Thumb nissan x trail e power 175 Thumb nissan x trail e power 10 03d6042d0a3707c4 Thumb nissan x trail e power 42 Thumb nissan x trail e power 48 Thumb nissan x trail e power 56 054700000f760b93 Thumb nissan x trail e power 79 056603bf0e920aee Thumb nissan x trail e power 88 056804040e200a90 Thumb nissan x trail e power 594 Thumb nissan x trail e power 54 Thumb nissan x trail e power 799 06ef05be0a7607ec Thumb nissan x trail e power 641 Thumb nissan x trail e power 945 Thumb nissan x trail e power 59 Thumb nissan x trail e power 73 Thumb nissan x trail e power 90 Thumb nissan x trail e power 92 Thumb nissan x trail e power 681 Thumb nissan x trail e power 549 Thumb nissan x trail e power 93 Thumb xtrail technicke udaje

Nový Nissan X-Trail 2023 v európskej špecifikácii

Nový Nissan X-Trail už nie je tak úplne "nový". Jeho premiéra prebehla dávnejšie, no v zámorskej verzii známej ako Nissan Rogue. X-Trail 4. generácie však konečne Japonci predstavili aj v európskej špecifikácii, ktorá sa do určitej miery odlišuje. 

Slovenské ceny zatiaľ nepoznáme, no nemecký cenník začína vo výbave Visia na 35 5500 eur. Vrcholný model e-Power 4x4 vo verzii Tekna+ stojí 55 730 eur. 

Nový Nissan X-Trail je pomysleným zlatým klincom obrody Nissanu na poli SUV modelov. Proces sa začal koncom roka 2019 druhou generáciou Juke. Po ňom nasledovalo uvedenie nového Qashqai a čisto elektrickej Ariye. X-Trail stojí na spoločných základoch s Qashqaiom a využíva relatívne novú aliančnú platformu CMF-C. Je väčší ako súčasný výbehový model a zároveň oveľa modernejší, s najnovšími technológiami a novým pohonom e-Power. Nebude chýbať aj 7-miestne prevedenie interiéru a pohon všetkých kolies 4x4 s rozličnými režimami pre jazdu na nespevnených povrchoch (sneh, piesok, blato...).

Novinka je oproti predchodcovi pevnejšia po stránke torznej tuhosti, no holý skelet je ľahší. Zároveň konštruktéri využili aj plastové veko kufra a dokonca aj hliníkové diely - kapotu, blatníky a všetky bočné dvere. Na dĺžku meria nový X-Trail 4681 mm a rázvor osí kolies má hodnotu 2705 mm. 

Odporúčame:

JAZDA Nissan Juke 1.6 Hybrid: Úspornejšie a výkonnejšie srdce pre atletický crossover

Nový X-Trail bude druhým modelom v európskom rade Nissanu, ktorý príde s hybridným systémom pohonu e‑Power.  X-Trail ho preberá od Qashqaiu. Hybridný pohon e-Power značka prvýkrát predstavila na domácom trhu v roku 2017 pre kompakt Note a už v roku 2018 sa stal najpredávanejším autom v Japonsku. Na splnenie požiadaviek európskeho trhu Nissan technológiu rozvinul do výkonnejšej podoby - malý atmosférický trojvalec 1,2 l 59 kW (80 k) z Note nahradil 1,5 l preplňovaný benzínový trojvalec s výkonom 117 kW (159 k) a variabilným kompresným pomerom. Výkon elektromotora stúpol na 150 kW (204 k) a 330 Nm.

Benzínový motor generuje elektrinu, ktorá môže byť vedená cez menič do akumulátora, elektromotora alebo oboch, podľa aktuálnej potreby. Batéria je umiestnená netradične pod prednými sedadlami, aby nezaberala miesto pod podlahou kufra alebo negatívne nevplývala na priestor na zadných sedadlách. A má aj vyššiu kapacitu ako priama konkurencia - 2.1 kWh je na full-hybrid (nemýľte si s plug-in hybridom) skutočne dosť a vďaka tomu dokáže X-Trail prejsť na elektrinu niekoľko kilometrov. 

Prečítajte si tiež:

Vyskúšali sme elektrické novinky Nissanu: Qashqai e-Power a Ariya

Rozdiel oproti "tradičnému" hybridu Toyoty je v tom, že kolesá roztáča výlučne elektromotor. Spaľovací turbobenzínový motor roztáča generátor, ktorý vyrába elektrinu pre elektromotor, resp. ju ukladá do batérie. Spaľovák v žiadnom z jazdných režimov nepoháňa priamo kolesá. Výsledkom je pocit z jazdy ako s rýdzim elektrickým autom, ale s tým rozdielom, že ho nebudete nabíjať, ale tankovať. Chýba tiež prevodovka, keďže e-Power ju nepotrebujete - elektromotor ženie prednú nápravu cez jeden stály prevod.

Hybrid e-Power prichádza vo verzii s pohonom predných kolies, ale v prípade X-Trail aj vo verzii 4x4. O pohon zadnej nápravy sa stará samostatný elektromotor s výkonom 94 kW (128 k), ide teda o elektrickú štvorkolku - podobne ako v prípade Toyoty. Systémový výkon verzie s pohonom 4x4 je až 157 kW (213 k).

Technické údaje motorov:

Základnou motorizáciou pre X-Trail však bude mild-hybrid s preplňovaným 1,5-litrovým trojvalcom s variabilným kompresným pomerom, ktorý poháňa kolesá tradičným spôsobom. S výkonom 120 kW (163 k) a krútiacim momentom 300 Nm sa bude ponúkať iba v konfigurácii s pohonom dvoch kolies, pričom výkon na kolesá prenáša cez stupňovú bezstupňovú prevodovku Xtronic. V jazdných scenároch s uvoľnenou jazdou a miernou akceleráciou sa motor prepne na vysoký kompresný pomer pre optimalizovanú spotrebu paliva a efektivitu, zatiaľ čo v situáciách, keď je potrebný vyšší výkon, sa kompresný pomer nastaví na nízku úroveň. Hnacie ústrojenstvo je tiež vybavené 12V mild hybridnou technológiou. Pri spomaľovaní sa energia rekuperuje a ukladá do lítium-iónovej batérie a v prípade potreby dokáže pomôcť v nízkych otáčkach dodatočným krútiacim momentom 6 Nm. Áno, "len" 6 Nm, keďže ide o menej výkonný, 12V mild-hybrid.

Video:

Kabína dizajnovo odpovedá riešeniu v Qashqai, ponúkne špičkovú konektivitu a bezpečnostné systémy. Infotainment so stredovým dotykovým displejom má uhlopriečku až 12,3 palcov a rovnakou hodnotou sa môže pochváliť aj digitálny prístrojový panel. Head-up displej sa chváli rekordnou uhlopriečkou 10,8 palcov. Systém ProPilot Assist združuje adaptívny tempomat, udržiavanie v jazdnom pruhu alebo asistent pre jazdu na diaľnici s čiastočne autonómnym riadením. Adaptívny tempomat využíva dáta z navigácie a vie tak spomaliť pred zákrutami alebo križovatkami. Súčasťou je tiež autonómne brzdenie alebo aktívne vyhýbanie sa prekážkam.

Batožinový priestor má v základnom usporiadaní 585 litrov a sedadlá delené v pomere 60:40.