Kia family 05 2021 1140x190
Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 8 Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 3 Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 1 Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 2 Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 4 Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 5 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 6 Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 7 Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 8 Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 9 Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 11 Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 12 Continental 03 2020 1024x597 contihra Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 13 Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 14 Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 17 Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 15 Thumb bmw m3 a m4 m xdrive autozurnal.com 16

BMW M3 a M4 prichádzajú aj s pohonom M xDrive. O možnosť "zadokolky" však neprídete

Po modeloch BMW M3 a M4 s pohonom zadnej nápravy prichádza do ponuky špičkový pohon všetkých kolies M xDrive. Poznáme ho už z BMW M5 alebo M8. Jeho univerzálnosť spočíva v tom, že v prípade chúťok na puristickú jazdu dokáže úplne vynechať prednú nápravu a správa sa ako zadokolka. V režime 4WD zasa zlepšuje trakciu, stabilitu, zrýchlenie a časy na okruhu.

Nové BMW M3 a M4 prebralo mnoho technických riešení z drahších TOP modelov BMW M5 a M8. Jedným z nich je aj pohon všetkých kolies m xDrive. BMW ho samozrejme na mieru upravilo práve pre nové modely BMW M3 Competition Sedan a BMW M4 Competition Coupé. Značka tvrdí, posúva dynamiku, obratnosť a precíznosť na novú úroveň. Modely prídu na trh v júli 2021 a M xDrive dostupný bude len pre výkonnejšie verzie Competition s automatickou prevodovkou.

Iba pár mesiacov po spustení predaja nových BMW M3 Sedan a BMW M4 Coupé rozširuje divízia BMW M svoju rodinu o ďalšie dva modely. Prvý raz sa do segmentu strednej triedy vysoko výkonných športových vozidiel BMW dostáva možnosť pohonu všetkých kolies M xDrive.  

Výkon 375 kW (510 k) z radového 6-valcového motora prechádza cez 8-stupňovú automatickú prevodovku M Steptronic s radiacim softvérom Drivelogic. Špeciálny pohon všetkých kolies M ho následne rozdeľuje medzi predné a zadné kolesá, aby sa tak za každých okolností zlepšila obratnosť, smerová stabilita, priľnavosť a dynamika na okruhu.

Špeciálne nastavené ovládanie rozdeľovania výkonu systému M xDrive poskytuje alternatívu ku klasickému pohonu zadných kolies. Súčasťou systému pohonu všetkých kolies je aj aktívny M Diferenciál, ktorý podľa aktuálnej potreby plne variabilne rozdeľuje krútiaci moment medzi zadné kolesá. To pomáha prenášať výkon na cestu bez straty výkonu, zvlášť ak vozidlo jazdí na hrane, prípadne má na jednej strane horšiu priľnavosť. Systém M xDrive a aktívny M diferenciál, spolu so zabudovanou M trakčnou kontrolou, spolupracujú so stabilizačným systémom Dynamic Stability Control (DSC) a v každej jazdnej situácii zabezpečujú presné posúdenie aktuálneho stavu. Zámerom je poskytnúť šoférovi väčší zážitok z dynamickej jazdy a pritom výrazne zvýšiť trakciu a smerovú stabilitu.

Prečítajte si tiež:

Športové BMW M3 a M4 sú v predaji už aj na Slovensku. Poznáme ceny

Systém M xDrive využíva rozvodovku s elektronicky ovládanou viaclamelovou spojkou, ktorá rozdeľuje krútiaci moment medzi predné a zadné kolesá. Dodávka oleja do lamelovej spojky prešla úpravou tak, aby udržiavala vysoký výkon mechanizmu rozdeľovania krútiaceho momentu aj počas náročného jazdenia na okruhu. Úlohu prenášať výkon k prednému a zadnému diferenciálu plnia rozvodové hriadele vytvorené špeciálne pre modely BMW M3 Competition Sedan s pohonom M xDrive a BMW M4 Competition Coupé s pohonom M xDrive. Na mieru vznikli aj polosi, ktoré následne prenášajú krútiaci moment z diferenciálov vpredu a vzadu priamo na kolesá. Pohon všetkých kolies posúva viac výkonu na zadné kolesá v klasickom štýle M. Za bežných okolností smeruje výkon na zadné kolesá, predné kolesá vstúpia do hry len vtedy, keď zadné už nedokážu preniesť na vozovku viac výkonu.

Vozidlá BMW M3 Competition Sedan s pohonom M xDrive a BMW M4 Competition Coupé s pohonom M xDrive potrebujú na zrýchlenie zo stoja na rýchlosť 100 km/h iba 3,5 sekundy, čo je o 0,4 sekundy rýchlejšie, ako to dokážu ich súrodenci s pohonom zadných kolies.

Technológiu pohonu všetkých kolies dopĺňa v modeloch BMW M3 Competition Sedan s pohonom M xDrive a BMW M4 Competition Coupé s pohonom M xDrive špeciálne upravená predná náprava typu McPherson ako aj zmenená geometria prednej nápravy a individuálne zvolený prevod riadenia.  

Tri režimy M xDrive 

Systém M xDrive umožňuje vodičovi, aby si vlastnosti a výkon pohonu všetkých kolies upravil podľa svojich aktuálnych preferencií a momentálnej jazdnej situácie. Požadované nastavenie si môže zvoliť priamo z ponuky nastavení špeciálneho ovládacieho systému M, kde sú na výber tri rôzne režimy rozloženia výkonu.

V základnom nastavení 4WD ponúka systém pohonu všetkých kolies maximálnu trakciu a precízne ovládateľné prejavy vozidla, pričom však neustále zachováva preferenciu pohonu zadných kolies. Aktivácia režimu 4WD Sport nasmeruje na zadné kolesá ešte väčšiu porciu výkonu motora a to aj v mimoriadne dynamických jazdných situáciách. Lineárny nástup bočných síl v tomto prípade umožňuje aj prechod do kontrolovaných šmykov. Vodič taktiež môže vypnúť stabilizačný systém DSC a zvoliť si režim 2WD, v ktorom sa výkon presúva iba na zadné kolesá.

Ak je vozidlo vybavené na požiadanie dodávaným systémom M Traction Control, vzniká možnosť jemného nastavovania v desiatich stupňoch rovnako, ako to ponúkajú modely s pohonom iba zadných kolies. Tento spôsob prenosu výkonu bez akýchkoľvek zásahov riadiacich systémov podvozka, ktoré by stabilizovali vozidlo, umožňuje skúseným jazdcom, aby si vychutnali nefalšovaný a puristický zážitok z jazdy, prípadne pomocou na požiadanie dodávaného softvéru M Drift Analyzer zlepšovali svoje schopnosti.

Vodiči si svoje obľúbené nastavenia režimov systému M xDrive môžu uložiť ako súčasť individuálnych nastavení M1 a M2 a pridať k nim aj nastavenia motora, reakcií odpruženia, riadenia, bŕzd a ďalších parametrov. Nastavenia sa následne dajú vyvolať stlačením jedného z dvoch tradičných tlačidiel M na volante.