Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb izera hatch Thumb izera geely Thumb izerahatch Thumb izera hatchback 2 Thumb izera suv 3 Thumb izera suv 1 Thumb izera suv 2 Thumb geely platform

Poľské elektromobily Izera využijú platformu čínskej značky Geely

Čínska automobilka Geely dodá spoločnosti Electro Mobility Poland (EMP) modulárnu platformu pre elektrické vozidlá, ktorá bude tvoriť základ jej radu nových čisto elektrických modelov Izera.

Izera je podľa EMP kľúčovým prvkom v poľskom úsilí využiť prechod na elektrické vozidlá, aby pomohla svojmu automobilovému sektoru dobehnúť regionálnych rivalov vrátane Českej republiky a Slovenska. EMP vznikla v roku 2016 a majú v nej podiel poľské energetické spoločnosti Tauron, Enea, Energa a PGE.

„Poľsko hrá dôležitú úlohu v európskom automobilovom priemysle a som presvedčený, že táto dohoda umožní rýchlejší prechod na elektrickú mobilitu a vytvorí širšie ekonomické príležitosti v oblasti elektromobility,“ povedal Daniel Donghui Li, generálny riaditeľ Geely Holding Group.

Izera bude využívať platformu Geely SEA (Sustainable Experience Architecture) a stane sa tak prvou automobilkou mimo skupinu Geely,  ktorá tak urobí. Platforma pozostáva z mechanických a softvérových prvkov, ktoré tvoria základ automobilu. Prvé vozidlá Izera budú vyrábať v závode EMP v Jaworzne na juhu Poľska.

Platforma SEA je modulárna a vyrastie na nej viacero modelov Izera. V roku 2020 značka ohlásila kompaktný hatchback a SUV. Dodala, že ich prvotiny ponúknu dojazd 400 km a na stovku zrýchlia za menej ako 8 sekúnd.  Ako prvé má doraziť do sériovej výroby kompaktné elektrické SUV, no neskôr pribudne aj spomínaný hatchback a dokonca kombi. "Čínska" platforma umožňuje postaviť autá s rázvorom osí kolies 1800 - 3300 mm.