Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb first bentley bentayga rolls off the production line Thumb first bentley bentayga rolls off the production line  2 Thumb first bentley bentayga rolls off the production line  1

Bentley Bentayga už vyrábajú. Prácu získalo aj sto Slovákov

Piatok 27. november 2015 sa do takmer storočnej histórie značky Bentley zapíše veľkými písmenami. Fabriku v britskom meste Crewe totiž opustil prvý sériový model Bentayga.

Výroba prvého exemplára v exkluzívnom antracitovom laku karosérie trvala 130 hodín. V priebehu montáže auto postupne prešlo novou lakovňou i montážnou linkou.

Briti pred štartom produkcie kompletne zmodernizovali svoj výrobný závod. Aj preto investície do modelu Bentayga prekročili jednu miliardu eur. 

"Toto vozidlo je oslavou výroby v Spojenom kráľovstve, a to v tej najlepšej podobe. Nielen, že upevňuje našu oddanosť priemyslu v tejto krajine, ale zároveň vytvára nové pracovné miesta a priťahuje investície," povedal na slávnostnom zhromaždení pred zamestnancami fabriky Wolfgang Dürheimer, generálny riaditeľ Bentley Motors. Stretnutia sa zúčastnil aj britský premiér David Cameron.

Zmienka o Slovensku, ktoré sa významnou mierou podieľa na vzniku exkluzívnej novinky, nepadla. Automobilka ho nespomína ani v oficiálnej tlačovej správe, ktorú vydala pri príležitosti začiatku výroby.

V závode Volkswagen Slovakia neďaleko Bratislavy pritom vyrábajú karosérie a podvozky pre Bentley Bentayga. Lakovanie a finálna montáž následne prebiehajú vo Veľkej Británii, aby sa Bentley mohlo pochváliť nálepkou "made in GB".

Na Slovensku vďaka novému SUV vzniklo sto nových pracovných miest. V britskom Crewe prijali 1500 nových zamestnancov. 

Úplne prvá Bentayga mnoho kilometrov nenajazdí, keďže mieri do továrenského múzea. Dodávky áut zákazníkom začnú v januári budúceho roka.

Doplňme, že vyše päť metrov dlhé športovo-úžitkové vozidlo poháňa dvomi turbami prepĺňaný zážihový dvanásťvalec s usporiadaním do W.

Má objem šesť litrov a produkuje výkon 447 kW (608 k). Na dosiahnutie najvyššieho krútiaceho momentu 900 Nm mu stačí iba 1350 otáčok za minútu. Prevodovka je osemstupňová, automatická a sila motora prúdi na všetky štyri kolesá (medzinápravový diferenciál Torsen).

2422 kilogramov vážiaci mastodont akceleruje z pokoja na 100 km/h za 4,1 sekundy a vyvinie najvyššiu rýchlosť 301 km/h. Bentley sľubuje výborné jazdné vlastnosti nielen na spevnených cestách, ale aj v teréne. Pomáhať si pritom má adaptívnymi tlmičmi a elektronikou, ktorá skúša potlačiť zákony fyziky ako sa len dá. 

Auto má dva elektrické obvody - 12V i 48V.

Cena úzko súvisí s rozsahom výbavy a začína na úrovni 208 000 eur (v Nemecku). Priplatiť si môžete napríklad za zlaté hodinky Breitling s perlami a diamantmi, a to neuveriteľných 150 000 eur.