Thumb 20230801 102748 Thumb 2 Thumb 3 Thumb 1 Thumb 4 Thumb 5 Thumb 6 Thumb 7 Thumb 8 Thumb 9 Thumb 10 Thumb 11 Thumb 12 Thumb 13 Thumb 16 Thumb 17 Thumb 18 Thumb 14 Thumb 19 Thumb 15 Thumb 20

TEST Hyundai Kona 1.6 Hybrid 2023

Nová Kona sa medzigeneračne výrazne zväčšila a akosi už nepasuje do oficiálneho v segmentu malých mestských crossoverov. Zároveň si zachováva prednosti, s ktorými prišla generácia prvá. Pohon všetkých kolies, výkonný turbobenzínový motor a nezávislé zavesenie kolies – ponuka Kony sa vymyká zabehnutým štandardom triedy. My sme vyskúšali zaujímavý plne hybridný, samodobíjací pohon s výkonom 104 kW (141 k) a 6-st. automatickou dvojspojkovou prevodovkou, ktorý Hyundai oproti minulej generácii prepracoval a doladil. 

Nová Kona výrazne narástla a rozmermi karosérie patrí na absolútny vrchol triedy malých mestských crossoverov (segment B), do ktorej ju Hyundai oficiálne radí. Zaradenie je trochu mätúce, pretože naživo rozhodne prerastá takmer všetkých zástupcov tejto triedy a v mojich očiach je skôr konkurentom kompaktných crossoverov segmentu C. Veď si ju porovnajme napr. s Corollou Cross. Kona síce je o 9 cm kratšia, ale má o 2 cm dlhší rázvor osí kolies a rovnako širokú karosériu. Dĺžku karosérie ľahko "spravíte" na tvaroch nárazníkov, no rázvor ani šírka karosérie neklamú. Kona je prosto oveľa väčšie auto ako v prípade predchádzajúcej generácie a preto sa treba odlišne pozerať aj na jej cenu. Zatiaľ čo predchodca začínal v poslednej dobe na sume 18 tisíc eur, novinka vás vyjde minimálne na 22 590 eur. Ponúka však oveľa viac priestoru na zadných sedadlách. Zatiaľ čo do minulej Kony som si s výškou 186 cm dozadu sám za seba nesadol, v tej novej mám ešte priestorovú rezervu, podobnú ako v Tucsone! Vďačí za to o 6 cm dlhšiemu rázvoru osí kolies a štíhlejším predným sedadlám. Príjemná je aj poloha zadnej lavice s podoprením stehien. Aj kufor výrazne narástol, a to o 92 l na veľmi príjemných a aj rodinných 466 l. 

Kona medzigeneračne podrástla do dĺžky o 14,5 cm a rázvor osí kolies sa zväčšil o 6 cm. Karoséria je tiež o 2,5 cm širšia a o 2 cm vyššie. Treba sa na ňu pozerať skôr optikou kompaktných crossoverov, nejde o malé auto. 

Kona si zachováva aj prednosti v oblasti ponuky motorizácií a pohonu všetkých kolies. Základom je turbobenzínový trojvalec 1.0 T-GDi 88 kW (120 k), ktorý sa dá kúpiť aj s automatickou dvojspojkovou prevodovkou. Stredné výkonové pásmo obslúži testovaný full-hybrid s motorom 1.6 GDi, ktorý však roztáča len predné kolesá. Vrcholom je výkonný štvorvalec 1.6 T-GDi 146 kW (198 k), štandardne so 7-st. automatom DCT a za príplatok aj s pohonom všetkých kolies. V tom prípade sa zíde z pohľadu crossoverov dostatočná svetlá výška s hodnotou 170 mm. Za testovaný hybrid chce Hyundai minimálne 30 690 eur a podobne stojí aj vrcholný spaľovák 1.6 T-GDi. K dispozícii bude aj čisto elektrická verzia, tak ako v prípade prvej generácie.

Kona má v maske chladiča aktívne prvky, ktoré sa v prípade potreby dokážu úplne otvoriť. Koeficient aerodynamického odporu cx sa podarilo znížiť na 0,27.

Základným kameňom plne hybridného pohonu je benzínový štvorvalec 1.6 GDi s priamym vstrekovaním paliva a atmosférickým plnením valcov. Ide o najnovšiu evolúciu motora s označením Smartstream G. Pracuje v efektívnom Atkinsonovom cykle a napriek tomu ponúka solídny výkon 77 kW (105 k) a krútiaci moment 144 Nm. Samozrejmosťou je vysoký kompresný pomer, konkrétne až 14:1. V tandeme so spaľovákom pracuje elektromotor s výkonom 32 kW (44 k) a krútiacim momentom 170 Nm. To sú na pomery plne hybridných pohonov skromnejšie cifry, no na výslednom výbornom prejave sa slabší elektromotor zásadne nepodpísal. Silu na predné kolesá prenáša 6-st. dvojspojková prevodovka. Systémový výkon 104 kW (141 k) nie je márny, no zrýchlenie 0-100 km/h za 11,2 sekundy nikoho na zadok neposadí. Maximálna rýchlosť je limitovaná na 165 km/h. Milým detailom sú dve hydraulické vzpery kapoty. Tu Hyundai nešetril.

Aj hybridnú Konu si môžete kúpiť v atraktívnej, športovo ladenej výbave N Line (červený kúsok). Vzhľad Kony kombinuje dizajnové prvky Starie a Tucsonu.

Počas týždňového testu som sa ľudí pýtal, ako sa im nová Kona páči. Očakával som, že bude výrazne polarizovať... Neutrálny vzťah k dizajnu jednoducho nie je pri tak výraznom aute možný. Buď sa vám vyslovene páči, alebo nepáči. Slová ako "elegantný" a "uhladený" nepadali, skôr ide o "výrazný", "odvážny" a "charakterný" kabát. Štatistika hovorí, že 7/10 ľuďom sa Kona páči a zvyšným trom nepáči.

Pokračujte na ďalšej stránke testu.