Tonale 1140x190
Thumb 01 volvo fl electric Thumb 03 volvo fl electric Thumb 04 volvo fl electric elektromotor Thumb 02 volvo fl electric Thumb 05 volvo fl electric nabi jaci  syste m ccs Thumb 06 volvo fl electric

Volvo FL Electric

Spoločnosť Volvo Trucks predstavuje svoje prvé plne elektrické nákladné vozidlo – model FL Electric pre mestskú distribúciu tovarov, zvoz komunálneho odpadu a ďalšie využitie. Predaj a sériová výroba nového modelu začne v Európe na budúci rok.

„Sme nesmierne hrdí, že môžeme predstaviť prvú konfiguráciu z plne elektricky poháňaných nákladných vozidiel Volvo pripravenú na bežnú premávku. Tento model umožňuje mestám, ktoré sa usilujú o udržateľný rozvoj, využívať výhody elektrifikovanej nákladnej dopravy,“ povedal k novému produktu Claes Nilsson, prezident spoločnosti Volvo Trucks. 

Elektrické nákladné vozidlá bez emisií pri prevádzke možno použiť v krytých termináloch a ekologických zónach. Ich nízka úroveň hluku tiež umožňuje vykonávať viac práce v noci a tým znížiť zaťažovanie cestnej premávky počas dňa. Záujem o elektrické nákladné vozidlá na trhu je výrazný a mnoho potenciálnych zákazníkov má otázky týkajúce sa príležitostí, ktoré táto nová technológia prináša, resp. ako môže ovplyvniť ich prácu. 

„Aby bol prechod bezpečný a plynulý, budeme ponúkať komplexné riešenie založené na individuálnych potrebách každého zákazníka s ohľadom na jazdné cykly, prepravnú kapacitu, dobu prevádzky, dojazd a iné parametre. Takéto riešenie môže zahŕňať všetko – od analýzy trasy a optimalizácie akumulátorov až po servis a financovanie. Spoločnosť Volvo Trucks úzko spolupracuje s niekoľkými dodávateľmi nabíjacích zariadení. Ako vždy je naším cieľom ponúkať zákazníkom vysokú mieru prevádzkyschopnosti a produktivity,“ hovorí Jonas Odermalm, vedúci produktovej stratégie Volvo FL a Volvo FE v spoločnosti Volvo Trucks. 

Volvo Trucks zdieľa skúsenosti z oblasti elektrifikovaných dopravných riešení v skupine Volvo Group, napríklad sesterská spoločnosť Volvo Buses predala od roku 2010 viac ako 4000 elektrifikovaných autobusov. Technológia používaná na pohon a akumulovanie energie vo vozidle Volvo FL Electric sa od začiatku dôkladne otestovala v praxi a podporuje ju rozsiahla sieť pre predaj, servis a náhradné dielce. 

„Z vlastnej skúsenosti vieme, že ak má dôjsť k rozsiahlej elektrifikácii, je veľmi dôležité, aby mestá, dodávatelia energie a výrobcovia vozidiel spolupracovali. Vďaka atraktívnym výhodám, dohodnutým štandardom, dlhodobej stratégií mestského plánovania a expanzii infraštruktúry nabíjacích staníc je možné tento proces významne urýchliť,“ vysvetľuje Jonas Odermalm. Spoločnosť Volvo Trucks je presvedčená, že k elektrifikácii tohto odvetvia dopravy je nutné pristupovať komplexne, aby bolo možné riešiť stále nové úlohy, ako je výroba elektrickej energie a akumulátorov. 

„Aby sme napríklad zabezpečili, že suroviny na výrobu akumulátorov sa získavajú zodpovedným spôsobom, Volvo Group spolupracuje so sieťou Drive Sustainably, ktorá má zvláštne oddelenie monitorujúce túto problematiku. Spoločnosť Volvo Group sa tiež zapája do rôznych projektov, ktoré zabezpečujú následné využitie vyradených akumulátorov z ťažkých elektrických vozidiel na uskladnenie energie. Ešte neboli vyriešené všetky otázky ohľadne zaobchádzania s batériami, ale v rámci skupiny a spoločne s ostatnými partnermi aktívne pracujeme na vývoji a vytváraní potrebných riešení,“ dopĺňa Jonas Odermalm. 

Prvé nákladné vozidlá v produktovom rade Volvo FL Electric v týchto dňoch zaradili do bežnej prevádzky u zákazníkov v Göteborgu, sídle spoločnosti Volvo Trucks.

Fakty a čísla:
● Plne elektricky poháňané Volvo FL má celkovú hmotnosť 16 ton. 
● Pohonné ústrojenstvo: elektrický motor (maximálny výkon 185 kW/trvalý výkon 130 kW), dvojstupňová prevodovka, hnací hriadeľ, zadná náprava. Maximálny krútiaci moment elektromotora je 425 Nm, maximálny krútiaci moment zadnej nápravy 16 kNm.
● Akumulovanie energie: 2 až 6 lítium-iónových akumulátorov s celkovou kapacitou od 100 do 300 kWh. 
● Dojazd až 300 km.
● Dobíjanie striedavým prúdom zo siete (22 kW) alebo rýchle dobíjanie jednosmerným prúdom pomocou systému CCS/Combo2 až do 150 kW. 
● Časy dobíjania: z prázdnych na plne nabité akumulátory pri rýchlom nabíjaní 1 – 2 hodiny (jednosmerný prúd), nočné dobíjanie až 10 hodín (striedavý prúd) s maximálnou kapacitou akumulátora 300 kWh.
● Prvé dve vozidlá Volvo FL Electric bude prevádzkovať spoločnosť Renova zaoberajúca sa zberom komunálneho odpadu a dopravná firma TGM.
● Projekt Off Peak City Distribution (mestský rozvoz mimo špičky) robil prieskum dopadu nočného rozvozu tovaru v centre Štokholmu. Ukázalo sa, že pri práci mimo najväčších dopravných špičiek boli nákladné vozidlá schopné vykonať svoje úlohy za tretinu času v porovnaní s dennou prevádzkou.