Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb realny dojazd elektromobilov v zime test Thumb aky je relany dojazd elektromobilov autozurnal.com

Aký je reálny dojazd elektromobilov v zime? Nóri otestovali 20 modelov

Kapacita batérii elektromobilov pri najnovších modeloch stúpla a s ňou aj reálny dojazd. My sme si v niekoľkých testoch overili, že elektrické autá dokážu prejsť toľko kilometrov, koľko podľa WLTP sľubujú. Ako sa však prejaví chladnejšie počasie na dojazde 20 rôznych modelov elektromobilov? To otestovala nórska automobilová federácia NAF.

Do testu prizvali dvadsať najpredávanejších elektromobilov na tamojšom trhu, počnúc Škodou Citigoe až po Teslu Model S. Keďže udávaná spotreba energie a zároveň dojazd podľa normy WLTP odpovedá realite pri teplom počasí a neberie do úvahy nižšie teploty, tento test môže byť dobrou nápovedou toho, o koľko klesne reálny dojazd elektromobilu aj v našich zimných podmienkach.

Odporúčame:

Koľko z kapacity batérie strácajú elektromobily ročne?

Testovanie prebiehalo pri teplotách od - 6° C po 3° C. Testovacia trasa obsahovala okresné cesty, mestá, obce a taktiež diaľnice. Rýchlosť sa pohybovala od 60 km/h do 110 km/h. Všetky elektromobily absolvovali minimálne jeden horský prechod, tie s najdlhším dojazdom ho zvládli dokonca dvakrát. Jazdili v Eco režimoch, teplota v interiéri bola 21° C a mali zapnuté vyhrievanie sedadiel na najnižšom stupni.

Pre objektivitu ešte treba pripomenúť, že konkrétna výbava elektromobilov predávaných v Nórsku sa môže líšiť od tých, ktoré putujú na trhy krajín s miernejším podnebím. Ako uvádza NAF, niektoré autá sa v Nórsku predávajú so zimnou výbavou, ktorá zahŕňa tepelné čerpadlo, tepelne izolovanú batériu alebo predvýhrev. Posledne menovanú funkciu v teste nepoužívali, no ostatné môžu výsledky ovplyvniť.

Odporúčame:

Aký ojazdený elektromobil kúpiť? (Prehľad 1. časť)

Ako to teda dopadlo? Priemerná odchýlka od udávaného dojazdu podľa WLTP bola 18,5 %. Najbližšie sa k udávanému dojazdu priblížil Hyundai Kona Electric, ktorý prešiel len o 9 % menej ako udáva výrobca. NAF zároveň oceňuje pomer medzi cenou a slušným dojazdom. Naopak, Opel Ampera-e zvládla iba 70 % udávaného dojazdu. Navyše je drahá. Tesla Model S síce v absolútnych číslach prešla najviac kilometrov, no sľubovaný dojazd splnila len na 74 %, čo znamená druhý najväčší pokles. Kompletnú tabuľku s výsledkami si pozrite na druhej stránke článku.

Zaujímavé praktické postrehy

Okrem reálneho dojazdu sa pozreli aj rýchlonabíjanie alebo na situáciu, kedy dojazd klesne na niekoľko posledných kilometrov. Pri rýchlonabíjaní platí, čím je chladnejšie (alebo batéria nie je zahriata), tým je nabíjanie pomalšie. Zároveň niektorým modelom trvá, kým sa dostanú na udávaný výkon rýchlonabíjania. ten sa potom postupne s blížiacim sa nabitím k 80 % kapacity batérie znižuje. 

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia elektromobily pri blížiacom sa úplnom vybití batérii náhle nezastavia. Aj po prvom upozornení si mnohé autá zachovali ponúkaný výkon a taktiež fungovali aj komfortné spotrebiče. Pri posledných dostupnýcjh kilometroch zažili testovací jazdci náhle zníženie výkonu a pri niektorých autách automatické vypnutie kúrenia, autá však jazdili ďalej. 

Zaujímavosťou je tiež správanie elektromobilov po úplnom vybití batérie. Dôležitá informácia hlavne pre tých, ktorí ostanú visieť niekoľko stoviek metrov od domu alebo od dostupnej nabíjacej stanice. NAF zistil, že stačí elektromobil "vypnúť" a nechať ho chvíľu (do 30 min) "oddýchnuť". Po opätovnom štarte by ste mali prejsť ešte niekoľko ďalších kilometrov. Pokračujte na ďalšej stránke článku.