Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb pri c2 a6 c3 bcklad ries c2 a6 c3 aeenia s linkami Thumb volvo fh test interior2 650x487 Thumb volvo fh test detial 2 650x487 Thumb volvo fh test detial4 433x650 Thumb volvo fh test detial 3 650x473 Thumb volvo fh test detail 1 487x650 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb volvo fh test do plo c2 a6 c3 a9s c2 a6 c3 aeky2 650x540 Thumb 62864 large volvo fh test vstupny c2 a6 c3 bc2ttt Thumb 62863 large volvo fhvstupny c2 a6 c3 bc novy c2 a6 c3 bc Thumb 62862 large volvo fh vstupny c2 a6 c3 bc1 Thumb 62861 large volvo fh test vstupny c2 a6 c3 bc2 Thumb 62860 large volvo fh test interior2 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 62859 large volvo fh test do plo c2 a6 c3 a9s c2 a6 c3 aeky2 Thumb 62858 large volvo fh test detial4 Thumb 62857 large volvo fh test detial 3 Thumb 62856 large volvo fh test detial 2 Thumb 62855 large volvo fh test detail 1 Thumb 62854 large volvo fh test centra c2 a6 c3 bclne foto k detailom Thumb 62853 large volvo fh test 5 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 62852 large pri c2 a6 c3 bcklad ries c2 a6 c3 aeenia s linkami

Volvo FH 42T 500 MED EE V: Ľahko a s pasiou

Stačí jedna celodenná šichta s novým Volvom FH a bude vám jasné, prečo získalo titul Truck of the Year 2014.

Viem, že truck má byť v prvom rade efektívny a zarábať peniaze, neodpustím si však parafrázovať zopár myšlienok na margo dizajnu. Napríklad, že Volvo FH vyzerá ako v pohybe aj vtedy, keď stojí. To je fakt. Dynamický dojem vytvárajú línie a krivky jednotlivých častí kabíny. Všimnite si hoci len lemovanie blatníka – no nie je efektný ten nepravidelný oblúk zalomený smerom dopredu i dozadu? Pôsobivým prvkom je i výrazný prelis, ktorý sa tiahne od reflektorov šikmo cez dvere a stráca sa až v bočnom spojleri kabíny. K dynamickému dojmu tiež prispieva výrazný tvar hlavných svetiel a originálne riešenie denného svietenia.

Kabína, do ktorej som nastúpil, bola typu Globetrotter HSLP, čiže stredne veľká s dvoma lôžkami. Ergonomickejšie pracovisko, väčšie pohodlie… Konštruktéri dokázali v interiéri vyčarovať ďalší 1 m3, z toho 300 dm³ pripadá na nové, resp. zväčšené odkladacie priestory. S vnútornou výškou 203 cm (196 cm nad krytom motora) poskytne komfortný životný priestor pre drvivú väčšinu truckerov. Veľké hladké plochy prístrojovej dosky, ktorá sa tiahne cez celú šírku kabíny, sa podieľajú na pocite vzdušnosti. Okná sú v porovnaní s predchádzajúcim modelom Volvo FH o 8 percent väčšie – majú nižšie spodný okraj, aby vodič lepšie videl objekty blízko vozidla. Netvrdím, že tých 8 % som si ihneď všimol. Zato štíhle ramienka spätných zrkadiel udrú do očí okamžite – vďaka nim je o 25 % lepší priamy výhľad z kabíny.

Volvo FH_test_Interior2

Priestranná kabína Globetrotter. Interiér so šírkou 2170 mm, dĺžkou 1950 mm a výškou 2030 mm garantuje vysokú úroveň pohodlia pri práci i odpočinku. Dva metre dlhé spodné lôžko má šírku 70 cm, resp. v strednej časti 81,5 cm. Rozmery horného lôžka sú 190 x 70 cm.

Prvotriedna bezpečnosť

Samozrejme, na nové rozmery kabíny sa môžeme pozrieť aj z iného uhla: Keby som nedajbože vážne havaroval, väčší interiér znamená, že i priestor na prežitie pre vodiča je väčší. K vylepšeniam patrí veľké strešné okno (50 x 70 cm), ktoré sa dá použiť ako núdzový východ v prípade havárie. V tomto kontexte treba povedať, že Volvo FH má nielen množstvo elektronických systémov aktívnej bezpečnosti, ale i mimoriadne pevnú štruktúru. Zásluhou tisícky počítačom simulovaných nehôd a vďaka desiatkam reálnych nárazových skúšok vyvinuli inžinieri göteborského výrobcu špičkovú kabínu aj z hľadiska pasívnej bezpečnosti. Počas vývoja absolvovali vozidlá vyše 50 rôznych typov crash-testov a ďalších 200 skúšok odolnosti museli vytrpieť jednotlivé komponenty. Mimochodom, najkomplexnejší je plnohodnotný crash- test, pri ktorom kompletný ťahač narazí do pevnej bariéry rýchlosťou 50 km/h. Vtedy sa vyhodnocuje všetko – od poškodení interiérových a exteriérových štruktúr cez zranenia figuríny vodiča až po to, ako náraz ovplyvňuje elektrické systémy. Vysokú mieru pasívnej bezpečnosti potvrdil i drsný tzv. švédsky nárazový test, ktorý obsahuje: Statické zaťaženie zhora na strechu kabíny (17 ton) a úder kyvadla so závažím (1250 kg) do predných stĺpikov.

Pri Volve FH „deštrukčný“ program výrazne prekročil štandardné testovanie nákladných vozidiel. No a keďže teraz sedím za volantom, týka sa to veľmi konkrétne aj mňa – a ďakujem vývojovému tímu, že sa postaral o moju maximálnu bezpečnosť keby sa niečo stalo. Ale nestalo sa nič, na auto som dával pozor ako na vlastné, pričom mi výdatne sekundoval Jozef Ivanič, školiteľ vodičov Volvo Truck Slovak (na snímke).

Volvo FH_test_detial_2

Kokpit ako v lietadle: Množstva tlačidiel na multifunkčnom volante by sa človek pri prvom kontakte až zľakol! Všetko má však logiku a po 200 kilometroch sa skamarátite so všetkými najpoužívanejšími funkciami. Informácie na prístrojoch, resp. displejoch sú veľmi dobre čitateľné a v zornom poli, takže za bežných okolností nemusíte spustiť oči z vozovky, aby ste registrovali najdôležitejšie údaje.

Komfortne a precízne

Možnosti nájsť si ideálnu pozíciu za volantom sa priblížili k dokonalosti. Nastaviť sa dá vzdialenosť i výška sedadla (pre nohy je o 4 cm viac miesta), tuhosť odpruženia, potom si ešte môžem pohnúť dopredu alebo dozadu iba sedák a upraviť jeho sklon, upravím uhol dvojdielneho operadla a tuhosť bedrovej opierky. Super. Nuž a nový systém nastavovania volantu zväčšil rozsah vertikálneho pohybu stĺpika o ďalších 20 stupňov.

OK. Môžeme vyraziť. Je 19. novembra 2013, na autostráde fúka protivietor, v nárazoch rýchlosťou až 50 km/h. Pocítim to na spotrebe paliva. Súprava však pekne drží stopu. Optimalizácia geometrie, prepracovaná konštrukcia predného a zadného odpruženia, účinnejšie stabilizátory kabíny. Výsledok týchto úprav? Lepšia smerová stabilita a výborná odozva ovládania: Všetky pohyby vozidla vodič vďaka presnému a citlivému riadeniu okamžite zaregistruje na volante. Nové FH má v kritických situáciách o 50 % vyššiu stabilitu proti prevráteniu v porovnaní s predchádzajúcim modelom. Prirodzene, takýto pocit istoty prispieva k pohode pri práci. Veď čím lepšie vozidlo máte, tým menej sa pri šoférovaní unavíte.

Volvo FH_test_detial4

Popri nastavení vzdialenosti a výšky volantu sa dá separátne upraviť ešte aj uhol sklonu venca.

Na diaľnici maximálne vyžívam tempomat a sledujem, ako spolupracuje so systémom I-Roll, ktorý v klesaniach odpojí motor od prevodovky a vtedy kamión roluje zadarmo. V duchu sloganu „Každá kvapka sa počíta.“

Keď ťahá i brzdí 500 koní

Na test som si vybral trasu z Volvo Truck Centra Senec po diaľnici do Bytče, odtiaľ smer Makov a ďalej na Moravu až hore po Bumbálku. Myslím si, že pre kamióny je to jeden z najnáročnejších cestných ťahov v našom regióne, v ktorom naložený ťahač s návesom ukáže potenciál pohonného reťazca i brzdovej sústavy. Zhodou okolností je to Jozefova domáca pôda. „Jazdievam sem pravidelne so zákazníkmi merať spotrebu a pilovať techniku efektívnej jazdy,“ vraví. „Od kruhového objazdu v Bytči na Bílú Bumbálku je to 48 km, kľúčový úsek sa začína v dedine Kolárovice. Odtiaľ sa ide väčšinou už len do kopca. Ale veď uvidíš.“ Osobným autom som tadiaľ zopárkrát išiel a videl som, ako sa kamióny dychčiac šplhajú hore. Mámim nejaké rady, ako vyjsť s čo najlepšou spotrebou.

Volvo FH_test_detial_3

Po pravej ruke má vodič na dosah spínače uzávierky diferenciálu, protipreklzového systému TCS, asistenta rozbiehania do kopca, aktivovania kontroly jazdného pruhu, vetrania a klimatizácie… uprostred je ovládač elektrickej parkovacej brzdy.

„Chronickým zlozvykom vodičov je, že hore kopcom jazdia rýchlejšie než dolu kopcom, alebo po rovine. Pri zaradenom najvyššom prevodovom stupni sa spotreba pohybuje od 77 do 86 litrov. Pri podradení o jeden prevodový stupeň okamžitá spotreba vyskočí na 120 litrov… Pri I-Shifte máš tri možnosti. Buď si zvolíš výkonový režim a hore bude spotreba 68 l/ 100 km. V automatickom režime – vozidlo pracuje samé – urobí spotrebu 65 l/100 km. Ak prepneš na manuálne preraďovanie – zamkneš rýchlosť – a budeš držať motor v optimálnych otáčkach 950 až 1250, spravíš to za 63 l/100 km.“ Jasné, že si dám poradiť. Keď sa cesta začne dvíhať a skrúcať do serpentín, prejdem na M, na páke ovládača I-Shiftu palcom naťukám 10. prevodový stupeň a na ňom vyjdem tempom 50 – 60 km/ h až na vrchol stúpania. Premávka nebola hustá a pomalá dymiaca tatrovka včas uhla na lesnú cestu. Krútiaci moment pri nízkych otáčkach motora je naozaj pozoruhodný. V klesaní od hotela Makov dobehneme ťahač s návesom, ktorý má očividne problémy s brzdami, a tak sa za ním vlečieme zo 2 kilometre. Aspoň opáčim, ako pracuje motorová brzda.

Na parkovisku Bumbálka dáme 5-minútovú pauzu, otáčam súpravu a frčíme dolu briežkom naspäť do Senca. Teraz bude motorová brzda v permanencii – cesta miestami klesá hodne strmo, zákruty sú prudké a aj premávka je celkom rušná. Bezpečné tempo 24-tonovej súpravy korigujem páčkou vpravo pod volantom, ktorou sa ovláda VEB+ (Volvo Engine Brake), na rovných úsekoch nechám kamión rolovať a potom zase spomalím motorovou brzdou. V celom klesaní som na brzdový pedál šliapol iba trikrát… Okrem automatického režimu má VEB+ tri stupne účinnosti. Podľa zaradeného prevodového stupňa pracuje v rozsahu otáčok 1000 – 2200 min-1, najúčinnejšie v rozmedzí 1800 až 2200 otáčok. V talóne však mám ešte aj štvrtú možnosť – tlačidlo na páčke VEB+, ktoré spustí brzdiaci program – ten si sám zvýši otáčky motora a začne tak intenzívne spomaľovať, až vás zotrvačná sila sotí do bezpečnostných pásov. Brzdiaci účinok je vtedy 500 koní pri 2300 otáčkach! Ale nemusel som ho použiť. Samozrejme, že cesta bola suchá, za mokra potenciál motorovej brzdy radšej neskúšam.

Volvo FH_test_detail_1

Nové riešenie spätných zrkadiel, ktoré sú umiestnené na štíhlych ramenách, zmenšilo „mŕtvy uhol“. Využiteľná plocha okna sa zväčšila o 17 percent.

V doline niečo zjeme a za Púchovom si za volant sadá Jozef, ja si už musím dať povinnú prestávku. Truck bol vybavený informačným systémom Dynafleet, takže v cieli dostanem „vysvedčenie“: Horedolu sme prešli 387 km priemernou rýchlosťou 69,26 km a s priemernou spotrebou 27,97 l/100 km. Pre mňa je však najdôležitejší poznatok, že s novým Volvom FH sa jazdí ľahko a s pasiou. A je jedno, s akým motorom a či Euro V, EEV alebo Euro VI.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Technické parametre vozidla

Motor radový 6-valcový vznetový so zdvihovým objemom 12,8 litra, systém vstrekovacích jednotiek, výkon 375 kW/500 k pri otáčkach 1400 – 1900 min-1, najväčší krútiaci moment 2500 Nm v rozsahu otáčok 1050 – 1400 min-1. Automatizovaná 12-stupňová prevodovka Volvo I-Shift AT2612D s programom preraďovania pre diaľkovú dopravu. Jednoduchá poháňaná náprava, stály prevod 2,64. Odpruženie vpredu listovými pružinami, vzadu vzduchové, maximálne zaťaženie prednej/zadnej nápravy 7500/11.500 kg. Rázvor 3800 mm, objem palivových nádrží 530 + 750 litrov, objem nádrže na AdBlue 90 l. Elektronicky riadený brzdový systém, kotúčové brzdy na prednej i zadnej náprave. Maximálny výkon motorovej brzdy vo verzii VEB+ (voliteľná výbava) 375 kW pri otáčkach 2300 min-1.

Advertisement