Ev6 autozurnal.com 1140x190px

Ozdravný plán Nissanu zahŕňa nový spôsob spolupráce s Renaultom

Japonská automobilka Nissan sa dlhodobo nachádza v problémoch. Nedávne komunikačné "šumy" ohľadom odchodu z európskeho trhu zástupcovia značky vyvrátili. Nissan v Európe zostáva, trojročný ozdravný plán zahŕňa sústredenie na ziskové modely crossover/SUV a zároveň nový spôsob spolupráce s Renaultom, vrátane možného zdieľania výrobných kapacít.

Dlhodobé ekonomické problémy Nissanu sú zrejmé. Nepomohla ani nedávna kauza s Carlosom Ghosnom, bývalým šéfom Nissanu, ktorý utiekol z Japonska pred "politickým prenasledovaním". Súčasná situácia s pandémiou koronavírusom problémovú situáciu japonskej značky ešte viac prehlbuje.

Odporúčame:

Nissan bude menšou automobilkou. Pripravuje reštrukturalizáciu

Zdroje blízke automobilke podľa Reuters tvrdia, že Nissan drastický obmedzí ciele ročných predajov o milión vozidiel. Obmedzenie predajov zo 6 miliónov na 5 miliónov vozidiel ročne je súčasťou masívneho reštrukturalizačného plánu značky, vďaka ktorému sa má Nissan odraziť od dna.

V dôsledku toho hrozí zatvorenie továrne Nissanu v Barcelone, ktoré môže ovplyvniť 3 tisíc pracovných miest. Podľa magazínu Autonews Nissan informoval odbory, že vyjadrenie ohľadom budúcnosti barcelonskej fabriky príde ešte pred letom tohto roku. Značka však v Európe zostáva. Jeden z blízkych zdrojov značky sa pre Autonews vyjadril, že ak chce Nissan zostať konkurencieschopným na poli technológii, na európskom trhu zostať musí.

Prečítajte si tiež:

Nissan má nové logo, podstatne jednoduchšie

Trojročný ozdravný plán má priniesť aj nový spôsob spolupráce medzi Renaultom a Nissanom. V každom z odvetví má byť jedna značka "lídrom" a druhá "nasledovateľom" s rozdelenými oblasťami zodpovednosti. Okrem toho sa Nissan sústredí na novú generáciu svojich crossover/SUV modelov. Nový Juke je tu (a ide o výborný crossover), nasledovať bude nový X-Trail aj obľúbený Qashqai. Sunderlandský závod už pripravujú na výrobu nového Qashqaiu. Ofenzíva značky bude zahŕňať hybridné, plug-iny hybridné a elektrické modely áut. Na poli úžitkových vozidiel má byť Nissan "nasledovateľom". To znamená že vývoj bude primárne v rukách Renaultu a Nissan bude nové úžitkové modely preberať od francúzskeho brata s dizajnovými zmenami.

Hovorí sa tiež o zdieľaní výroby s Renaultom. Nissan by mal v Sunderlande vyrábať Kadjar a Captur. Oba typy zdieľajú technický základ s modelmi Nissan, konkrétne s Qashqaiom a Juke, ktoré japonská značka v Sunderlande vyrába.

Uvidíme, aké oficiálne plány Nissan zverejní. Oficiálna európska stratégia značky bude známa 28. mája 2020.  

Zdroj: Autonews