Suv bonus suv bannery 1140x190 02
Thumb aston martin dbx a1 Thumb aston martin dbxa Thumb aston martin dbx a Thumb aston martin dbx a1 Thumb aston martin dbxd Thumb aston martin dbxb Thumb aston martin dbxint Thumb aston martin dbxj Thumb aston martin dbxg Thumb aston martin dbxf

Aston Martin uvažuje o továrni v Macedónsku

Chcel by v nej vyrábať nový model športovo-úžitkového vozidla, ktoré vyvinie z konceptu DBX predstaveného na minuloročnom autosalóne v Ženeve.

Aston Martin mal pôvodne na zozname 19 potenciálnych lokalít po celom svete. Do užšieho výberu sa dostali 2 nekonkretizované miesta vo Veľkej Británii, jedno v americkom štáte Alabama a jedno na Strednom východe. V posledných týždňoch minulého roka však podalo upravenú verziu ponuky Macedónsko, ktoré sa tým dostalo späť do hry o túto významnú investíciu. V oblasti zahraničných investícií je doteraz najväčším úspechom tejto balkánskej krajiny závod britskej spoločnosti Johnson Matthey na výrobu katalyzátorov výfukových plynov, ktorý postavili neďaleko hlavného mesta Skopje v roku 2009.

Automobilka Aston Martin, ktorú vlastnia spoločnosti Investindustrial z Talianska a Tejara Capital z Kuvajtu, má o mieste svojho druhého závodu rozhodnúť v priebehu niekoľkých týždňov. Experti spoločnosti IHS Automotive nepredpokladajú, že by sa firma rozhodla pre novú továreň v Macedónsku. Aj preto, že tam neexistuje dostatočná sieť subdodávateľov. Lenže nech sa Aston Martin rozhodne pre ktorúkoľvek krajinu, prvé jeho vozidlo nevyjde z novej automobilky skôr než o 5 rokov. A dovtedy sa môže všeličo zmeniť. Veď aj nám pred 6 mesiacmi predpovedali, že z hry o nový závod Jaguar Land Rover sme už definitívne vypadli...

Aston Martin má zatiaľ jediný výrobný závod v Gaydone, v strednom Anglicku. Jeho produkcia však od finančnej krízy v roku 2008 stále klesá a firma je od roku 2011 stále stratová.  Vďaka plánovanému závodu má jej celková ročná produkcia na prelome desaťročí vzrásť na 15.000 áut.