Kia 1140x190
Thumb corolla cross test Thumb 1 Thumb 3 Thumb 2 Thumb 5 Thumb 6 Thumb 4 Thumb 7 Thumb 8 Thumb 9 Thumb 10 Thumb 12 Thumb 11 Thumb 13 Thumb 14 Thumb 15 Thumb 16 Thumb 17 Thumb 18 Thumb 19 Thumb 20 Thumb 21 Thumb 22 Thumb 23 Thumb 24 Thumb 25 Thumb 26 Thumb 27 Thumb 29 Thumb 28

TEST Toyota Corolla Cross 2.0 Hybrid AWD

Toyota nedávno rozšírila portfólio crossoverov/SUV o ďalšieho zástupcu s ikonickým menom. Zo svetových trhov „stiahla“ Corollu Cross aj do Európy a postupne sa z nej stáva globálny model. Už pri svojej premiére v Thajsku a na ďalších trhoch juhovýchodnej Ázie vzbudila nesmiernu pozornosť aj u Európanov. Je možné, že to prekvapilo aj samotnú Toyotu a s dvojročným oneskorením tak Corolla Cross dorazila aj na naše trhy. V predaji je už aj na Slovensku. Kusy určené pre európsky trh schádzajú z liniek v rodnom Japonsku.

Poďme si však Corollu Cross bližšie zaradiť. V kompaktnom segmente už totiž Toyota zástupcu v podobe crossoveru má, je ňou model C-HR. Vsádza však viac na štýl, v čase svojho uvedenia na trh doslova šokoval extrovertným dizajnom. Po praktickej stránke trochu stráca a zákazníci, ktorí chceli viac pragmatizmu, lepšiu priestorovú ponuku a rodinnejší charakter museli siahnuť po výrazne väčšej a drahšej RAV4. Corolla Cross tak vypĺňa miesto medzi C-HR a RAV4, brať ju však treba aj ako praktickejšiu a konzervatívnejšiu alternatívu k Toyote C-HR, s ktorou zdieľa aj podlahovú plošinu GA-C a nie je výrazne drahšia. Rozmermi karosérie má k nej totiž najbližšie. Rázvor osí kolies majú tieto dva modely zhodný, a to 2640 mm. Corolla Cross je však o 7 cm dlhšia, čo sa prejavilo na výraznejších previsoch. Naopak, oproti RAV4 má Corolla Cross o 14 cm kratšiu karosériu a o 5 cm skromnejší rázvor. „Ravka“ stojí na odlišnej platforme GA-K.

Corolla Cross využíva kratšiu verziu platformy GA-C s rázvorom 2640 mm, rovnako ako Corolla hatchback alebo C-HR. Kombík TS síce má rázvor dlhší, ale najpriestrannejšou karosárskou verziou je práve Crosska.

Dizajn je vecou vkusu, no na Corolle Cross badať typicky ázijské rysy a celkovo konzervatívnejší charakter. Japonská dizajnová škola sa „prezradila“ aj na vzhľadovej podobnosti s najnovším Suzuki S-Cross. Autá majú podobné dizajnové prvky aj siluetu karosérie.

Corolla Cross je nositeľkou 5. generácie hybridného pohonu, ktorý samozrejme s malým oneskorením v roku 2023 dostanú aj štandardné verzie Corolly. Michal si už rozdiely medzi 3., 4. a 5. generáciou hybridu Toyoty vyskúšal a najnovšia evolúcia zapracovala hlavne na lepšom akustickom prejave. V predaji je zatiaľ s výkonnejším, dvojlitrovým hybridom s pohonom jednej alebo oboch náprav, no do ponuky má neskôr pribudnúť aj ľudovejšia alternatíva v podobe 1.8 l full-hybridu, pravdepodobne len s pohonom predných kolies.

Palubná doska tvarovo vychádza z klasickej Corolly, no značka čosi ušetrila na materiáloch. Vrchná časť je z tvrdého plastu (v Corolle je mäkčená) a podobne sú na tom aj vnútorné obklady zadných dverí. Oproti štandardnej Corolle tak kabína pôsobí o čosi lačnejším dojmom. Ako je už u Toyoty zvykom, predné sedadlá sú po všetkých stránkach zlatým štandardom. Dobre držia telo a sú aj pohodlné.

O pohon kolies sa stará spaľovací motor s objemom 2.0 l a dvojica elektromotorov. Atmosférické benzínové srdce pracuje v Atkinsonovom cykle, s vysokým kompresným pomerom a pýši sa rekordnou tepelnou účinnosťou s hodnotou 41 %. Má výkon 112 kW (152 k) a krútiaci moment 190 Nm. Motor má duálne vstrekovanie paliva, teda priame do valcov aj nepriame do sacieho potrubia. Prispieva to k vysokej spoľahlivosti, keďže sacie ventily obmýva benzín a celkovo je motor menej náchylný na karbonovanie ako pri čisto priamom vstrekovaní paliva. Navyše mu až tak neškodia krátke trasy a neriedi pri nich výrazne motorový olej benzínom. Evolučné vylepšenie spaľováku prichádza s prepracovaným mazaním pre ešte nižšie straty.

Nášľapné prahy pri crossoveroch nemajú praktický zmysel. Sú tu len na efekt, navyše zhoršujú prejazdový uhol v teréne a znižujú svetlú výšku o niekoľko centimetrov. Ja by som si za ne rozhodne nepriplácal...

Pokračujte na ďalšej stránke testu.