Suv bonus electric bannery 1140x190 02
Thumb suzuki vitara full hybrid allgrip 18 Thumb vitara 1.5 hybrid cennik Thumb 2 Thumb 1 Thumb 3

Vitara prichádza s novým motorom 1.5 Dualjet Hybrid. Poznáme ceny na slovenskom trhu

Už aj v slovenskom cenníku nájdete novinku v ponuke motorov pre Vitaru, plne hybridný pohon 1.5 Dualjet Hybrid z vlastnej stajne Suzuki. Dopĺňa mild-hybridnú motorizáciu 1.4 Boosterjet Hybrid, no za vyšší stupeň elektrifikácie si zákazníci výrazne priplatia. Neskôr v priebehu roka 2022 by ho mal dostať aj nový S-Cross.

Bude to stáť za to? Odpovieme vám v redakčnom teste, no ak chcete Vitaru s automatom a zároveň pohonom 4x4, inú možnosť ako plne hybridnú Vitaru už nemáte. Motor 1.4 BoosterJet je so 6-st. automatom dostupný len ako predokolka, verzie s pohonom 4x4 sú v cenníku už len s manuálnou prevodovkou. Nový full-hybrid 1.5 Dualjet Hybrid je štandardne dostupný s robotizovanou 6-st. prevodovkou 6AGS, a to vo verzii s pohonom predných aj všetkých kolies.

Plne hybridná Vitara začína na cene 23900 eur, ale už vo vyššom stupni Premium. Oproti rovnako vybavenej Vitare s motorom 1.4 Boosterjet s automatickou prevodovkou je drahšia o 2000 eur.

Prevodovka AGS je konštrukciou podobná manuálnej prevodovke, radenie a ovládanie spojky však prebieha automaticky. Z minulosti vieme, že tento typ prevodovky nebol z užívateľského hľadiska najpríjemnejší. No nezabúdajme, že súčasťou tohto pohonu je elektromotor, ktorý má "vykrývať" pokles krútiaceho momentu behom zmeny prevodových stupňov a prevodovka by tak nemala šklbať ako pri nasadení s čisto spaľovacími motorizáciami. 

Oproti dobre známej a jedinej motorizácii 1.4 BoosterJet (48V mild-hybrid) je 1.5 Hybrid "nadstavbou" s väčšou porciou elektrifikácie. Ide o full-hybrid, resp. plne hybridný samodobíjací pohon, aký všeobecne poznáme napr. z Toyoty. Ešte donedávna sa šepkalo, že Suzuki preberie kompletné technické riešenie práve od Toyoty, keďže s ňou udržiava strategické a technické partnerstvo. No nakoniec to tak nie je. Suzuki prináša vlastný pohľad na full-hybridnú techniku a využíva svoj motor. 

Základom je atmosférické benzínové štvorvalcové srdce s objemom 1.5 l a kódovým označením K15C. Tento motor poznáte napr. zo Suzuki Jimny. Samotný spaľovací motor vyvinie 75 kW (102 k) pri 6000 ot/min a 138 Nm pri 4400 ot/min. Využíva nepriame viacbodové vstrekovanie paliva a vysoký kompresný pomer 13,0:1. Sekunduje mu trakčný elektromotor s výkonom 24,6 kW (33 k) a krútiacim momentom 60 Nm. To sú na pomery elektromotorov vo full-hybridoch skromné hodnoty, Toyota vo svojom hybride 1.5 Dynamic Force využíva napr. až 59 kW (80 k) elektrický motor.

To však neznamená, že Suzuki svoj hybrid "odfláklo". Dôležité je, ako bude celok zladený a ako bude fungovať v praxi. Slabší elektromotor však nebude vedieť pri potrebe razantnejšej akcelerácie v meste utiahnuť auto sám a častejšie sa k nemu bude pripájať spaľovací motor. Elektromotor bude čerpať energiu z 0,84 kWh akumulátora a celkový systémový výkon je 85 kW (115 k), čo je totožná hodnota ako pri vyššie uvedenom hybride Toyota.

Oproti motoru 1.4 Boosterjet však nový hybrid 1.5 Dualjet Hybrid ťahá za kratší koniec. Zrýchlenie z 0-100 km/h trvá 12,7 s pri verzii s pohonom predných kolies a 13,5 s pri štvorkolke Allgrip. 1.4 Boosterjet zrýchľuje na stovku o viac ako tri sekundy skôr (9,5 s a 10,2 s). Kombinovaná spotreba nového hybridu je na úrovni 5,3 - 6,1 l/100 km WLTP. Kompletný cenník vrátane technických údajov nájdete tu: 

Suzuki Vitara 2022 CENNÍK