Kia 1140x190
Thumb auto  na 8 Thumb auto  na 4 Thumb auto  na 1 Thumb auto  na 2 Thumb auto  na 6 Thumb auto  na 5 Thumb auto  na 7 Thumb auto  na 9 Thumb auto  na 10 Thumb auto  na 12 Thumb auto  na 11 Thumb auto  na 13 Thumb auto  na 15 Thumb auto  na 16 Thumb auto  na 17 Thumb auto  na 19 Thumb auto  na 19 1 Thumb auto  na 18 Thumb auto  na 21 Thumb auto  na 22 Thumb auto  na 23 Thumb auto  na 24 Thumb hycan concept m Thumb guangzhou autoshow Thumb auto  na Thumb zeekr 1 2 Thumb zeekr 1 5

Autosalón v čínskom Guangzhou pred otvorením

Brány významnej automobilovej expozície krajiny sa po vyše mesačnom posune otvoria predposledný deň tohto roka.

Toto oznámenie vydali organizátori  až po tom, čo čínska vláda zrušila väčšinu protipandemických opatrení. Výstavu mali pôvodne otvoriť 11. novembra t. r. ale po prepuknutí novej vlny infekcie koronavírusu ju presunuli.

Guangzhou auto show je po autosalóne v Pekingu druhá najvýznamnejšia automobilová výstava krajiny. Obe podujatia sa striedajú v organizácii Autoshow Číny. Tá mala byť tento rok v apríli v Pekingu. Kvôli pandémii ju najprv posunuli a neskôr úplne zrušili.

Na 10-dňovom podujatí v Guangzhou bude vystavovať svoje produkty 800 podnikov. Budú to výrobcovia automobilov a komponentov a technologické spoločnosti, ktoré budú mať k dispozícii 15 výstavných hál. Medzi najexkluzívnejšie automobilové značky budú patriť AMG, Aston Martin, Bentley, Lamborghini, Lotus, Maybach, McLaren, Porsche a Rolls-Royce. Niet pochýb o tom, že obrovský záujem vzbudia desiatky čínskych aj iných ázijských, v zvyšku sveta úplne neznámych značiek, ktoré sa postupne mienia etablovať aj na našom kontinente. Medzi nimi Aiways, BYD, Foxtron, Geely, Hopium, Lucid, MG, NamX, Nio, Ora, VinFast, Wey a ďalšie.

Pre úplnosť dodávam, že druhý najpopulárnejší medzinárodný autosalón krajiny prilákal vlani do svojich pavilónov vyše 900.000 návštevníkov. Guangzhou je hlavným mestom juhovýchodnej čínskej provincie Guangdong, ktorá má vyše 100 miliónov obyvateľov. V jej susedstve ležia Hong Kong a Macao. Na vlaňajšom ročníku podujatia vystavovali 1.050 automobilov, medzi nimi 38 nových modelov. Priemerný vek čínskych kupcov je oveľa nižší než v Nemecku alebo USA. Kľúčovým rozdielom v odbyte áut tejto krajiny je skutočnosť, že väčšina zákazníkov kupuje autá v hotovosti, teda bez bankového financovania alebo lízingu.

Jednou z atrakcií blížiacej sa výstavy má byť spoločný projekt čínskych automobiliek GAC a Nio menom Hycan. Je to rýdzo elektrické stredne veľké MPV, ktoré  bude prvé sériovo vyrábané vozidlo svojho druhu na svete s 800V elektrickou sústavou a batériami, ktoré sa budú dať dobiť na 200 km jazdy za púhych 5 min.