Suv bonus all bannery 1140x190 02
Thumb sd 03 flight2 Thumb suzuki skydrive designboom 02 Thumb suzuki flying cars Thumb suzuki lietajuce auta

Chystá Suzuki lietajúce autá? Nová spolupráca to naznačuje

Popredný japonský výrobca lietajúcich elektrických zariadení SkyDrive a automobilka Suzuki ohlásili spoločné partnerstvo zamerané na komercializáciu lietajúcich automobilov (typu eVTOL). Predpokladá spoluprácu v oblastiach podnikania a technológií, ako sú technologický výskum a vývoj, plánovanie výrobných a sériovo vyrábaných systémov, rozvoj zámorských trhov s počiatočným zameraním na Indiu a podpora úsilia o dosiahnutie uhlíkovej neutrality.

V duchu motta vyvíjať produkty vyššej hodnoty so zameraním sa na zákazníka, v súčasnosti Suzuki ponúka produkty troch kategórií mobility: automobily, motocykle a lodné motory.  Partnerstvo so SkyDrive poskytne spoločnosti Suzuki príležitosti na preskúmanie a potenciálne pridanie lietajúcich vozidiel ako štvrtého druhu podnikania v oblasti mobility.

Spoločnosť SkyDrive vznikla v roku 2018. Jej nákladné drony pre užitočné zaťaženie do 30 kg sa už používajú na miestnych pracoviskách, najmä v horských oblastiach. SkyDrive doposiaľ ako jediná uskutočnila v Japonsku úspešne testovacie lety s posádkou. Kompaktné, dvojmiestne elektrické lietajúce vozidlo SkyDrive má začať leteckú taxislužbu už na svetovej výstave Expo 2025 v Osake aj v ďalších japonských regiónoch.

Pre lietajúce vozidlá typu eVTOL (elektrické vertikálne vzletové a pristávacie lietadlá) je charakteristická elektrifikácia, plne autonómny autopilot a vertikálny vzlet a pristátie. Ako nový spôsob mobility sa tešia podpore v mnohých krajinách. Očakáva sa, že lietajúce vozidlá poslúžia najmä ako taxislužby v mestských oblastiach, nové dopravné prostriedky pre odľahlé ostrovy a horské oblasti či pomôžu núdzovej doprave v čase katastrofy. V Japonsku sa plánuje začatie podnikania s eVTOL v roku 2023 a ich úplné nasadenie v roku 2030.