Suv bonus all bannery 1140x190 02
Thumb 1 belgick  arm da k pila 879 truckov daf Thumb 2 belgick  arm da k pila 879 truckov daf Thumb 4 belgick  arm da k pila 879 truckov daf Thumb 5 belgick  arm da k pila 879 truckov daf Thumb 3 belgick  arm da k pila 879 truckov daf

Belgická armáda kúpila 879 truckov DAF

Do roku 2025 dodá DAF Trucks ozbrojeným silám Belgicka takmer 900 vozidiel s pohonom všetkých kolies. Prvé trucky z tohto rozsiahleho kontraktu už boli odovzdané v priestoroch závodu DAF v belgickom meste Westerlo.

Spoločnosť DAF Trucks dodala v decembri belgickej armáde prvú várku z celkového počtu 879 nákladných vozidiel z produktového radu CF Military. Kľúče odovzdával Harald Seidel, prezident spoločnosti DAF Trucks (na snímke vľavo), vozidlá prevzala dvojica generálov – generálmajor Thierry Esser (vpravo) a generálporučík Frédéric Goetynck (uprostred). Oficiálny ceremoniál sa konal v závode na výrobu náprav a kabín DAF vo Westerlo (Belgicko).

Objednávku belgických ozbrojených síl tvorí 636 dvojnápravových truckov s pohonom 4x4 na plnenie všeobecných dopravných úloh a 243 štvornápravových verzií v konfigurácii 8x8 na špecifické účely (sklápače, kontajnerová doprava a práce, pri ktorých sú potrebné žeriavy). Až 40 % vozidiel má obrnené kabíny, ktoré poskytujú posádkam počas vojenských operácií vysokú úroveň ochrany.

V plnom prúde sú prípravy na vyexpedovanie ďalších 150 ťažkých vozidiel (motorizovaná brigáda a pluk špeciálnych operácií, resp. zdravotnícka zložka belgických ozbrojených síl)

Na podvozkoch TATRA

Pri produkcii vojenských truckov holandský DAF úzko spolupracuje s českým výrobcom TATRA TRUCKS: Nezávislé odpruženie, jedinečný podvozok TATRA a centrálny systém hustenia pneumatík zaručujú bezkonkurenčný výkon v teréne a mimoriadne pohodlnú jazdu aj v najnáročnejších podmienkach. Vozidlá poháňa 10,8-litrový motor PACCAR MX-11 (verzie 4x4) alebo 12,9-litrový motor PACCAR MX-13 (verzie 8x8) s výkonom 300 kW/410 k, resp. 340 kW/460 k. Ďalšou výhodou vojenského modelu CF je zredukovaná celková výška vozidla, ktorá nepresahuje štyri metre, a to ani pri preprave kontajnerov dlhých vyše 6 metrov.

Neobrnené kabíny sa vyrábajú kompletne v závode DAF vo Westerlo (na leteckej snímke). Ale aj interiéry najmodernejších chránených kabín, ktoré dodáva TATRA DEFENCE VEHICLES, montujú v belgickom Westerlo. Ovládacie prvky sú rovnaké, čo umožňuje ľahké adaptovanie vodiča z jedného typu vozidla na druhý.

Veľký krok vpred

Belgická ministerka obrany Ludivine Dedonder ku kontraktu povedala: „Dobre rozvinuté logistické a dopravné schopnosti sú pre úspech vojenských operácií nevyhnutné. Zavedenie týchto nových vozidiel je pre ozbrojené sily ďalším veľkým krokom vpred. Sú vhodné na prevádzku v akomkoľvek prostredí a doslova nevyhnutné pre náš vojenský personál, ktorý každodenne riskuje svoje životy pre našu bezpečnosť. Najmenej 40 % týchto vozidiel je obrnených a poskytuje nevyhnutnú ochranu posádok počas nasadenia. V prípade potreby môžu byť zvyšné vozidlá vybavené rovnakým typom opancierovania. Samozrejme, som veľmi rada, že veľká časť výroby sa uskutoční v Belgicku. Spoluprácou s belgickými spoločnosťami smerom k našej strategickej nezávislosti a bezpečnosti nášho vojenského personálu posilňujeme nielen naše ozbrojené sily, ale aj celú krajinu.“