Kia 1140x190 3

Dacia Jogger v losom teste: Neprekvapivo výrazne nedotáčavá (VIDEO)

Španielsky magazín km77 poslal losím testom aj Daciu Jogger. Jej konštrukcia s predĺženým rázvorom osí kolies sa negatívne podpísala na výsledku. O žiadnu senzáciu však nejde.

Video losieho testu Dacie Jogger:

Dacia Jogger stojí na platforme CMF-B low spec, ktorú zdieľa so Sanderom a Loganom. Konštrukčne podobný podvozok dostal výrazne predĺžený rázvor osí kolies, najmä v porovnaní so Sanderom. Aj keď má Jogger odlišné tlmiče, naladenie je podobné Sanderu a Loganu. Ak sa na Jogger pozriete optikou ceny, nič iné ani očakávať nebudete.

Odporúčame:

Dacia Spring v losom teste prekvapila! (VIDEO)

Výrazne predĺžený rázvor má za následok jednu negatívnu a jednu pozitívnu vlastnosť. Jogger je na pomery "lacných" áut mimoriadne stabilný v pozdĺžnom smere. Na diaľnici tak s trochou preháňania "jazdí ako po koľajniciach". Negatívom dlhého rázvoru kolies a podobne naladeného riadenia a geometrie kolies ako pri Sanderu je výrazná nedotáčavosť, ktorá navyše nastupuje veľmi rýchlo. A to sa potvrdilo aj v losom teste...

Testovací pilot dosiahol najvyššiu rýchlosť prejazdu len 70 km/h, čo rozhodne nie je veľa. Jogger predviedol masívnu nedotáčavosť v plnej paráde. Na strane druhej, podvozok sa nespráva zákerne a vodič ho vie dobre odhadnúť. Nedotáčavosť nastupuje skoro a vzhľadom na praktické, rodinné zameranie neprovokuje k rýchlym prejazdom zákrut.

Prečítajte si tiež:

Kia Sportage 2022 zahviezdila v losom teste. Zahanbila aj mnohé športové autá (VIDEO)

Na limite, ktorý losí test reprezentuje, však nepatrí medzi najlepšie. Aj pri vytočenom volante totiž išiel "nosom" (dobre viditeľné je to v čase videa 1:33)  von a pilotovi sa ho podarilo nasmerovať do finálnej bránky až pri zníženej rýchlosti na 70 km/h. Za dobrú je považovaná hodnota 77 km/h. Na strane druhej, v losom teste pohoreli už aj mnohé športové autá, ktoré však doplatili skôr na pretáčavé správanie. Mimochodom, Jogger zvládol losí test vo vyššej rýchlosti ako atletické BMW M235i xDrive (68 km/h). O žiadnu senzáciu tak nejde. Z tohto videa si však vodič môže vziať ponaučenie a myslieť na to, že Jogger má výrazne nedotáčavý charakter a naladenie, ktoré vyplýva z jeho základov, konštrukcie a hlavne z predĺženého rázvoru osí kolies.

Odporúčame aj naše video z dlhodobého testu Joggera:

Losí test je už roky skúškou bezpečného správania auta pri núdzovom manévri. Má škandinávske korene, keďže na tamojších cestách nie je problém stretnúť veľmi vysokú zver, ktorej sa treba vyhnúť a následne rýchlymi rukami vrátiť auto späť do jazdnej dráhy. Paradoxne, najviac losích testoch dnes nájdete na španielskom youtube kanáli km77, ktorý má v tejto oblasti "monopol" a ako jediný prichádza s výsledkami takmer všetkých nových modelov, ktoré prichádzajú na trh. 

Zdroj a foto: km77@youtube