Vw vypredaj skladov 1140x190

Škodí vášmu motoru benzín E10? ACEA aktualizovala zoznam áut, ktoré by sa mu mali vyhýbať

Príchod "povinného" benzínu E10 v januári 2020 sprevádzala nevôľa motoristov a mnohých odborníkov. V rámci ekológie totiž stúpol v 95-oktánovom benzíne podiel biozložky, ktorá však niektorým motorom nesvedčí a celkovo znižuje "životnosť" samotného paliva. Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) vtedy vydalo zoznam áut, resp. motorov, ktorých palivový systém je/nie je uspôsobený pre benzín E10. V decembri 2021 ho aktualizovala, na druhej stránke tohto článku nájdete aktuálne vydanie.

Poďme si pripomenúť, akým spôsobom môže palivo E10 škodiť. Vyšší podiel biozložky môže byť pre niektoré staršie benzínové motory problém. Nejde vyslovene o staré autá, problém môže mať veľa modelov, vyrobených pred rokom 2005. Globálne môžeme povedať, že ide o autá s emisnou normou nižšou ako EURO 4.

Okrem toho, že biozložka benzínu nesvedčí ani novým autám, jej vyššia koncentrácia je pre niektoré staršie modely utrpením. Po dlhodobom používaní môže naleptať gumové hadice a tesnenia, poškodiť čerpadlo a výfukové ventily alebo zalepiť vstrekovacie trysky. Biozložka navyše rýchlo absorbuje vzdušnú vlhkosť, takto "obohatený" benzín jednoducho degraduje skôr a voda v palive môže spôsobiť problémy so štartovaním a celý rad korozívnych účinkov. To hlavne vtedy, ak jazdíte málo a nádrž vám vydrží veľmi dlho.

Osobne vidím problém práve v tejto vlastnosti benzínu s vyšším podielom biozložky, než to bolo v minulosti. Našťastie, na trhu existujú špeciálne aditíva, teda prísady do benzínu, ktoré sľubujú, že eliminujú negatívne vplyvy biozložky v benzíne a predlžujú "životnosť" paliva. Práve tie môžu byť spásou pre motoristov, ktorí jazdia málo a jedna nádrž im vystačí na niekoľko mesiacov. Či však tieto aditíva plnia všetko, čo sľubujú, je otázne...

Bioetanol má tiež nižšiu výhrevnosť. Výhrevnosť benzínu je 43 MJ/kg, etanol má výhrevnosť cca 27 MJ/kg. V praxi to znamená vyššiu spotrebu. Podľa staršieho testu ADAC sa jedná o 1,5 % zvýšenie spotreby a jemne poklesne aj výkon motora.  

Ak sa na to pozrieme globálne, pre bežného motoristu nemá benzín E10 žiadne praktické výhody. Poškodenie motora a palivovej sústavy áut následkom používania E10 benzínu môže byť pre staršie autá devastačné a oprava bohužiaľ ekonomicky nerentabilná. Benzín E10 napr. nie je vhodný pre u nás stále rozšírenú Škodu Felicia s motorom 1.3 MPI OHV. Čo ostáva majiteľom áut, nekompatibilných s benzínom s E10? Tankovať drahý 100-oktánový benzín, ktorý nemá vyšší podiel biozložky. Paradoxne, ľudia, ktorí majú hlbšie do vrecka, musia z peňaženky dať bokom viac peňazí.

Okrem áut môžu mať problémy aj niektoré motorky, kosačky či iná domáca technika, poháňaná benzínom. To v prípade, ak sú vybavené karburátorom. Ten má pevne nastavený zmiešavací pomer a je otázne, ako bude reagovať na palivo s nižšou energetickou hodnotou. 

Na ďalšej stránke nájdete kompletný zoznam áut a motorov, ktorým benzín E10 vadí/nevadí. Čerpali sme z oficiálneho, aktualizovaného dokumentu ACEA.

Advertisement