Thumb img 2965 Thumb img 2920 Thumb img 2921 Thumb img 2919 Thumb img 2966 Thumb img 2967 Thumb img 2968 Thumb img 2969 Thumb img 2970 Thumb img 2971 Thumb img 2972 Thumb img 2973 Thumb img 2975 Thumb img 2974 Thumb img 2976 Thumb img 2977 Thumb img 2980 Thumb img 2978 Thumb img 2981

BMW Neue Klasse: Elektromobil novej generácie dá základ celej palete modelov

Na trh príde už v roku 2025.

Aj keď zoberiem do úvahy úplne novú, super rýchlo nabíjateľnú a voči zime odolnú batériu od firmy CATL, významovo najväčšou novinkou tohtoročnej automobilovej jesene je nová platforma a celkovo nový koncept stavby automobilov, ktorým BMW štartuje novú epochu vo svojej histórii pod názvom Neue Klasse. Aj preto, že práve na IAA predstavená batéria bude podľa môjho názoru dôležitou súčasťou novej platformy BMW.

Na technickom základe Neue Klasse spoznáme v priebehu 24 mesiacov od uvedenia sedanu strednej triedy v roku 2025 celkovo až 6 nových modelov. Nebudú to len karosárske verzie, ale vyslovene nové autá. Okrem sedanu strednej triedy, teda novej elektrickej Trojky a jej kombi verzie medzi prvými očakávame aj X3 novej generácie. Rovnako tiež rozmerovo menšie modely.

Super rýchlo nabíjateľná batéria Catl

Základom novej platformy bude batéria novej generácie, o ktorej sme sa najprv dozvedeli, že bude mať o 20% väčšiu hustotu než v súčasnosti používané batérie vo vozidlách BMW, o tretinu dlhší dojazd a o tretinu rýchlejšie nabíjanie. S novou batériou sa na dojazd 300 km BMW Neue Klasse dobije za 10 minút. Nemecká automobilka zároveň prezradila , že prechádza z prizmatických batériových článkov na okrúhle, teda tubusové s vyššou hustotou ktoré je možné lepšie a oveľa ľahšie zapracovať do rôznych tipov karosérie, kde sa má batéria stať súčasťou základnej stavby karosérie a prispieť tak k torznej tuhosti. V súvislosti s batériami BMW uvoľnilo aj ďalšie zaujímavé informácie. Napríklad o kapacitách od 75 do 150 kWh. A pod dlhší dojazd o 30% v porovnaní so súčasnými modelmi BMW by sa mali podpísať nielen samotné batérie, ale aj nové úspornejšie elektromotory. BMW tvrdí, že autá využívajúce elektrický pohon 6. generácie budú efektívnejšie až o 25%.

Až neskôr, keď som mal možnosť počas prvého novinárskeho dňa v Mníchove vypočuť si tlačovú konferenciu čínskej firmy Catl s novinkou, ktorá zásadne ovplyvní elektromobilitu a celkovo mobilitu v najbližších rokoch - super rýchlo nabíjateľnou batériou Shenxing, jednotlivé kúsky puzzle začali zapadať do seba. Zo strany BMW totiž okrem iného zaznelo, že batérie si nebude vyvíjať vo vlastnej réžii, ale plánuje ich nakupovať od čínskych dodávateľov. A kde čínsky dodávateľ Catl už jednu fabriku postavil a druhú v blízkej budúcnosti plánuje v Európe postaviť?  V Nemecku a v maďarskom Debrecene, kde BMW tiež plánuje výrobu nových modelov na platforme Neue Klasse.

Ďalšou spojnicou medzi BMW a Catl je dojazd 300 km za 10 minút nabíjania. Hoci Číňania pri premiére batérie odprezentovali rýchlosť nabíjania 400 km za 10 minút, ide o dojazd podľa čínskej normy CLTC (China Light Duty Vehicle Test Cycle), čo pri orientačnom prepočte na európsku normu WLTP vychádza približne na 300 km ako v prípade BMW.

Maximálny dojazd batérie Shenxing sa odhaduje na 700 km. Predpokladám podľa čínskej normy, BMW ale tvrdí, že jeho nové autá budú schopné prejsť až 750 km, čo je jediný údaj, ktorý zatiaľ nesedí.

Ide o batériu s technológiou LFP (lítium-železo-fosfát), pričom lítia je tam ale tak malé množstvo, že nová batéria je vďaka tomu bezpečnejšia, s menším rizikom požiaru v prípade poškodenia. Hlavne v zmesi so železofosfátom je oveľa stabilnejšia a menej náchylná na prehrievanie. Vďaka prepracovanému termomanažmentu má byť tiež menej citlivá na nízke teploty, ktoré chémii LFP nerobia dobre. Výrobca tvrdí, že aj pri teplotách až do - 10 °C sa bude vedieť nabiť do 30 minút. Zatiaľ čo štandardný čas nabíjania pri plusových teplotách by mal byť okolo 15 až 18 minút. Firma Catl neprezradila žiadne konkrétne čísla o kapacitách batérii, ale od zástupcov firmy vieme, že ponúknu rôzne kapacity s rozdielnym maximálnym výkonom nabíjania podľa požiadaviek klientov pre modely rôznej veľkosti a kategórie. Na prezentačnej animácii sme videli, že nabíjací výkon top verzie vie už po 4 minútach vystúpať na maximálnych 415 kW, pričom nabíjanie začína výkonom nad 200 kW.

Pokračujte na ďalšej stránke článku.