Vw vypredaj skladov 1140x190
Thumb jvzgkuh processed 640x420 Thumb 24232 large jvzgkuh Thumb 24231 large jm1224no130 Thumb 24230 large gepa full 3306 gepa 24111299006 Thumb 24229 large gepa full 1604 gepa 24111299009 Thumb 24228 large f12012brazil 1350650 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 24227 large f1brasil2012 7407 Thumb 24226 large f1 hamilton Thumb 24225 large 120068 bra Thumb 24224 large 120063 bra

F1: Dráma vyvrcholí dnes večer

O titule majstra sveta v pretekoch monopostov formuly 1 sa rozhodne dnes večer. Šancu naň majú 2 jazdci: šampión posledných dvoch sezón – 25-ročný Nemec Sebastian Vettel z tímu Red Bull (v doterajšom priebehu majstrovstiev nazbieral 273 bodov) a 31-ročný Španiel Fernando Alonso z tímu Ferrari (na konte má 260 bodov).

Po sobotňajšom kvalifikačnom tréningu má lepšie karty Vettel. Obhájca titulu síce v poradí už siedmu najlepšiu štartovaciu pozíciu tejto sezóny prepásol, ale tak ako v 3 voľných tréningoch aj v rozhodujúcej kvalifikácii bol rýchlejší než Alonso. Z prvých 2 miest vyštartujú do Veľkej ceny Brazílie na okruhu Sao Paulo piloti stajne McLaren. Prvú priečku si časom 1:12.458 vybojoval Lewis Hamilton. Jeho tímový kolega Jenson Button získal časom 1:12.513 druhú najvýhodnejšiu pozíciu.

Z ďalšieho radu vyštartujú jazdci stajne Red Bull – Mark Webber (1:12.581) a Vettel (1:12:760). Druhý favorit Alonso obsadil v kvalifikácii až 8. miesto. Ak by sa Španielovi podarilo zvíťaziť, Nemcovi by k tretiemu majstrovskému titulu v rade stačila aj štvrtá priečka v cieli. V hodnotení konštruktérov budú o druhé miesto a s ním spojené miliónové finančné odmeny súperiť tímy Ferrari a McLaren. Majstrovský titul si v tejto kategórii už predčasne zabezpečil Red Bull.

Legenda F1 – Rakúšan Niki Lauda – je naladený optimisticky: „Vettel musí jazdiť takticky. Nič nesmie zlyhať. Vieme, že Sebastian vždy dobre štartuje, toho sa teda neobávam.“ „Bude to veľmi ťažké, ale všetko je ešte možné. Túto sezónu sme už viackrát ukázali, že v pretekoch dokážeme byť lepší než v kvalifikácii,“ reagovala stajňa Ferrari na sobotňajšie výsledky. Expert Švajčiar Marc Surer považuje tréning za etapové víťazstvo pre Vettela. Lebo: „čím viacej rýchlych áut bude pred Alonsom, o to lepšie pre Vettela. On napokon k  získaniu titulu nemusí ani za každú cenu zvíťaziť“.

Vo Ferrari si mysleli, že dažď pred kvalifikáciou a nevyschnutá vozovka budú ich výhodou. Lenže Alonso bol v prvej kvalifikačnej jazde až desiaty, v druhej deviaty, v tretej ôsmy a pôsobil menej sebaisto ako vo voľnom piatkovom tréningu. K najlepšej štartovacej pozícii mu chýbalo 0,795 s.

Lenže ani tá nebude v nedeľu zárukou víťazstva. Meteorológovia totiž predpovedajú zlé počasie. „Preteky sa asi uskutočnia v ťažkých podmienkach, bude to teda zrejme veľká lotéria. Máme však veľmi dobrú východiskovú pozíciu a pokúsime sa z nej vyťažiť čo najviac. Postaráme sa o prvotriedny výsledok,” povedal o nedeľnom finále Lewis Hamilton.

O veľké prekvapenie kvalifikácie sa postaral Nico Hulkenberg zo stajne Force India. Krátky čas figuroval totiž na čele priebežného hodnotenia a spomenul si na svoju najlepšiu štartovaciu pozíciu na tomto okruhu spred 2 rokov. Nakoniec však klesol a na trať Veľkej ceny Brazílie vyštartuje zo 7. miesta.

Michael Schumacher prehral aj posledný tímový duel svojej kariéry. Jeho stajňový kolega Nico Rosberg sa totiž o pol sekundy kratším časom prebojovaj do prvej desiatky štartujúcich zatiaľ čo on obsadil až 14. priečku. 43-ročný Nemec sa však spolieha na počasie: „Príliš sme boli pripravení na mokré podmienky. Nevyšlo nám to“.

Prvé 3 miesta v druhej desiatke štartujúcich obsadili Paul di Resta (Force India), lokálny matador Bruno Senna (Williams) a Sergio Perez (Sauber).

Priamy prenos z pretekov začína o 16:00 hod na STV2, na českej televíznej stanici Nova o 16:30 hod. a rakúska ORF1 štartuje finále o 16:55 hod.