Tonale 1140x190
Thumb fiat professional scudo e fiat ulysse Thumb fiat e scudo Thumb fiat e ulysse

Prichádza nové Fiat Scudo a Ulysse na naftu, aj elektrinu

Koncern Stellantis uvádza na trh novú generáciu ľahkých úžitkových vozidiel pod značkou Fiat. Predstavili sa dva modely – úžitkové Scudo a vracia sa aj meno Ulysse pre luxusne vybavenú verziu. Nové modely budú k dispozícii ako so spaľovacím, tak s elektrickým pohonom.

Očakávaný krok od koncernu Stellantis – využiť maximálne svoje existujúce modely a s minimálnymi investíciami zvýšiť svoje predaje naberá reálne rozmery. V severnom Francúzsku sa čoskoro rozbehne výroba minivanov v troch verziách – Van, Combi a Cab pod talianskou značkou. Nové Fiaty stoja na existujúcej platforme EMP2 pôvodného koncernu PSA  a pridávajú sa tak do rodiny modelov Peugeot Expert a Traveller, Citroën Jumpy a SpaceTourer a Opel/Vauxhall Vivaro a Zafira Life.

Prečítajte si tiež:

Brazílsky Fiat predstavil úplne nový crossover Pulse

Nový Fiat e-Ulysse

Zatiaľ čo luxusnejšia osobná verzia preberá staršie meno Fiat Ulysse, ktoré bolo kedysi špičkovým MPV vyrábaným v rokoch 1994 až 2002 taktiež v spolupráci s koncernom PSA, úžitková verzia sa bude predávať pod značkou Fiat Professional Scudo. Druhá menovaná nahradí terajšie osobné a úžitkové Fiat Talento pochádzajúce zo spolupráce automobiliek Fiat a Renault.

Nafta, elektrina, ale aj vodík

Oba modely budú k dispozícii s naftovým motorom, ale aj na čisto elektrický pohon. Pri osobnom Ulysse sa predpokladá použitie vznetového motora 2.0 HDi kombinácii so 6 stupňovou manuálnou alebo 8 stupňovou automatickou prevodovkou a výkonmi od 106 do 130 kW (od 145 do 180 k). Úžitkové Scudo bude k dispozícii so vznetovou 1.5 HDi s výkonom 88 kW (120 k) a aj so silnejším 2.0 HDi s výkonom 106 kW (145 k), oba motory kombinované so 6 stupňovou manuálnou prevodovkou.

Úžitkový Fiat Professional e-Scudo

e-Scudo, e-Ulysse

Elektrické verzie bude poháňať elektromotor s výkonom 100 kW (136 k) s batériami s kapacitou 50 a 75 kWh. Fiat chce ešte do konca tohto roka predstaviť Scudo s palivovými článkami na vodík. Cieľom koncernu Stellantis je do roku 2030 predávať 70% nízkoemisných vozidiel v Európe a 40% v USA. Do roku 2025 na to vyčlení investície vo výške 30 miliárd eur určených na elektrifikáciu a vývoj softvérov.

Objednávky na Fiat Professional Scudo budú otvorené vo Fiatom preferovaných krajinách medzi koncom tohto roka a začiatkom budúceho, zatiaľ čo Fiat Ulysse bude dostupný v prvom štvrťroku 2022.

Podobný osud čaká aj aktuálnu generáciu Fiatu Dobló, ktoré je na trhu už 10 rokov. Čoskoro by sa mohlo predstaviť na základoch modelu Peugeotu Rifter a Partner.

Zdroj: Stellantis media, stellantisfans.sk