Kia 1140x190 3
Thumb toyota sera 53 Thumb toyota sera 13 Thumb toyota sera 6 Thumb toyota sera 16 Thumb toyota sera 19 Thumb toyota sera 28 02be014f0bc208b6 Kia 1024x597 3 Thumb toyota sera 40 Thumb toyota sera 75 008e000003da02ee  1 Thumb toyota sera 463 Thumb toyota sera in der toyota collection quelle toyota harald Thumb toyotaseratmc 1 Thumb toyotaseratmc 2 Kia 1024x597 3 Thumb toyotaseratmc 3 Thumb toyotaseratmc 4 Thumb toyotaseratmc 9

Toyota Sera: Maličké kupé, ktorým sa inšpiroval aj McLaren F1!

Na vlne úspechov japonského automobilového priemyslu v 80. a 90. rokoch navrhla Toyota skutočné umelecký skvost na kolesách – športové auto Sera. Malé auto so siluetou kupé vynikalo takmer úplne presklenou kabínou a futuristickými – nahor vyklápacími dverami v tvare krídel.  Sera sa vyrábala v rokoch 1990 až 1995 a bola dostupná iba v Japonsku.

Štvormiestny športiak s takmer kompletne presklenou kabínou a vyklápacími dverami pripomínajúcimi motýlie krídla patrí medzi najzaujímavejšie autá značky Toyota – pripomína vesmírnu stíhačku zo vzdialenej galaxie. Malé trojdverové auto, konštrukčne príbuzné Toyote Starlet, dostalo meno spojené s budúcnosťou – sera znamená vo francúzštine „bude“. A aj keď sa Toyota Sera predávala iba v Japonsku, čiže s volantom na pravej strane, a jej výroba bola obmedzená na približne 16 000 áut, niekoľko exemplárov možno nájsť aj v Európe a USA. Jeden z nich zelenej farby je aj ozdobou kolekcie výstavy v sídle Toyota Germany v Kolíne nad Rýnom.

Inšpirácia pre McLaren F1

Toyota Sera sa stala inšpiráciou pre mnohé neskôr vyrobené vozidlá. Auto je vernou interpretáciou konceptu AXV-II, ktorý potešil verejnosť na autosalóne v Tokiu v roku 1987. Hlavný inžinier Kaneko Mikio a dizajnér karosérie Yao Hiroyuki zaviedli do modelu Sera množstvo špičkových technológií a štýlových riešení, ktoré neskôr skopírovali iní výrobcovia. Najznámejším príkladom je McLaren F1, ktorý dostal dvere v tvare motýlích krídel  v štýle Toyota Sera. To, že sa superšport inśpiroval práve Toyotou Sera, netajil ani dizajnér značky Gordon Murray.

Za svoj úžasný dizajn získala Sera v roku 1991 ocenenie Car Design Award Torino-Piemonte. Zdvíhacie krídelká nielen výborne vyzerali, ale zároveň poskytovali ľahký prístup do športového interiéru a po otvorení zaberali navyše iba 43 cm, čo uľahčilo nastupovanie do auta na stiesnenom parkovisku. Gordon Murray, šéfdizajnér legendárneho McLarenu F1, sám priznal, že sa pri navrhovaní najrýchlejšieho auta sveta v 90. rokoch inšpiroval malou športovou Toyotou.

Superľahká

Napriek veľkým skleneným tabuliam siahajúcim až po strechu a plne presklenej zadnej rovine kabíny je Toyota Sera mimoriadne ľahká – vďaka inovatívnym konštrukčným technikám váži iba 890 kg. Auto je 3,86 m dlhé a 1,65 m široké a dosahuje výšku len 1,27 m, čo je približne výška priemerného prváka.

Pod kapotu sa dostal štvorvalcový 16-ventilový motor 1,5 5E-FHE  s výkonom 81 kW (110 k), ktorý spájal dynamiku s efektivitou a nízkoz spotrebou paliva. Sera zaujala aj možnosťami výbavy, ktoré boli v tom čase pre malé športové autá novinkou. Išlo o audiosystém s digitálnym zvukovým procesorom a desiatimi reproduktormi, telefón s faxom a systém vzduchového filtra CleanAce, ktorý neutralizoval pach cigariet.

Nekompromisná povaha tohto vizionárskeho fastbacku odzrkadľovala rýchly ekonomický rast, s akým Japonsko vstúpilo do 90. rokov dvadsiatehostoročia. Tempo prvej fázy objednávok Sera prekonalo všetky očakávania, pričom tri štvrtiny z celkového počtu zákazníkom dodali už do roku 1991. Potom sa však japonská ekonomika dostala do krízy a Toyota Sera nedokázala využiť svoj potenciálnapriek dvom následným výrobným fázam (1991 – 1992 a 1992 – 1995), ako aj tomu, že auto dostalo nové farby karosérie a novú bezpečnostnú výbavu, ako napríklad dodatočné vystuženie dverí na ochranu cestujúcich pri bočnom náraze. Svoj ikonický status si však Toyota Sera zachovala dodnes, k čomu prispela jej prítomnosť v konzolových hrách.