Kia 1140x190
Thumb ram bev concept  2 Thumb ram 1500 pickup bev Thumb ram bev concept  1 Thumb ram bev concept  3 Thumb ram bev concept  5 Thumb ram bev concept  4 Thumb ram bev concept int

RAM vyvíja obrovitý elektrický pickup

V Európe málo známa americká značka sa snaží dobehnúť zameškané a v Las Vegas predstavila koncept rýdzo elektrického pickupa aký už jej konkurenti vyrábajú.

RAM 1500 Revolution BEV preto prináša viacero zásadných noviniek, ktoré majú tento segment predefinovať. Z neho vyvinutý sériový model, ktorý predstavia na budúci rok má do neho vniesť nevídané hodnoty dojazdu, nosnosti, ťažnej sily a rýchlosti dobíjania. Vynikať má tiež revolučnou kabínou, ktorá ponúkne medzi pickupmi doteraz nepoznanú variabilitu a nevídaný tretí rad núdzových sedadiel integrovaných do zadnej steny. Tá sa dá v prípade prevozu predmetov dĺžky do 5,5 m elektricky sklopiť. V priestrannej kabíne s od seba sa otvárajúcimi dverami bez stredových stĺpikov sú 4 samostatné posuvné sedadlá s integrovanými pásmi a reproduktormi uložené v podlahových koľajničkách.

Koncept postavili na novej podlahovej plošine STLA Frame EV so vstavaným batériovým modulom predurčenej pre elektrické vozidlá merajúce od 5.400 do 5.900 mm s dvomi elektromotormi celkového výkonu do 660 kW/897 k, akumulátorovými batériami kapacity od 159 do vyše 200 kWh a dojazdom do 800 km. Žiadne technické parametre auta výrobca zatiaľ neoznámil. Povráva sa však, že bude mať 800V architektúru a jeho batériu bude možno dobíjať výkonom až 350 kW. Elektrický pickup je pripravený na autonómnu jazdu úrovne 3+ a obsahuje paletu pokročilých osobných asistentov vrátane virtuálnej 3D projekcie komunikujúcej s posádkou.

Je veľmi pravdepodobné, že sériový pickup RAM 1500 Revolution BEV bude vyzerať úplne ináč než tento futuristický koncept s 3 radmi sedadiel a obrovitými kolesami. Na trhu bude konkurovať etablovaným modelom Ford F-150, Chevrolet Silverado aj doteraz neznámemu ale už 1,2-miliónkrát objednanému elektromobilu Tesla Cybertruck.