaveniu podvozka pôsobí mimoriadne agilne a obratne už v základnom nastavení. Ako súčasť mimoriadnej výbavy je k dispozícii vzduchové pruženie AIRMATIC s kontinuálne nastaviteľným tlmením ADS+. Na dosiahnutie ešte lepšej svetlej výšky možno zvýšiť výšku vozidla až o 30 milimetrov. Okrem jazdných programov DYNAMIC SELECT ECO, KOMFORT, ŠPORT a INDIVIDUÁLNY sú vozidlá EQE SUV s pohonom 4MATIC vybavené ďalším programom TERÉN pre jazdy mimo spevnených cestných komunikácií. Na želanie je k dispozícii riadenie zadnej nápravy s maximálnym uhlom natočenia kolies 10 stupňov.

Zaujímavým prvkom v interiéri je hyperobrazovka MBUX (za príplatok). Pri takzvanej nulovej vrstve používateľ nemusí prechádzať vedľajšími ponukami ani zadávať hlasové príkazy. Podľa situácie a kontextu sú najdôležitejšie aplikácie ponúknuté na najvyššej úrovni zobrazenia celkom hore v zornom poli. Tri displeje hyperobrazovky MBUX (mimoriadna výbava) sa plynulo spájajú do seba, čím vzniká pás obrazovky so šírkou viac ako 141 centimetrov. Spolujazdec má v EQE SUV na želanie k dispozícii displej s technikou OLED s uhlopriečkou 12,3 palca a s vlastným používateľským rozhraním. Systém používa inteligentnú logiku blokovania založenú na kamere, ktorá dokáže rozpoznať, či sa vodič pozerá na displej spolujazdca. V takom prípade systém z bezpečnostných dôvodov automaticky stlmí dynamické obsahy.

EQE SUV je vybavené prepracovanou tepelnou architektúrou so sériovým tepelným čerpadlom. Systém tak pracuje veľmi efektívne. Odpadové teplo z elektrického pohonu (invertor a elektromotor) a vysokovoltového akumulátora sa môže využiť na vyhrievanie interiéru. Výrazne sa tak znižuje potreba elektrickej energie akumulátora na kúrenie a zvyšuje sa dojazd. Ďalšou príjemnou a efektívnou funkciou je predklimatizovanie. Automatická klimatizácia THERMATIC s dvomi klimatizovanými zónami je súčasťou sériovej výbavy, na želanie je k dispozícii systém Thermotronic so štyrmi zónami.

Od júna 2022 ponúka služba Mercedes me Charge v Európe tri nové sadzby za nabíjania, ktoré sú nastavené na individuálny jazdný výkon: Mercedes me Charge S pre používateľov, ktorí nabíjajú príležitostne, Mercedes me Charge M pre používateľov, ktorí nabíjajú v bežných intervaloch, a Mercedes me Charge L pre tých, ktorí nabíjajú často. V čase zavedenia nového, transparentného systému sadzieb majú zákazníci k dispozícii čiastočne pevné ceny, ktoré platia nezávisle od prevádzkovateľa. Pomocou funkcie Pripojiť a nabíjať je navyše možné komfortne nabíjať EQE SUV.

Technológia svetlometov DIGITAL LIGHT (mimoriadna výbava) umožňuje inovatívne funkcie, ako napríklad premietanie pomocných značiek alebo výstražných symbolov na vozovku. Ďalším kľúčovým prvkom výbavy je program ENERGIZING AIR CONTROL plus. Filter HEPA (High Efficiency Particulate Air) čistí privádzaný vonkajší vzduch na veľmi vysokej filtračnej úrovni. KOMFORT ENERGIZING prepája rôzne komfortné systémy vo vozidle. Jednotlivé programy KOMFORT ENERGIZING podľa nálady alebo potreby zákazníka umožňujú špeciálny program, ktorý zvyšuje pocit pohodlia. Zvyšuje sa tým pocit pohody aj výkonnosť počas jazdy, prípade počas prestávky. Ozvučovací systém Dolby Atmos posúva zážitok z prehrávania zvuku v EQE SUV na novú úroveň.

EQE SUV má niekoľko aerodynamických opatrení spoločných so svojimi modelovými súrodencami. Spodok karosérie s množstvom aerodynamických detailov zohráva ústrednú rolu pri dosahovaní veľmi dobrej hodnoty cw, ktorú sa podarilo dosiahnuť aj napriek veľkému ložnému objemu a krátkemu zadnému previsu. Dôležitými faktormi boli aj koncepcia rozmerov s plochým čelným sklom, tvar strechy a vtiahnuté časti. V decembri 2022 sa vo výrobnom závode Mercedes-Benz Tuscaloosa v Alabame (USA) spustí výroba EQE SUV. Závod na výrobu akumulátorov v neďalekom okrese Bibb dodáva akumulátory pre tento model aj pre EQS SUV.

Nové EQE SUV v skratke:

  • Elektromotor na zadnej náprave je mimoriadne výkonný vďaka 6-fázovému vyhotoveniu: má dve vinutia, každé z vinutí má tri fázy.
  • Ak chce vodič rekuperovať, nemusí použiť brzdový pedál – k dispozícii je aj jazdenie s použitím jedného pedála. EQE SUV vďaka asistentovi ECO samočinne spomalí až do úplného zastavenia aj pred rozpoznanými vozidlami, napríklad pred svetelnou križovatkou.
  • Nad zadnou nápravou sa nachádza systém nabíjania. Pomocou neho je možné nabíjať akumulátor z verejnej elektrickej siete s jednofázovým alebo trojfázovým striedavým prúdom a na želanie s výkonom nabíjania až 22 kW.
  • Mercedes-Benz pre svoje vysokonapäťové akumulátory vystavuje certifikát akumulátora, ktorým dáva zákazníkovi prísľub výkonu: na dobu prevádzky v trvaní 10 rokov alebo do jazdného výkonu 250 000 kilometrov pri určenej zostávajúcej kapacite.
  • Podvozok novej EQE SUV zahŕňa nápravu so štyrmi ramenami vpredu a nápravu s priestorovým zavesením kolies vzadu. 
  • Ako súčasť mimoriadnej výbavy je k dispozícii vzduchové pruženie AIRMATIC s kontinuálne nastaviteľným tlmením ADS+. Na dosiahnutie ešte lepšej svetlej výšky možno zvýšiť výšku vozidla až o 30 milimetrov. Zákazníci si na želanie môžu vybrať riadenie zadnej nápravy s maximálnym uhlom natočenia kolies 10 stupňov.
  • Množstvo aerodynamických opatrení prispieva k vysokej aerodynamickej efektívnosti EQE SUV. Patria k nim inovatívne, patentované spojlery kolies pred prednou nápravou. Každá spodná hrana má 17 cípov. Spolu s ďalšími prvkami, ako sú malá rampa a pozdĺžne rebrovanie, zlepšujú privádzanie prúdiaceho vzduchu na prednom kolese.
  • Najväčšia prípustná hmotnosť prívesu pre modely s náhonom na všetky kolesá dosahuje až 1 800 kilogramov. S náhonom na zadné kolesá môže EQE SUV ťahať náklad do 750 kilogramov.