Kia 1140x190
Thumb ssangyong torres Thumb ssangyong torres 6 Thumb ssangyong torres 9 Thumb ssangyong torres 87 Thumb ssangyong torres 5 Thumb torres 1 Thumb torres 2 Thumb torres 4 Thumb torres 3 Thumb 91 ssangyong torres front Thumb 93 ssangyong torres dash Thumb 98 ssangyong torres rear quarter Thumb ssangyong torres controls Thumb ssangyong torres front Thumb ssangyong torres interior

SsangYong Torres príde aj do Európy. Pre Kodiaq však konkurenciou nebude

Kórejská značka predstavila SsangYong Torres v roku 2022 a pred pár dňami zverejnila nové fotografie. Robustné SUV veľkosti Škody Kodiaq dorazí v roku 2023 aj k nám, na európske trhy.

Ako to už býva zvykom, má to jeden háčik. Skvelú cenovku ako v ostatných častiach sveta nečakajte. Na rozdiel od domáceho, kórejského trhu totiž Torres príde len v čisto elektrickej verzii. A to cenu vyženie nahor. Mimochodom, doma začína Torres v prepočte na cene 21 tisíc eur. 

Keďže v Európe bude značka predávať s najväčšou pravdepodobnosťou len plne elektrickú verziu, Torres s rozmermi 4700 mm, 1890 mm, 1720 mm (d x š x V) a rázvorom osí kolies 2680 mm nebude konkurenciou pre Škodu Kodiaq a podobne veľké spaľovacie SUV. Skôr sa popasuje s VW ID.4, Škodou Enyaq a podobne. No aj v plne elektrickej verzii a európskej špecifikácii by mal byť lacnejší ako zavedená konkurencia.

Dizajn sa zjavne inšpiroval niektorými konkurentmi, predná časť nám pripomína Jeep. Tvary sú hranaté, snažia sa z Torresu spraviť "drsné" SUV vhodné aj do terénu. Keď SsangYong má medzi offroadovo zameranými autami dobré meno a množstvo skúsenosti, ani Torres by v tomto ohľade nemusel zaostávať. 

V Južnej Kórei je Torres dostupný aj s prepĺňaným benzínovým štvorvalcom 1.5 e-XGDi 150T s výkonom 125 kW (170 k) a 280 Nm. Torres zdieľa podlahovú plošinu s Korandom a hierarchicky sa radí presne medzi Korando a Rexton. Základom je pohon predných kolies, k dispozícii je však aj klasická mechanická štvorkolka. Silu na kolesá prenáša 6-st. automatická prevodovka.

Elektrickú verziu SsangYong vyvíja s  čínskou firmou BYD Auto. Elektrický Torres by mal prevziať pohon Koranda E-Motion. A to znamená elektromotor s výkonom 140 kW (190 k) a krútiacim momentom 360 Nm, ktorý bude silu čerpať z batérie s kapacitou 61,5 kWh pre dojazd okolo 350 km.